Únos dcery podnikatele soud nepotrestal, důkazy nebyly dost přesvědčivé

  • 2
Zlínský krajský soud dnes Iva Lorence, Jakuba Steidla a Tomáše Salveta zprostil obžaloby z únosu dcery podnikatele v Kroměříži z roku 2014. V minulosti jim uložil podmínky. Rozsudek není pravomocný.

Případem se soud opět zabýval od letošního dubna. Vrchní soud věc vrátil do Zlína proto, aby prošel některé rozpory ve výpovědích. I proto u předchozích jednání měli vypovídat také Vladimír Zavadil a Ladislav Faltýnek, kteří se k podílu na únosu doznali a soud je uznal vinnými, avšak vyvázli bez trestu kvůli podmínečným trestům uloženým v jiné věci.

„Jediné usvědčující důkazy proti třem obžalovaným byly právě výpovědi těchto dvou svědků. Volali jsme je, aby vysvětlili nějaké rozpory. Oni využili svého práva a nevypovídali, nemohli jsme tedy rozpory odstranit. A nebylo nade vší pochybnost prokázáno, že by tento skutek spáchali tito tři obžalovaní, proto jsme nyní vyslovili zprošťující výrok,“ vysvětlil předseda senátu Jiří Dufek.

Rozsudek si přišel poslechnout jen Lorenc, ale nechtěl verdikt nijak komentovat, stejně jako státní zástupkyně.

Ženu tloukli a chtěli po ní 100 milionů

V loňském roce uznal soud pětici obžalovaných vinnými za to, že v roce 2014 unesli dceru kontroverzního kroměřížského podnikatele, který si odpykává trest za nelegální obchody s pohonnými hmotami.

K ženě měli na parkovišti před jejím domem přistoupil Lorenc a pak také Steidl. Násilím ji vtáhli do auta, kde jí nasadili na hlavu pytel, tloukli ji a pak s ní několik hodin jezdili po okolí, než ji vyděšenou vysadili u obce Vrbka.

Chtěli po ní podle žalobce do druhého dne 100 milionů korun. Žena se nakonec s únosci dohodla, že peníze přiveze na benzinovou stanici u Brna. Poté ji propustili a ona si přivolala pomoc.

V autě seděl podle spisu hlavní organizátor únosu Tomáš Salvet a zpovzdálí vše sledovali Vladimír Zavadil a Ladislav Faltýnek. Ti se k činu přiznali a Faltýnek označil za pachatele další tři obžalované, kteří vinu odmítali.

Je mi nepříjemné stát zase u soudu, řekl muž neprávem odsouzený za únos

Poprvé začal zlínský soud projednávat tento případ v roce 2016, poslední rozsudek vynesl loni v červnu. Tříletý trest s odkladem na čtyři roky přidělil loni Salvetovi, Lorencovi a Steidlovi. Původně jim hrozilo osm až jedenáct let vězení. Faltýnek a Zavadil odešli bez trestu. Státní zástupce i obžalovaní se proti rozsudku odvolali a vrchní soud rozhodnutí zrušil. Proto se případ vrátil zpět do Zlína k novému projednání.

Paradoxní je, že kvůli únosu, k němuž došlo v roce 2014, původně pykal někdo úplně jiný. Soud poslal za mříže Michala Šnajdra. Ten si ve vězení odseděl část z desetiletého trestu, než vyšlo najevo, že šlo o justiční omyl.

Podle jeho dřívější výpovědi zajistil klíčové informace k objasnění celé události až Šnajdrův advokát Robert Cholenský.

Z výpisů mobilních operátorů totiž vyplynulo, že na místě v době únosu Šnajdr vůbec nebyl, naopak se ukázalo, že tam byli někteří z obžalovaných. „Všichni přítomní ví, jak jsem se stal obžalovaným a odsouzeným,“ vypověděl už dříve u soudu Šnajdr.

Podle něj případ zmanipuloval z osobních pohnutek policista, protože Šnajdr měl poměr se ženou jeho bratra. Do části spisu, která není přístupná obhajobě, prý vložil 16 záznamů, v nichž jsou jména údajných pachatelů a další důležité okolnosti zločinu.

Generální inspekce bezpečnostních sborů případ prověřovala, zjistila pochybení, ovšem nikoho nepotrestala, protože věc byla promlčená.