Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Speciální paliativní týmy v nemocnicích usnadňují lidem konec života

  14:18
V České republice stále není tato péče příliš běžná. Baťova nemocnice ve Zlíně i nemocnice ve Valašském Meziříčí mají speciální týmy, které doprovázejí nevyléčitelně nemocné i jejich rodiny.

Lékařka a paliatrička zlínské nemocnice Alena Kočendová. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zármutek, truchlení, „čekání na smrt“, takzvaná marná léčba, dříve vyslovené přání, soustrast. Pojmy, které ještě před několika lety do zdravotnické péče nepatřily. Teď je to jinak.

„Cílem paliativní péče je tišení bolesti a dalších příznaků nemoci včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží a zachování dobré kvality života až do konce,“ vysvětlila zlínská lékařka a paliatrička Alena Kočendová.

Ve zlínské Baťově nemocnici je součástí specializovaného Podpůrného a paliativního týmu (PaP), který funguje téměř rok. Podobnou dobu má za sebou i ambulance v soukromé nemocnici ve Valašském Meziříčí. Obě místa jsou ve Zlínském kraji zatím výjimkou.

Odborníci pomáhají tam, kde už neexistuje téměř žádná naděje na vyléčení, ale také tam, kde onemocnění zásadně zasahuje do běžného života pacienta.

Nemusí přitom jít o podporu v posledních týdnech života, ale třeba i během postupného, neodvratného a několikaměsíčního zhoršování zdravotního stavu, kdy si chce pacient předem určit použití resuscitace nebo třeba napojení na plicní ventilaci ve stadiu, kdy sám nebude schopný rozhodovat.

Týmy složené z lékařů, sester, paliatra, sociální pracovnice, psychologa nebo kaplana vyhledávají převážně pacienti s nádorovým onemocněním v pokročilém stadiu, s chronickým selháním srdce, plic, jater nebo ledvin, s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí nebo třeba demencí.

Spolu s PaP týmem pak tvoří léčebný plán, domlouvají se s rodinou na dalším postupu nebo se přesunují do domácí nebo kamenné hospicové péče, o které často ani netuší.

Ve zlínské nemocnici je navíc paliativní ambulance od února součástí pavilonu 10, do kterého je soustředěná také ambulance bolesti, psycholog, sociální pracovnice, kaplan, zákrokový sálek i stacionář pro infuzní terapii. Takový koncept je v Česku unikátní.

„Jinde to není běžné a v ostatních krajích je to spíše vysněný cíl. Nejde jen o koncentraci pod jednu střechu, ale především o personální zastoupení odborníků,“ upozornil Tomáš Gabrhelík, primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Nemocným slouží paliativní pokoje

Ve Valašském Meziříčí dosud v ambulanci paliativní péče přivítali 150 pacientů, ve Zlíně o stovku více.

„Nejčastěji se jednalo o seniory s onkologickým onemocněním, pacienty se srdečním, plicním či ledvinovým selháním, jaterní cirhózou a podobně,“ upřesnila mluvčí meziříčské nemocnice Radka Miloševská s tím, že ambulance je otevřená dvakrát týdně.

Paliativní týmy spolupracují se všemi odděleními v nemocnici, nejen s onkologickým, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve Zlíně chtěli na začátku pomáhat pacientům na čtyřech odděleních, tedy na interně, geriatrii, anesteziologicko-resuscitačním a kardiologii.

„To se podařilo, ale během prvních měsíců si nás začala zvát už všechna oddělení. Mívám například jedno konzilium na urologii a dvě na onkologii,“ poukázala Kočendová.

V nemocnici už také fungují paliativní pokoje pro případy, kdy pacient umírá v tomto prostředí. Na interně, kardiologii a oddělení následné péče s ním díky tomu může rodina trávit celý den v klidu a soukromí. V plánu je také poradna pro pozůstalé.

„Chceme rodinám pacientů poskytnout pastorační poradenství a doprovázet je v prožívání obtížných situací souvisejících s nemocí nebo ztrátou blízkého člověka,“ doplnil Vít Kadlčík, vedoucí týmu kaplanů v Baťově nemocnici.

Paliativní péči se ve Zlínském kraji věnuje například Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče PAHOP v Uherském Hradišti, Diakonie ve Valašském Meziříčí, nadace Most k domovu ve Zlíně nebo třeba Domácí hospic Devětsil ve Vsetíně. Připravuje se také paliativní tým v Uherskohradišťské nemocnici.

Česká republika přijala už před několika lety Národní plán paliativní péče, který směřuje k tomu, aby takovou službu měl k dispozici každý, kdo ji potřebuje. Existuje také Česká společnost paliativní medicíny.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Michal Berg, Alena Gajdůšková, Marie Pěnčíková, Radek Vondráček, Vladimír Zlínský, Libor Lukáš, Ondřej Benešík, František Elfmark

  • Nejčtenější

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Slavia - Slovácko 2:1, mistr slaví, ale v závěru se o výhru hodně bál

Slávističtí fotbalisté v sedmém kole první ligy zdolali Slovácko 2:1 a prodloužili svou neuvěřitelnou sérii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupil auto a hned s ním naboural. Vůz skončil na střeše, muž v nemocnici

Velkou smůlu měl v sobotu odpoledne muž na Uherskohradišťsku. Sotva si zakoupil auto od původní majitelky a vyjel s ním...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Výbuch v Koryčanech poničil i sousední dům, obyvatele večer evakuovali

Středeční výbuch plynu v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku, při kterém zemřeli dva dobrovolní hasiči, poškodil...

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK TZB (31 - 50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 31 000 - 50 000 Kč

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...