Zemřel básník a politik Jiří Gruša, někdejší šéf PEN klubu

  15:24aktualizováno  15:48
Ve věku 72 let zemřel básník, esejista, prozaik, překladatel a také diplomat Jiří Gruša. Úmrtí někdejšího prezidenta mezinárodního centra PEN klubu a ministra školství ve druhé Klausově vládě potvrdil MF DNES spisovatel Pavel Kohout. Podle něj skonal po operaci srdce.

Bývalý diplomat Jiří Gruša zemřel ve svých 72 letech | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Nenadálou smrtí Jiřího Gruši, svého mnohaletého přítele a kolegy, jsem šokován, stejně jako asi mnoho jeho dalších přátel. Myslím na něj jako na jednoho z několika mně blízkých lidí, jichž jsem si hluboce vážil a kteří v poslední době opustili tento svět," prohlásil na svých webových stránkách bývalý prezident Václav Havel.

Jiři Stránský

spisovatel

Škoda každého dobrého člověka, který umřel dřív než měl - a co honem napsat, když tím člověkem je Jirka Gruša. Ten, co zanechal zřetelnou šlápotu v Mezinárodním PEN klubu jako jeho prezident. Ten, co kdysi dávno po zatčení Václava Havla napsal:

Pane
všechno tvé
mluvit ve mně nech

ať mi řeč utkví
kde se král drží kruhu
obstoupen vražedníky

Je mi to líto a je mi to k vzteku.

Zpráva nepříjemně překvapila i Jana Stráského, který s Grušou seděl v Klausově vládě jako šéf resortu zdravotnictví. "Měl jsem s ním velmi přátelský vztah. Vážil jsem si jeho pojetí kultury i toho, jak dělal vládní politiku. Dobu, kterou Jiří Gruša strávil ve vládě, považuji za velmi plodnou," uvedl pro iDNES.cz.

Podle šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga byl Gruša výborný diplomat i spisovatel a básník ve dvou jazycích. Právě to na něm bylo zajímavé, řekl Schwarzenberg. Byl také někdy v rozporu s oficiální politikou a kodifikovanými názory. Přesto se stal ředitelem Diplomatické akademie, připomněl ministr. "Znali jsme se dlouhou dobu... a všude, kde působil si rychle získal spoustu přátel," dodal Schwarzenberg.

Odchodu Jiřího Gruši želí také jeho kolegové z řad spisovatelů. "Pro České centrum Mezinárodního PEN klubu je to veliká rána a veliký smutek. Měli jsme ho opravdu moc rádi," řekl ČTK jeho předseda Jiří Dědeček.

Básník, disident, politik

Jiří Gruša se narodil 10. listopadu 1938 v Pardubicích. Po studiu filozofie a historie na FF UK pracoval v nejrůznějších časopisech. Sám patřil mezi zakladatele titulů Tvář a Sešity pro mladou literaturu.

Po zákazu Sešitů byl obviněn ze zveřejňování pornografie v části svého románu Mimner. Ve své literární činnosti pak nesměl pokračovat, a to i přesto, že se zastavilo vyšetřování.

Následně pracoval ve stavebním družstvu. Po samizdatovém vydání románu Dotazník skončil ve vazbě. Signatář Charty 77 v roce 1981 odjel do USA na stipendijní pobyt, načež ho komunistické úřady zbavily občanství.

V letech 1982 až 1990 žil v emigraci v SRN, poté se vrátil do Československa. Byl velvyslancem v SRN (1991–1997) a v Rakousku (1998-2004). Od června 1997 do ledna 1998 vedl jako nestraník ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 2003 byl zvolen prezidentem mezinárodního centra PEN klubu.

Mezi Grušovy nejvýznamnější literární práce patří například básnické sbírky Cvičení mučení (1969), Modlitba k Janince (1972) či próza Dámský gambit (1973). Významná je i jeho překladatelská činnost zaměřená především na německy píšící české autory.

Za literární díla a překlady (především z němčiny, a to Kafkových, Schillerových a Rilkeho děl) získal řadu cen. Výrazem uznání je také jeho členství v německé Akademii pro jazyk a umění.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Pavel Kosatík píše nejdražší ságu. Bude vycházet do roku 2038

Kniha Kronika první republika, rok 1918

V mincích se zrcadlí historie a v historii zase mince, odhaluje nová sběratelská sága Kronika první republiky od Pavla...

Který Malý princ, Čapek nebo Dracula? Klasiky trpí nekvalitními reedicemi

Malý princ (ilustrace)

Reedice úspěšných děl a klasik jsou nedílnou součástí knižního trhu. Velký Gatsby, Malý princ nebo Dracula se prodávají...

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

Najdete na iDNES.cz