Ekonom Jeffrey Sachs: Krize zůstane jen v USA

  11:35
Ještě před několika měsíci to vypadalo, že USA se recesi vyhnou. Teď to na recesi vypadá s jistotou. Americkou krizi do velké míry způsobil Fed za pomoci Bushovy administrativy, která své uvažování podřizovala svým tužbám.

Jednodolarová bankovka - Jednodolarová bankovka. | foto: Profimedia.cz

Snahy Federálního rezervního systému USA zadržet americké hospodářství před propadem jsou pozoruhodné přinejmenším ze dvou důvodů. Zaprvé, ještě před několika měsíci se všeobecně mínilo, že USA se recesi vyhnou. Teď to na recesi vypadá s jistotou. Zadruhé, opatření Fedu se jeví jako neúčinná. Přestože Fed srazil úrokové sazby a do prázdných kapes bank nasypal likviditu, krize se prohlubuje. Ve skutečnosti americkou krizi do velké míry způsobil právě Fed za pomoci Bushovy administrativy, která své uvažování podřizovala svým tužbám.

Kořeny krize
Dnešní finanční krize má své bezprostřední kořeny v roce 2001, v podloží konce internetového boomu a šoku z teroristických útoků z 11. září. Právě tehdy Fed otočil měnovými kohoutky ve snaze zakročit proti hospodářskému zpomalení.

Fed do ekonomiky USA napumpoval peníze a svou hlavní úrokovou sazbu - sazbu federálních fondů - srazil z 3,5 procenta (srpen 2001) na pouhé 1 procento (polovina roku 2003). Fed tuto sazbu příliš dlouho držel příliš nízko.

Měnová expanze obvykle napříč ekonomikou usnadňuje a zlevňuje půjčky. Také má sklon oslabovat měnu a zvyšovat inflaci. To vše se v USA začalo dít. Osobité bylo tentokrát to, že se nové půjčky koncentrovaly do bytové výstavby.

Všeobecně platí, že nižší úrokové sazby pohánějí koupě domů, ale tentokrát, jak už se nyní dobře ví, komerční a investiční banky vytvořily nové finanční mechanismy, aby úvěry na koupi vlastního bydlení rozšířily i na zájemce s nízkou úvěrovou způsobilostí. Fed omítl tyto pochybné praktiky regulovat. Půjčit si na koupi domu mohl prakticky každý, neboť zálohy byly velice nízké, či dokonce nulové a splátky úroků se odsouvaly daleko do budoucnosti.

Teorie zněla jinak
Jakmile se boom úvěrů na bydlení uchytil, sám sebe dále posiloval. Vyšší poptávka po domech hnala nahoru ceny bydlení, což v bankách vyvolávalo dojem, že je bezpečné půjčovat neúvěruschopným zájemcům. Vždyť kdyby nedokázali své úvěry splácet, banka by převzala do vlastnictví dům s vyšší hodnotou. Tak alespoň zněla teorie. Samozřejmě že to funguje, jen dokud ceny bydlení rostou. Jakmile dosáhnou vrcholu a začnou klesat, podmínky úvěrování se zpřísní a banky zjistí, že získávají zpět domy, jejichž hodnota nepokryje hodnotu dluhu.

Udivující bylo to, jak nečinně Fed za Greenspanova vedení přihlížel, když úvěrový boom nabíral obrátky a řítil se k následnému krachu. Finanční bublina, která dnes táhne ke dnu kdysi mocné finanční instituce, vrcholila během let 2006 až 2007.

Rozvahy bank se tou dobou už hemžily obrovskými počty rizikových hypoték, sbalených do spletitých podob, jež ztěžovaly hodnocení rizik. Banky přistoupily ke zpomalování nových půjček a začalo přibývat prodlev ve splácení hypoték. Když půjčování zpomalilo, ceny domů dosáhly vrcholu a pak začaly klesat. Už loni na podzim bublina bydlení praskala a banky s rozsáhlým hypotečním vlastnictvím začaly vykazovat ohromné ztráty.

Propad v oblasti bydlení zapříčinil úbytek výdajů, a tak Fed ve snaze zažehnat recesi a pomoci bankám s křehkými rozvahami od podzimu roku 2007 snižuje úrokové sazby. Tentokrát však úvěrová expanze neproudí do bytové výstavby, nýbrž do spekulací s komoditami a do zahraničních měn. Politika snadných peněz, k níž Fed přilnul, teď rozdmýchává spíš americkou inflaci než oživení. Ceny ropy, potravin a zlata vyskočily na historická maxima a dolar oslabil na historická minima. Euro dnes vyjde na 1,60 dolaru, oproti 0,90 dolaru z ledna 2002. Přesto Fed ve svém zoufalém úsilí předejít recesi v USA nalévá do soustavy další peníze, čímž inflační tlaky ještě zesiluje.

Pokles jen v Americe?
Poté, co Fed vyvolal boom, nemůže teď zabránit přinejmenším krátkodobému propadu v hospodářství USA, ba možná horšímu vývoji.

Bude-li příliš silně tlačit na setrvalou měnovou expanzi, poklesu nezabrání, ale mohl by místo toho vyvolat stagflaci - inflaci a zároveň ekonomické smršťování. Fed by se měl vynasnažit, aby předešel kolapsu likvidity, ale přitom aby udržel pod kontrolou inflaci a vyhnul se neomluvitelnému odlehčování rizikových bankovních úvěrů z kapes daňových poplatníků.

Podobné důsledky se mohou objevit po celém světě, a to buď do té míry, do jaké v rozvahách zahraničních bank figurují špatné americké hypotéky, nebo v nejhorším možném případě tehdy, dojde-li ke všeobecné finanční krizi. Stále však ještě existuje slušná naděje, že se pokles USA omezí převážně na Ameriku. Jsem přesvědčen, že újma pro zbytek světové ekonomiky může zůstat omezená.

© Project Syndicate, 2008.

Autor:

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...