Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Statistický účet pro Zlínský kraj: je tady méně kuřáků, chybí očkování

  16:35
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představil takzvanou analýzu Zdraví 2030 pro Zlínský kraj. Před pár dny seznámil krajské zastupitele, členy lékařských komor, lékaře a další odbornou veřejnosti s čísly z roku 2018. A hodně chválil.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky | foto: David NeffMAFRA

„Neznám vaše zdravotnictví a možná nemusím mít pravdu. Ale taková jsou data. Například máte vyvážený spád nemocnic s velmi dobrou kvalitou zdravotní péče. To je republikové unikum a to nejcennější, co tady máte,“ řekl Dušek.

Analytická studie Zdraví 2030 má stovky stran a dává obrázek o dostupnosti péče v nejrůznějších oborech, počtu nemocných a hospitalizovaných i vývoji v dalších deseti letech.

A ačkoliv Dušek byl pozitivní, některé údaje příliš povzbudivé nejsou.

Z analýzy třeba vyplývá, že kdyby se Zlínský kraj srovnával s jinými státy, měl by pátou nejstarší populaci v Evropě, tedy podíl obyvatel mezi 65 a 79 lety.

Současně se zařadil na třetí místo co do nemocí způsobených alkoholem a také má jeden z nejnižších počtů porodů u mladých matek.

A jedna zajímavost: v tomto regionu žijí ženy mnohem déle než muži. Rozdíl je asi sedm let, což je v porovnání se zbytkem země nejvyšší číslo.

„Jako kdyby tady ženy ničily muže více než jinde v republice. Anebo se muži ničí kvůli svým krásným ženám více než jinde,“ naznačil s nadsázkou Dušek.

Přibude starších lidí a mladí odejdou jinam

Zlínský kraj v následujících deseti dvaceti letech výrazně zasáhne stárnutí populace a také odchod mladých lidí do jiných regionů. Oba ukazatele jsou nad průměrem Česka.

Obyvatele nad 65 let navíc trápí chronická onemocnění a v dalších letech budou nároky na zdravotní péči, která řeší choroby vyššího věku, mnohem větší.

„Počítejme s tím, že do dvaceti let bude o třicet procent více nádorů, diabetes a nemocí ve stáří. A k tomu tady budete mít do deseti a patnácti let menší zastoupení mladých lidí, což souvisí s rizikem nižší porodnosti. Ale je šance se na to v následujících letech připravit,“ upozornil Dušek.

Zlínský region by to ale mohl mít jednodušší než jiné kraje. Už teď má na svém území vyrovnanou akutní péči s péčí následnou, tedy tou, která je pro starší a chronicky nemocné pacienty potřebná.

Zatímco jinde se snižují počty akutních lůžek i počty dnů hospitalizace, ale zároveň s tím neroste navazující počet lůžek následné péče, v tomto kraji je to vyvážené. V podstatě to znamená, že zde nejsou žádná nadbytečná lůžka.

„To už je práce minulých dvaceti let, během kterých jsme tady redukovali akutní lůžka. Stalo se tak například na poliklinice ve Slavičíně, Vizovicích, ale i ve zlínské nemocnici,“ reagoval Lubomír Nečas, zlínský lékař a zástupce Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje.

Podle Duška také region nemá potíže s tím, že by většinu akutní péče zajišťovala jedna nemocnice v největším městě a „ubírala“ tak menším okresním pacienty. „Třeba v případě Prahy a Středočeského kraje nebo Brna a Jihomoravského kraje je velká asymetrie mezi nemocnicemi ve velkém a menším městě,“ uvedl Dušek.

„Znamená to tedy, že rovnoměrné rozložení všech nemocnic, ať už se jedná o nemocnici ve Valašském Meziříčí, Vsetíně, Zlíně, Kroměříži, či Uherském Hradišti, je ideální pro poskytování kvalitní zdravotní péče pro naše občany,“ konstatoval hejtman Jiří Čunek, který má zdravotnictví na starosti.

Zájem o očkování je malý

Zlínský kraj drží prvenství i díky nízké úmrtnosti v nemocnicích. Daří se snižovat počty hospitalizovaných zemřelých na akutní infarkt myokardu nebo mozkovou mrtvici, prodlužuje se i doba přežití u onkologických onemocnění.

Nádorů plic u mužů je tady mnohem méně než jinde. S tím souvisí i velmi malý podíl kuřáků, jenž je třetí nejnižší v zemi. Je za tím rovněž velmi dobrá práce specialistů v ambulancích, kde se daří vážným onemocněním předcházet.

Naopak mezery našli statistici v proočkovanosti regionu. Lidé se tímto způsobem chrání mnohem méně než jinde proti pneumokokové infekci, spalničkám nebo papilomavirům, které způsobují například rakovinu děložního hrdla.

Kraj má také vysoké procento zjištěných rakovin prsu a tlustého střeva a konečníku ve třetím a čtvrtém stadiu. V prvním případě je to sedmnáct procent nemocných, ve druhém až čtyřicet procent.

„Máme tady ženy, které přišly s prsem ve stavu, kdy se s tím mohlo dělat jen velmi málo a budoucnost byla nejistá. Asi je to tak, že propásnou okamžik, kdy je stav ještě nadějný, a pak se začnou stydět, protože už je to za limitem. Těchto stadií moc neubývá,“ poznamenal již dříve Jiří Gatěk, mezinárodně uznávaný zlínský specialista v onkochirurgii karcinomu prsu.

Region by také mohl nabídnout více specializovaných center. Také je jedním z těch, které nemají státní fakultní nemocnici, a tudíž mu některé druhy péče chybějí a pacienti za nimi jezdí jinam. Tak je to například s dětskou akutní jednotkou intenzivní péče. Zlínský kraj je jediný, který ji nemá.

„I s dětskými specialisty je to tady tragické. Například dětský psychiatr moc chybí,“ doplnil Nečas.

Autor:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Michal Berg, Alena Gajdůšková, Marie Pěnčíková, Radek Vondráček, Vladimír Zlínský, Libor Lukáš, Ondřej Benešík, František Elfmark

  • Nejčtenější

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Slavia - Slovácko 2:1, mistr slaví, ale v závěru se o výhru hodně bál

Slávističtí fotbalisté v sedmém kole první ligy zdolali Slovácko 2:1 a prodloužili svou neuvěřitelnou sérii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupil auto a hned s ním naboural. Vůz skončil na střeše, muž v nemocnici

Velkou smůlu měl v sobotu odpoledne muž na Uherskohradišťsku. Sotva si zakoupil auto od původní majitelky a vyjel s ním...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

V Brodě se čelně srazily kamiony, zablokovaly hlavní tah na Luhačovice

Dva kamiony se ráno čelně srazily v Uherském Brodě. Nehoda se stala na křižovatce ulic Těšovská, Dr. Horáka a U Dvora...

Lidí bez práce je ve Zlínském kraji minimum, zájem je o dělníky i strojaře

Ani absolventi středních škol nerozšířili počty nezaměstnaných ve Zlínském kraji. Podíl lidí bez práce je tu pouze 2,9...

Problémem Zlínského kraje jsou nízké mzdy, říká lídryně ČSSD Gajdůšková

Někdejší senátorka či poradkyně premiéra Alena Gajdůšková bude v podzimních volbách obhajovat křeslo poslankyně. V...

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...