Obhájci obou hlavních postav celé kauzy však namítají, že doživotí je nepřiměřeně tvrdý trest. "Nelze říct, že by měl v úmyslu někoho ohrozit," uvedl obhájce Fiana, Vladimír Kristýn.
Jeho kolegyně, která hájí Křepelu, navíc dodala, že policie neprokázala, že by její klient pomáhal směs vyrábět a že tedy není souvislost mezi Křepelou a mrtvými lidmi. Oba se shodli že jde pouze o trestný čin ohrožení zdravotně závadnými potravinami, nikoli o obecné ohrožení.
Při hodnocení Vaculovy viny by měl soud přihlédnout k tomu, že pomohl zastavit šíření jedovaté směsi, kterou pustil do oběhu. Tvrdí to jeho právník, který upozornil, že Vacula spolupracoval s policií a označil odběratele.
Kromě toho uvedl, že jeho klient netušil, co distribuuje. "Žádal nezávadný potravinářský líh. Fian mu ho dodal už v minulosti, takže nepředpokládal, že to bude jinak," uvedl obhájce.
Také další obhájci se drží tvrzení, že jejich klienti považovali jedovatou směs za nezávadnou a netušili nic o smrtících následcích. Obhájce Josef Kapušňák navrhuje pro své klienty Roberta Sedlaříka a Aleše Svobodu zproštění obhajoby.
Podle obžaloby Svoboda vyrobil z jedovaté směsi od Vaculy rum, vodku, borovičku a meruňku, a dodal je do zlínské večerky. Sedlařík měl lahve s metanolem, údajně připravené k distribuci, ve skladě své společnosti Verdana ve Zlíně.
Fian tvrdí, že se přiznal pod nátlakem
Státní zástupce obžaloval celkem 31 lidí, hlavní líčení u zlínského soudu se však týká jen deseti z nich.
Rudolf Fian a Tomáš Křepela tvrdí, že namíchali směs určenou do ostřikovačů, jejich klíčový distributor Jiří Vacula však namítá, že o využití směsi na alkohol věděli (více zde).
Úplatky celníkům a plán lihovaru pod zemí. Březinův bratr popsal byznys |
"Když se začali objevovat první mrtví, řekl jsem si, že je to v prdeli. Kdybych věděl, co se může stát, že se látka nezneutralizuje, nikdy bych do toho nešel," uvedl Fian dříve při policejním výslechu.
Po půl roce ale svou výpověď zcela změnil. Tvrdil, že ji učinil pod psychickým nátlakem vyšetřovatelů. Prý měl slíbené propuštění z vazby a podmíněný trest.
Závěrečné řeči u soudu v takzvané zlínské větvi metanolové kauzy mají znít několik dní.
Metanolová kauza začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům tak klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
Případy poškozených od ledna loňského roku jsou vyšetřovány mimo hlavní větev kauzy (Ať míchačí metanolu makají v dolech, vzkázal poškozený, čtěte zde).