Černé svědomí Evropy: s Romy si nevědí rady nikde na kontinentu

  13:58
Asi sto padesát pravicových extremistů se tuto sobotu opět vydalo do Janova. Češi by měli vyřešit situaci Romů, dozvídáme se poté, co Janov přitahuje pozornost ciziny. Jak? Když začneme pátrat, zjistíme, že ani západní Evropa, přestože se dostala jasně dál, nedokázala Romy asimilovat. I tam čelí diskriminaci.

Na pravicové extremisty čekali v Litvínově Romové. (18. října 2008) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Po víkendu v Janově se o Česku bude možná zase mluvit, i když se tentokrát při akci pravicových extremistů nic nápadného nestalo. Oprávněně. Faktem ovšem je, že jde o problém, který neumějí řešit ani jinde.

Měl jsem na stole štos nejrůznějších výročních zpráv o situaci Romů v Evropě a novinových článků. Byl asi šest centimetrů tlustý. Zvláštní na něm bylo to, že jako nejčastěji uváděné země, v nichž jsou Romové opravdu diskriminováni, figurovaly velmi často Česko a Slovensko. Dobře to bylo vidět na poslední souhrnné studii Evropské unie, vypracované v roce 2004. Obě země se objevují už na první stránce a pak pokračují i na dalších jako typické příklady toho, co je špatně. Nedá se proti tomu říct ani popel. Všechno je pravda.

Situace

Když se hovoří o diskriminaci Romů, bere se za příklad východní Evropa. Výroční zprávy hodnotící situaci v Evropě však uvádějí, že protiromské nálady sílí i v Británii, Francii, Španělsku či Itálii.

Má však drobný háček: když se dočtete, že 79 procent Čechů nechce za sousedy Romy, což je vydáváno za ilustrativní doklad, že sentimenty vůči Romům jsou v některých evropských zemích velmi vysoké, o kus dál se "mimo řeč" dozvíte, že podobně vysoké množství Němců by to taky nechtělo.

Když před lety odlétali čeští Romové do Británie, zamyslel se britský list The Independent nad tím, z čeho utíkali, i nad tím, kam přicházeli, a napsal: "V Británii se nebudou mít líp." Tohle tvrzení můžeme brát s rezervou, faktem však je, že vždy, když se hodnotí situace evropských Romů, kontinent se zúží jen na střední a východní část, jako by romský problém existoval jenom tam. Když se však podíváme i do západní části, zjistíme s překvapením, že uspokojivé řešení není nikde.

Británie: buldozery v akci

Nejznámějšího britského Roma zná celý svět. Byl to Charlie Chaplin. Byl už starým pánem, když v jeho staré vlasti člen městské rady v Birminghamu v televizi řekl třeba tohle: "S některými Cikány nic nesvedete. Ti nepřizpůsobiví se musí zlikvidovat, mluvíme tu o lidech, na které by členové městské rady ani nepohlíželi jako na lidské bytosti v běžném slova smyslu."

To už je dávno pryč, ale nemoc přežívá v mírnější formě. Třetina romských dětí v Británii přestane chodit do školy dřív, než je jim deset, a dvě třetiny skončí před třináctými narozeninami. Třiašedesát procent dětí bylo kvůli svému původu fyzicky napadeno a šestaosmdesáti někdo nadával.

Čísla

Nejvíce Romů v Evropě je v Rumunsku (2,5 milionu), na druhém místě jsou Španělsko a Bulharsko (shodně 800 tisíc). Romové jsou největší evropskou menšinou. Žijí však hojně i v USA (1 milion), v Karibiku či Brazílii. V Česku jich žije asi čtvrt milionu.

Jejich rodiče mají horší problémy. Britské obce musely mít do roku 1994 pro Romy tábořiště, pak byla tato povinnost zrušena, což mělo přinutit kočovníky, aby si kupovali vlastní půdu a usazovali se. Ti si ji opravdu kupují, ale usadit se nemohou, protože jim úřady neschválí stavební povolení (90 procent žádostí je zamítnuto, přičemž britský průměr je dvacet procent). Je to jako Hlava XXII: když si koupí parcelu na kraji vesnice, postaví se proti místním, když si ji proto koupí trochu dál, aby se nedostali do konfliktu, nezískají povolení k bydlení "ve volné krajině". Často obec nakonec Romy vytlačí, někdy i s pomocí najatých násilníků či buldozerů.

Britové však většinou nepociťují "romskou otázku" jako velký problém. Situaci totiž poněkud zamlžuje terminologie: v Británii se Romům říká Gypsy, Romnichal či Traveller (poutník či kočovník). Takže když před časem visel na hospodě v obci Lewes nápis "No Travellers", vypadalo to, jak si všimla tamní média, mnohem nevinněji, než kdyby tam stálo "No Romanies".

Itálie: jezme klidně dál

V červenci vzrušily Itálii snímky z pláže u Neapole: utopily se tam dvě romské dívky, a zatímco těla ležela na pláži, lidé kolem se dál opalovali a někteří jedli. "Byly to jen Romky," napsal v hořké ironii list La Reppublica.

Romové na předměstí italského hlavního města Ŕíma

Romové měli v Itálii těžký rok. Itálii zachvátila vlna protiromských nálad související s přílivem především rumunských Romů, což odnášejí i ti domácí, kteří v Itálii žijí od středověku. Berlusconiho vláda oznámila, že provede sčítání Romů, což vyvolalo poprask jako "nebezpečný precedens dělení lidí podle ras". Kromě toho by měli všichni Romové včetně dětí odevzdat otisky prstů. Navíc vláda oznámila zrušení sedmi set nepovolených romských "táborů". Stupňují se rovněž fyzické ataky.

V květnu organizovala neapolská Camorra desítky útoků skupin mužů vyzbrojených tyčemi a palicemi, kteří na základě fám o únosu malé holčičky napadali místa, kde Romové žijí, a vypalovali je. Šokující byla reakce politiků. "Tohle se stává, když Cikáni kradou děti," řekl ministr vnitra Maroni, zatímco další ministr, Umberto Bossi, pronesl: "Lidé sami dělají to, co politici nedokážou."

Francie: tiché zákazy

Svoboda, rovnost, bratrství? Pokud jste Rom, existuje ve Francii nepsaný seznam osmadvaceti měst, kam nesmíte vstoupit. Alespoň podle zprávy zveřejněné Evropským střediskem pro práva Romů. Týká se jen Francie a má 342 stránek. I přesto, že zohledníte, jak jsou ochránci lidských práv nároční, máte při čtení pocit, že popisuje nějakou zemi podstatně dál na východ a v jiném letopočtu.

Podle zprávy jsou Romové Francouzi druhé kategorie a jejich situace se blíží krizi. Musí počítat s tichým zákazem vstupu do barů, restaurací, obchodů. Odmítají je také některé pojišťovny. Nemohou mít ani sociální pojištění, protože nemají trvalé bydliště. Někteří ředitelé odmítají přijímat romské děti do svých škol a celkově je "šokující, jak málo dětí nad dvanáct let dochází do školy". Místa, kde Romové žijí, jsou častým cílem policejních razií, přičemž policisté přijíždějí ve velkém množství, v plné bojové výstroji a s automatickými zbraněmi v rukou, což je podle zprávy "jednání překračující meze šikanování".

Města s více než pěti tisíci obyvateli mají povinnost zřídit pro kočovné Romy tábořiště se základní infrastrukturou. Respektuje to deset až dvacet procent obcí, jinde jsou příchozí naopak vyháněni a je jim ztrpčován nebo rovnou zakazován pobyt.

Španělsko: pořád na okraji

Španělsko je zajímavé tím, že je zemí s největší komunitou Romů na Západě. Romové dali Španělům slavné flamenco, ale jinak jsou na okraji společnosti. Uvádí to zpráva tamního ministerstva práce a sociálních věcí. Zatímco přistěhovalci se poměrně dobře začleňují do společnosti, polovina Romů, kteří tak žijí už pět set let, považuje rasismus za největší problém. Polovina rovněž zažila diskriminaci, když se snažila získat byt nebo práci. Čtyřicet procent se setkalo s diskriminací v nejběžnějším životě, tedy v restauracích, u bazénu, na diskotéce nebo v obchodě. Třetina Romů je negramotná nebo přestala chodit do školy dřív než v páté třídě.

Ale tu hudbu máme rádi

Tím seznam nekončí. Žádná evropská země není dokonalá, a tak vydestilujete-li ze zpráv ty negativní, bude to vypadat velmi sugestivně. Škraloupy mají kromě férových Britů či svobodomyslných Francouzů i Švýcaři a Skandinávci či úzkostlivě korektní Němci.

Příkop, který odděluje Evropany od jejich největší menšiny, je někde hlubší, někde mělčí, ale pořád je. I přes opakované pokusy Romy asimilovat zůstávají uprostřed národů, mezi nimiž žijí už dlouhá staletí, odříznuti na okraji společnosti.

Jako hořká ironie působí, že zrovna loni byli Romové celosvětově "in". V nočních barech a kabaretech od Paříže přes Londýn a Řím až třeba po New York byla v módě jejich rytmická a melancholická hudba. Romové se mohli zúčastnit - jako hudebníci, těžší by to měli jako návštěvníci.

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  16:31

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...