Úvaha Jiřího Gruši nejen k výročí: Alexander Dobrotivý aneb jaro v Praze

  16:16
Mezinárodně je pražské jaro významný pojem, národně má problémy. Připomíná totiž kosmetickou operaci, která nedopadla dobře. Socialismus měl dostat "lidskou tvář", ale ukázal svou zvířecí. Historicky šlo o dvacet měsíců krize, která změnila evropské poměry. Tak začíná svoji úvahu spisovatel, překladatel a diplomat JIŘÍ GRUŠA.

Dubček a spol. v Moskvě - Nejvyšší představitelé KSČ byli po invazi 21. srpna 1968 uneseni do Moskvy. Zleva Oldřich Černík, první tajemník Alexander Dubček, prezident Ludvík Svoboda a Josef Smrkovský. | foto: Profimedia.cz

Ta krize začala už roku 1967 na sjezdu spisovatelů, kteří se nebáli vyslovit to, co se jinde jen šeptalo. Byl to však také zpožděný souhlas s kritikou „kultu osobnosti“, kterou po Stalinově smrti pronesl jeho nástupce Chruščov a která v KSČ nezabrala. Praha měla svou specifiku. Češi si zřídili sovětskou diktaturu s volebním lístkem v ruce a udržovali ji bez ruských kasáren. Komunisté se pokládali za „lepší půlku národa“ a pletli si svědomí s přesvědčením. Demokracii vykládali jako hospodářský a mravní krach Západu, a tak, ač leželi na pomezí nového dělení světa, neuměli svou finskou nebo rakouskou šanci využít.

Ale jejich „Vítězný únor“ byl také začátkem studené války. Ukázal, na co si Stalin brousí zuby i jinde, a poskytl důvody pro containment. Tak se říkalo politice zadržování, kterou definoval G. F. Kennan, americký diplomat, jenž v Praze zažil mnichovskou kapitulaci a uměl si představit, co by znamenalo její opakování. Containment měl úspěch. Poražení Němci se vzepřeli pokusu o Únor v Západním Berlíně, v Bonnu se zrodila Spolková republika a brzy nato i NATO.

Rudé právo ohlašuje zvolení Alexandra Dubčeka

Naopak vítězní Češi začali věšením svých soků a tvrdili přitom, že jsou jen pracující lid. Chodili však do práce, aniž pracovali. Zapomněli totiž, že práce je chytrý um a osobní píle. A tak, když uběhlo období dlouhé jako první republika, vegetovali na prahu rozvojových zemí, ačkoli právě ten předchozí stát patříval do první ligy.

Hodnota lidské tváře

Změna se tedy jevila nutná i soudruhům. Ti ale po ruských zásazích v Berlíně, Poznani a Budapešti tušili, že jejich případný impulz nesmí mít „revanšistický“ nebo „nacionalistický“ charakter, kterým Moskva odůvodňovala své intervence. Reforma socialismu zněla loajálně a odpovídala také naší kutilské duši. Jára Cimrman se tedy narodil dřív politicky než literárně. „Obrodný proces“ začal však na Slovensku. Tam totiž centrální pokyny, podmínka řízeného hospodářství, přicházely z Prahy a zněly velkočesky. Vznikala tedy oáza nekázně, podmínka solidních náhod.

Poznámky z Čierne nad Tisou (Dubček)

Poznámky z Čierne nad Tisou (Dubček).

Poznámky z Čierne nad Tisou (Dubček)

Poznámky z Čierne nad Tisou (Dubček).

Mladý šéf strany, sovětsky školený Alexander Dubček, vyzařoval energii a disciplínu. V Praze se k tomu držela stará garda, kterou neměl nikdo rád. Dostat i tady nového tajemníka vypadalo zdravě a schůdně zejména poté, co také v Kremlu vystřídal Chruščova Brežněv a hledal vlastní vazaly. Jeho proslulé „Éto vaše djélo“ (to je vaše věc) znamenalo však konec epochy.

Bylo to O. K. jako nechtěné k. o.

Praha už zase ležela na rozhraní. Tentokrát nové neznámé síly, které se bude říkat medialita. Ta sice respektovala politické dělení světa, technologicky však provozovala jeho propojenost a zaváděla nová pravidla hry. Televize a tranzistory zjednodušovaly komunikaci. Slovo se měnilo v obraz a obraz se scvrkával v ovládací knoflík anonymního diváctva.

Už tedy nestačilo dobýt Zimní palác, obsadit telegraf a vydat svůj souhrn situace. Všechno se měnilo v přímý přenos. V takovém zmatku stoupala hodnota lidské tváře. Dneska se to jmenuje face value. Ale už tenkrát uměla mlčky mluvit.

Tranzistor, rádio

Kontrarevoluce? Ne, zemětřesení

A také se vměšovat do vnitřních záležitostí států i státníků. Proto není divu, že se face value mohla uplatnit i v kombinaci s termínem „socialismus“ a obdržet obličej Alexandra Dubčeka. Byl první telenovelou východního bloku. Lidé si všimli nefunkcionářské vizáže soudruha ze Slovenska a uvěřili mu jeho dobrotu. Byl to i první mezinárodní Slovák bez hnědé pachuti (pro příští slovenskou samostatnost nemalé plus) a pomáhal Čechům. Konečně vypadali evropsky i jako komunisté.
Že se z dobrého Alexandra stane Dobrotivý, se nedalo odhadnout. Dějiny na rozdíl od tezí marxismu nemají zákony, ale logiku prasklin. A ta se objevuje, když lidé tlučou do oken, za kterými si slibují lepší výhled. Praha ‚68 je příklad této tříštivé síly.

Echo literátů jako Kohout, Kundera nebo Vaculík (abych uvedl tehdy nejznámější reformisty) bylo obecné. Prosadili totiž kreativní roli češtiny. Začínali sice jako nadšení svazáci, ale došlo jim, že provozují dvorní lyriku, a tak se rozhodli pro vlastní příběh. Ten ale vždycky znamená riziko. To, čemu se dneska studeně říká narativ, tedy osobní souvislost dnešních a včerejších skutků, byl jejich žitý žánr. České psaní však poprvé dostalo internacionální rozměr a nešvejkovskou heroiku.
Za pár měsíců se vynořily politické a ekonomické koncepty podobné razance. Stagnaci měla vystřídat dynamika, plnění plánu, plnění kas. Nápady bez ideologického motivu, ale s obrovským účinkem.

Milan Kundera

Moskva to vnímala jako plíživou kontrarevoluci, bylo to však zemětřesení. Soudruh Dubček se usmíval a trpěl zároveň. Nechtěl být kapitalista, jenom kapitán stabilní lodi v sovětských vodách. V těch mu však nevěřili, neuměl totiž (a to bude jednou jediná zásluha jeho krátké kariéry) jednat despoticky. A tak se Evropou opět valily tanky a bylo jich víc, než kdysi Hitler poslal na Francouze.

Barbarská hloupost

Nazvalo se to samo bratrská pomoc, byla to však barbarská hloupost. Neboť z toho, co vojensky vypadalo jako snadno vyhraná bitva, se vyklubal debakl strategie. Nedal se najít obecný narativ a to je vždycky fatální chyba. Item: „Moskevský protokol“, kterým zajatý Alexander zpečetil konec své reformy, se proměnil v Mnichov komunistů. Česká rusofilie se změnila v písně o Ivanovi, který má táhnout domů k Nataše a už se nevracet. Despekt demonstrovaný na československých ulicích figuroval na obrazovkách všech kontinentů. I v Moskvě se našlo pár statečných, kteří šli protestovat. A rovněž nájezdníkům došlo, že Varšavský pakt je varšavská past a doktrína o bratrské pomoci imperiální monstrum. A všichni tušili, že se už nedají udržet rajony trvalé devastace, protože inteligenční kvocient člověka, který má tvář, je asi jediná rezerva budoucnosti.

1970

Z marxismu na Západě se stala hantýrka profesorů. Z jejich narudlých studentů zelení okopávači ekologické řepy. Z kazatelů třídního boje majitelé toskánských vilek a z vyznavačů násilí teroristé za mřížemi. Komunistické strany se scvrkly v pohřební spolky nebo si začaly dávat složitá jména (samozřejmě až na tu českou). Imperiální Amíci si troufli nevyhrát vietnamskou válku a chytří Číňané to zkusili imperiálně pomocí pražských nápadů. Také němečtí revanšisté už nestrašili. Jediná hranice, odkud nás nikdo nepřepadl, byla ta jejich. Bojovný žvást na starou adresu sice neustal, ale dešifruje spíš žvástaly než Němce. Naopak, německá jednota a evropská svoboda začaly souviset.

Závěr historické hry

Když také Rusům konečně došlo, že jim Češi fandili a že je potřeba něco vyrábět, bylo už pozdě. Michail Gorbačov sice zahájil perestrojku, ale vyloupla se z ní „destrojka“. Konec impéria jako pohřeb bez mnoha slz. Také k jeho dobru lze říci, že to byl možná Michail Dobrotivý, ale nikoli diktátorský.

Michail Gorbačov

Školáci i poškoláci té doby dostali lekci. Všichni teď věděli, že středoevropská demokracie potřebuje středoevropský demos.
A když se dal posléze do pohybu a směřoval také do Prahy, bylo už jasné, že studená válka skončí, kde začala. Další pražský literát objevil tentokrát ságu jako svůj žánr a stal se prezidentem zajímavějšího státu.

Radostný závěr historické hry, která začala tak smutně.
Nemyslím si, že bychom srpen ’68 měli slavit jako státní svátek, ale jako výstup - v theatrum mundi - určitě. Na scéně světa to byl totiž výstup Vítězné Ironie.

Autor:

Konflikt soudce s advokátem. Předseda senátu hrozil kárným řízením

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...