Zdravotníci v kraji začali očkovat bezdomovce, předběžně se hlásí 200 lidí

  • 7
Zlínský kraj začal s očkováním bezdomovců. První přišli na řadu zájemci v Uherském Hradišti, další města budou následovat. První den dorazilo do azylového centra devět z nich. Dohromady by zdravotníci měli naočkovat zhruba dvě stovky lidí bez domova. Kolik to nakonec bude, je i kvůli nespolehlivosti některých lidí nejisté.

Nejdřív přišli jen dva, z nichž jeden si to na poslední chvíli rozmyslel. Středeční premiérové domluvené očkování proti covidu-19 v azylovém centru v Uherském Hradišti, které slouží lidem bez domova, zpočátku nevypadalo příliš optimisticky.

Ani samotný vedoucí nízkoprahového denního centra Zdeněk Vávra příliš nepočítal s tím, že dorazí více než pět lidí.

„Původně to vypadalo, že budeme mít k očkování deset lidí, nakonec by měli přijít dva a další tři z druhého centra, které provozujeme,“ oznámil Vávra ještě před zahájením očkování.

„U tohoto typu lidí, kteří nejsou s pravidly a povinnostmi největší kamarádi, spíš platí, že je to nejisté. Ale někteří naši klienti už naočkovaní jsou,“ podotkl.

S vakcinací mezi lidmi bez domova Zlínský kraj teprve začíná. Hradiště přišlo na řadu jako první. Počítá se i s lidmi ve Zlíně, Vsetíně, Kroměříži, Uherském Brodě nebo Otrokovicích. Předběžně projevilo zájem asi 200 bezdomovců, z toho zhruba 130 v krajském městě.

„Kde ve Zlíně budeme očkovat, zatím nevíme, zvažujeme několik míst. Potřebujeme se ale dostat k nim, někam, kde se pohybují,“ naznačil krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

Masový zájem o vakcíny totiž pominul, velká centra pomalu končí, a tak se zdravotníkům „uvolnily ruce“ k tomu, aby mohli vyjet s mobilním týmem na potřebná místa. Třeba k bezdomovcům nebo k lidem, kteří nechtěli jezdit do většího centra a registrovat se.

Jde to i bez kartičky pojištěnce a rodného čísla

„Hradiště je pro nás generální zkouškou, abychom věděli, jaké potíže nás mohou v případě očkování bezdomovců čekat. Může se stát, že nebudou mít kartičku pojištěnce, znát rodné číslo, a zřejmě se nedá očekávat, že by měli k dispozici chytrý mobilní telefon. Proto bude například potřeba, aby u očkování byla městská policie kvůli jejich ztotožnění,“ vysvětlil Lučan.

K lidem bez domova bude na různá místa vyjíždět mobilní očkovací tým z revmatologické ambulance Medical Plus z Uherského Hradiště a z nemocnice ve Vsetíně.

Hradišťský tým vyjíždí mimo ordinaci už od ledna, kdy takto vyšli vstříc seniorům v obcích Popovice a Podolí. Dva měsíce dojíždějí o víkendech také ke konkrétním lidem, které očkují přímo v jejich sociálním prostředí po celém Zlínském kraji.

„Tým je dostatečně sehraný a připravený. V terénu se administrativa dělá trochu složitěji, ale zvládáme to. Tady v azylovém centru jsme si od lidí vzali identifikační údaje, pak je v kanceláři zaneseme do systému a následně jim sem doručíme vytištěný certifikát o očkování,“ upřesnil Ivan Dokoupil z Medical Plus.

Lidé bez domova se očkují i kvůli zaměstnání

Do nízkoprahového centra nakonec na očkování dorazilo devět zájemců. Někteří z nich přišli i přesto, že předem svůj zájem nehlásili.

„Byli za mnou strážníci z městské policie, jestli se nechci nechat naočkovat. Že přijede paní doktorka přímo sem, tak jsem toho využil. Ne že bych to nějak potřeboval, ale očkují se všichni, tak jsem taky přišel, nemám to daleko,“ vysvětlil sedmasedmdesátiletý Václav, kterého místní znají z nedalekého obchodního centra, kde převáží nákupní vozíky.

Další z klientů azylového domu si pro vakcínu přišel kvůli zaměstnání. „Pracuju s potravinami v obchodě a doteď jsem se musel pořád testovat. Covid už jsem měl, ale bude jednodušší, když budu naočkovaný,“ prozradil.

Podruhé už zájemci chodit nemusejí. Medical Plus uvolnil pro tyto účely vakcíny firmy Johnson & Johnson, které jsou jednodávkové.