Zemřel básník a politik Jiří Gruša, někdejší šéf PEN klubu

  15:24aktualizováno  15:48
Ve věku 72 let zemřel básník, esejista, prozaik, překladatel a také diplomat Jiří Gruša. Úmrtí někdejšího prezidenta mezinárodního centra PEN klubu a ministra školství ve druhé Klausově vládě potvrdil MF DNES spisovatel Pavel Kohout. Podle něj skonal po operaci srdce.

Bývalý diplomat Jiří Gruša zemřel ve svých 72 letech | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Nenadálou smrtí Jiřího Gruši, svého mnohaletého přítele a kolegy, jsem šokován, stejně jako asi mnoho jeho dalších přátel. Myslím na něj jako na jednoho z několika mně blízkých lidí, jichž jsem si hluboce vážil a kteří v poslední době opustili tento svět," prohlásil na svých webových stránkách bývalý prezident Václav Havel.

Jiři Stránský

spisovatel

Škoda každého dobrého člověka, který umřel dřív než měl - a co honem napsat, když tím člověkem je Jirka Gruša. Ten, co zanechal zřetelnou šlápotu v Mezinárodním PEN klubu jako jeho prezident. Ten, co kdysi dávno po zatčení Václava Havla napsal:

Pane
všechno tvé
mluvit ve mně nech

ať mi řeč utkví
kde se král drží kruhu
obstoupen vražedníky

Je mi to líto a je mi to k vzteku.

Zpráva nepříjemně překvapila i Jana Stráského, který s Grušou seděl v Klausově vládě jako šéf resortu zdravotnictví. "Měl jsem s ním velmi přátelský vztah. Vážil jsem si jeho pojetí kultury i toho, jak dělal vládní politiku. Dobu, kterou Jiří Gruša strávil ve vládě, považuji za velmi plodnou," uvedl pro iDNES.cz.

Podle šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga byl Gruša výborný diplomat i spisovatel a básník ve dvou jazycích. Právě to na něm bylo zajímavé, řekl Schwarzenberg. Byl také někdy v rozporu s oficiální politikou a kodifikovanými názory. Přesto se stal ředitelem Diplomatické akademie, připomněl ministr. "Znali jsme se dlouhou dobu... a všude, kde působil si rychle získal spoustu přátel," dodal Schwarzenberg.

Odchodu Jiřího Gruši želí také jeho kolegové z řad spisovatelů. "Pro České centrum Mezinárodního PEN klubu je to veliká rána a veliký smutek. Měli jsme ho opravdu moc rádi," řekl ČTK jeho předseda Jiří Dědeček.

Básník, disident, politik

Jiří Gruša se narodil 10. listopadu 1938 v Pardubicích. Po studiu filozofie a historie na FF UK pracoval v nejrůznějších časopisech. Sám patřil mezi zakladatele titulů Tvář a Sešity pro mladou literaturu.

Po zákazu Sešitů byl obviněn ze zveřejňování pornografie v části svého románu Mimner. Ve své literární činnosti pak nesměl pokračovat, a to i přesto, že se zastavilo vyšetřování.

Následně pracoval ve stavebním družstvu. Po samizdatovém vydání románu Dotazník skončil ve vazbě. Signatář Charty 77 v roce 1981 odjel do USA na stipendijní pobyt, načež ho komunistické úřady zbavily občanství.

V letech 1982 až 1990 žil v emigraci v SRN, poté se vrátil do Československa. Byl velvyslancem v SRN (1991–1997) a v Rakousku (1998-2004). Od června 1997 do ledna 1998 vedl jako nestraník ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 2003 byl zvolen prezidentem mezinárodního centra PEN klubu.

Mezi Grušovy nejvýznamnější literární práce patří například básnické sbírky Cvičení mučení (1969), Modlitba k Janince (1972) či próza Dámský gambit (1973). Významná je i jeho překladatelská činnost zaměřená především na německy píšící české autory.

Za literární díla a překlady (především z němčiny, a to Kafkových, Schillerových a Rilkeho děl) získal řadu cen. Výrazem uznání je také jeho členství v německé Akademii pro jazyk a umění.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

Najdete na iDNES.cz