Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. února 2023 Apolena

Ve Zlíně volby ovládl primátor Adámek, Hradiště patří ODS, Vsetín Čunkovi

  23:22aktualizováno  12. října 0:11
Jednoznačnou nadvládou vládnoucího hnutí Starostové a nezávislí skončily komunální volby ve Zlíně. Dá se proto očekávat, že primátor Miroslav Adámek post uhájí. Jedním z mála okresních měst v republice, kde zvítězila ODS, je Uherské Hradiště. Ve Vsetíně patří dominantní pozice lidovcům Jiřího Čunka.
Oslavy ve zlínském štábu vítězného hnutí STAN - zleva Bedřich Lansdfeld, Ondřej...

Oslavy ve zlínském štábu vítězného hnutí STAN - zleva Bedřich Lansdfeld, Ondřej Běták, Miroslav Adámek a Roman Macek. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Volby ve Zlíně měly dva hlavní favority: hnutí Starostové a nezávislí v čele s úřadujícím primátorem Miroslavem Adámkem a hnutí ANO. Jeho lídr Patrik Kamas však nakonec nevedl do voleb kandidátku plně obsazenou 41 jmény. Hned šest kandidátů totiž v minulých dnech a týdnech postupně rezignovalo (více zde).

Výsledky komunálních voleb ve Zlíně zde

Výsledek? Vítězní Starostové získali přes 31 procent hlasů, druhé ANO jen 17 procent.

„Takový výsledek jsem nečekal. Velice příjemně mě to překvapilo a potěšilo,“ reagoval primátor Miroslav Adámek.

A ještě větší radost musí mít z přepočtu hlasů na mandáty. Starostové budou mít mezi 41 zastupiteli plných 18 zástupců, k nadpoloviční většině jim tak stačí vzít do koalice i tři konkurenční zastupitele.

Adámek se však při sledování výsledků ještě raději ani netěšil z toho, že by měl obhájit primátorský post. „Nechci vůbec předbíhat. Vezměte si, co se stalo před čtyřmi lety vítězné TOP 09 v Praze, kde se ostatní spojili proti ní,“ upozornil Adámek.

S kým by Starostové mohli jít ve Zlíně do koalice? „Čekám, že si v nejbližších hodinách s představiteli dalších stran zavoláme a potkáme se. Je pravda, že tolik hlasů, kolik jsme získali, je pro nás silný mandát pro vyjednávání,“ poznamenal úřadující zlínský primátor.

Ve volebním štábu jeho strany byla večer i přes velký úspěch poklidná atmosféra.

ANO čeká, jestli je vítězové osloví

A přes úvodní rozpačitou náladu neupadli do deprese ani představitelé zlínské ANO, kteří budou mít osm zastupitelů.

Valenta i Čuba v čele. V boji o Senát fungují i kontroverzní jména

„Jsme zklamaní, čekali jsme lepší výsledek. Ale to zklamání není fatální. S těmi šesti dalšími kandidáty jsme mohli mít kolem dvaceti procent,“ zmínil lídr strany Patrik Kamas postupné předvolební odstoupení šesti kandidátů.

Případným jednáním s vítěznými Starosty se Kamas nebrání. „Čekám, s čím přijde pan Adámek. Pokud nás osloví, budeme chtít jednat. Rádi bychom získali nějaké místo v radě,“ naznačil vyjednávací pozici lídr ANO.

Do zlínského zastupitelstva se dostala ještě koalice lidovců a hnutí Zlín 21, která se dosud na řízení zlínského magistrátu podílela, a sociální demokraté. Obě politická uskupení získala 11 procent hlasů a 6 mandátů. Tři zastupitele budou mít komunisté.

Naopak neúspěchem skončily volby v krajském městě pro další pravicové strany: zástupce tam nebude mít ODS (4,77 %) a TOP 09 (3,21 %). Neprosadili se ani Nezávislí Zelení Piráti pro Zlín (3,71 %).

ODS v Hradišti uhájilo vedoucí pozici

Jedním z mála okresních měst v republice, kde zvítězila ODS, je Uherské Hradiště. Občanští demokraté jsou zde v čele radnice už od roku 1998. Tentokrát získali téměř 19 procent, druhá ČSSD 15,5 procenta.

Obě strany si však oproti minulým volbám o 6 respektive 8 procent pohoršily. Hlasy jim sebralo hlavně hnutí ANO, které skončilo třetí s necelými 15 procenty.

Výsledky komunálních voleb v Uherském Hradišti zde

Kvůli tomu, že z 11. místa na kandidátce ANO před volbami odstoupil Martin Klička, který neměl trvalé bydliště v Uherském Hradišti, však hnutí bylo o něco slabší a mezi 27 městskými zastupiteli bude mít jen čtyři zástupce. ČSSD bude mít pět zastupitelů, vítězná ODS pak šest.

Hradišťské zastupitelstvo však bude pestré: po třech zástupcích tam budou mít lidovci, hnutí KRUH a komunisté, dva zastupitelé budou z hnutí Zdravé Hradiště a jeden z TOP 09.

„Šli jsme víc mezi lidi. Chtěli jsme jim říct, že právě ODS má podíl na tom, že jsou tady lidé se životem spokojení,“ okomentoval vítězství ODS úřadující místostarosta a lídr strany Stanislav Blaha, kterého však v preferenčních hlasech předběhl Květoslav Tichavský, úřadující starosta a dvojka na kandidátce.

V Kroměříži se drží ODS mezi nejlepšími

V Kroměříži s velkým náskokem vyhrálo hnutí ANO, získalo 22 procent hlasů a mezi 27 zastupiteli bude mít sedm svých členů.

„Máme samozřejmě radost. Tři měsíce jsme intenzivně pracovali a obyvatelé nás podpořili,“ radoval se ihned po sečtení hlasů lídr ANO Jiří Němec.

Výsledky komunálních voleb v Kroměříži zde

O tom, s kým by hnutí mohlo spolupracovat, zatím nechtěl mluvit. Podle zákulisních informací už před volbami vyjednávalo ANO s ČSSD, ani v Kroměříži však nevyklidila pozice ODS:

Strana vedená úřadující starostkou Danielou Hebnarovou skončila podobně jako před čtyřmi lety na druhém místě, opět získala necelých 15 procent a opět bude mít pět zastupitelů.

„Mám z toho velkou radost a děkuju všem, co si všimli, že jsme se čtyři roky snažili pracovat pro lidi. Mám velkou radost z toho, že to lidi ocenili,“ uvedla Hebnarová.

Poraženými jsou naopak sociální demokraté. Minulý vítěz voleb s dvaceti procenty hlasů přišel o osm procent voličů a bude mít jen čtyři zastupitele. V zastupitelstvu bude ještě koalice lidovců, hnutí ZVUK 12 a nezávislých (4 mandáty), komunisté (3 mandáty) a dvě sdružení - Volba pro Kroměřížsko a Zdravé Kroměřížsko (shodně po 2 mandátech).

Spojí se Vsetín proti triumfujícímu Čunkovi?

Ve Vsetíně si obrovskou popularitu dál užívá bývalý starosta Jiří Čunek, který by se po sedmileté pauze mohl vrátit do vedení radnice. Současný senátor přivedl lidovce k suverénnímu vítězství. KDU-ČSL získala téměř 30 procent hlasů a mezi 21 zastupiteli bude mít šest svých členů.

„Tušil jsem, že by to mohlo dopadnout dobře, proto jsem ani příliš výsledky nesledoval a celý den pracoval na zahradě. Ten výsledek je samozřejmě pozitivní, vážím si toho. Zvlášť proto, že jsem v posledním období působil dost mimo Vsetín,“ reagoval Čunek, který navíc získal 4661 preferenčních hlasů, skoro dvojnásobný počet oproti dalšímu nejlepšímu kandidátovi.

Výsledky komunálních voleb ve Vsetíně zde

Druhá byla ČSSD (14 %), následují hnutí ANO a Koalice pro otevřený Vsetín (shodně po 13 %). Všichni budou mít po třech mandátech.

Ve vsetínském zastupitelstvu budou ještě ODS se současnou starostkou Ivetou Táborskou a komunisté (po 2 mandátech), Starostové a nezávislí pro Vsetín a TOP 09 ( po 1 mandátu).

„Je ale otázka, jestli se nám úspěch povede přetavit ve skutečnou koalici a vládu na radnici. Mohlo by se stát, že nás političtí oponenti budou ignorovat. Před volbami šly takové hlasy, že by se ostatní mohli spojit proti mně,“ prohlásil Čunek. Podobná situace se mu stala už po minulých volbách, kdy jej z jednání o koalici vyřadila vlastní strana.

Autoři: , , , ,
  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Syn političky obíral o nemovitosti lidi ve finanční tísni, dostal šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ať přijdou k soudu Babiš s Brabcem, vyzývá firma obžalovaná z otravy Bečvy

Zástupci firmy Energoaqua, která se před soudem zodpovídá kvůli kauze otrávené řeky Bečvy, plánují do soudní síně...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Za tragédii při rallye v Lopeníku potvrdil soud podmínku traťovému komisaři

Odvolací soud v Brně potvrdil traťovému komisaři Petru Pláškovi podmínku za pochybení při pořádání rallye v Lopeníku,...

Mladá canisterapeutka je odkázaná na pomoc, zároveň však pomáhá jiným

Stačí, když ujde pár kroků, a cítí se jak po celodenní těžké fyzické námaze. Zatímco zdravý člověk únavu setřese během...

Policie na hranicích v kraji loni zadržela 6 tisíc migrantů, teď kontroly končí

Na území Zlínského kraje se přes hranici se Slovenskem pokusily nelegálním způsobem dostat tisíce uprchlíků. Policisté...

Finanční nejistota brzdí velké investice, vedení Zlína radši nic neslibuje

Vedení Zlína představilo plány na další čtyři roky, kvůli nejisté ekonomické situaci ale neslibuje mnoho konkrétního. V...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Maláčová je rozvedená. Připila si na nový začátek a už má nabídky na rande

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (41) oznámila svým příznivcům na sociálních sítích, že má...