Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Úplatky celníkům a plán lihovaru pod zemí. Březinův bratr popsal byznys

  13:25aktualizováno  16:35
Mimořádně důkladný popis toho, jak fungoval nelegální byznys údajného šéfa české lihové mafie Radka Březiny, poskytl u olomouckého soudu jeho bratr Tomáš. Pracoval pro něj a celníci podle jeho verze fungování lihové mafie úmyslně přehlíželi.

Tomáš Březina u olomouckého soudu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Radek Březina, jeho bratr Tomáš a další muž se u olomouckého soudu zpovídají ze skrytých zásob zhruba milionu litrů nezdaněného lihu v Olomouci, ve Valašském Meziříčí a ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun.

Tomáš Březina začal vypovídat v pondělí ráno a ze strachu o bezpečnost blízkých požádal o vyloučení veřejnosti, čemuž však soudce nevyhověl.

"Věřil jsem, že se bratr ke všemu během trestního řízení postaví, ale když mi letos v lednu přišlo usnesení o dalším trestním stíhání, došla mi trpělivost a řekl jsem si, že chci vypovídat proti svému bratrovi. Chci uvést vše, jak se stalo. Měl jsem čas dát si vše dohromady. Něco jsem pochopil dříve, něco mi došlo později," uvedl Tomáš Březina.

Potvrdil, že Radek Březina byl faktickým šéfem společnosti Morávia-Chem z Hrobic u Slušovic na Zlínsku, z níž nelegální líh pocházel. Tomáš Březina zde prý pro bratra připravoval různá vyúčtování a analýzy.

"On na mě podnikal, napsal na mě budovy. Ale nebyl jsem jeho partner, byl jsem jen zaměstnanec. Bratr říkal, že má na všechno své lidi, kteří za to nesou zodpovědnost. Já měl hlídat jen to, aby ve firmě nekradli. Dnes vím, že to, co se dělo kolem mě, bylo špatné, ale za bratrovu činnost jsem necítil zodpovědnost," tvrdil u soudu Tomáš Březina.

Měl nasmlouvané zákazníky i celníky

Ve firmě Morávia-Chem podle něj od roku 2002 do jeho zadržení vzniklo nejméně 23 milionů litrů nelegálního lihu, na deklarovanou výrobu směsi do ostřikovačů prý šla jen malá část produkce. Hlavně zpočátku bylo prý legálních jen deset procent produkce firmy, až později toto číslo rostlo.

"Morávia-Chem nakoupil líh normálně bez spotřební daně a pak jej měl denaturovat. Ale šlo o fiktivní denaturace v naprosté většině za přítomnosti za správce daně, kteří oficiálně potvrdili, že je líh zdenaturovaný. Bratr měl strach, že jsou všude kamery, proto dělal vše pro to, aby to vypadalo, že jej denaturuje. Měl nasmlouvané zákazníky i celníky," přiznal Tomáš Březina.

Líh pak podle něj putoval do nelegálních skladů v kamionech. Pokud prý panovalo podezření ze sledování, kamionům nechali změnit vzhled nebo koupili nové.

Žalobce žádá doživotí pro míchače metanolové směsi

Čtěte víc o dalším metanolovém soudu

"Pan Menšík (tehdejší oficiální jednatel Morávia-Chemu, nyní jeden z obžalovaných) vždycky nejdřív objížděl areál, jestli tam nejsou policisté, teprve pak kamion vyjel," poznamenal Tomáš Březina.

Zmínil také, že hlavní řidič firmy u sebe většinou vozil 80 až 100 tisíc korun, aby případně mohl uplatit celníky. Zasvěcení pracovníci Morávia-Chemu také měli uzavřenou telefonní síť, ze které se nedalo volat ven na běžná čísla. Když získali podezření, že jsou odposlouchávaní, nakoupili nové telefony a čísla a vytvořili novou síť.

Chtěl získat monopol. Zabránil by metanolové kauze?

Detailně hovořil Tomáš Březina o obřím nelegálním skladu lihu u Stojčína na Pelhřimovsku, kde v areálu bývalé cihelny policisté v prosinci 2012 nalezli 1,2 milionu litrů čistého lihu (více o nálezu zde).

"Radek tam chtěl původně vybudovat tajný nelegální lihovar, který by byl zcela uzavřený, zakopaný do země. Mělo to stát asi 50 milionů," prohlásil.

Podle něj byl areál dobře maskovaný stromy a aby o něm nikdo neměl tušení, vědělo o něm pouhých šest lidí.

"Na rozdíl od jiných likérek, které vyrábí 90 procent nelegálního lihu a 10 procent legálního, chtěl zřídit nelegální lihovar. Po roce a půl ale budování nechal, protože přes Morávia-Chem mohl získávat čistý líh a lihovar už nepotřeboval. Areál tak sloužil jen jako sklad," vysvětlil Tomáš Březina.

Podle něj i tak u Stojčína panoval speciální režim utajení. Když tam chtěl jet, musel auto po cestě zaparkovat a pak přesednout k někomu jinému, aby sklad nebyl spojovaný se jménem Březina.

Jeho bratr Radek prý měl na státní správu velký vliv a chtěl toho využít. Snažil se lobovat za to, aby stát zpřísnil nakládání s lihem, víc potíral nelegální likérky a dovoz lihu z Polska. Kdyby se mu to povedlo, podle Tomáše Březiny by asi nedošlo na metanolovou kauzu, protože podle něj otrávený líh pocházel z Polska.

"Ostře bojoval proti uvádění nelegálního lihu na trh, aby Likérka Drak (Radek Březina za ní skrytě stál - pozn. red.) mohla lépe prodávat legálně i nelegálně," prohlásil Tomáš Březina.

Radek Březina: Přiznávám svůj díl viny, který je největší

Bratr Radek Březina dostal prostor odpoledne. Muž, kterého žalobce považuje za hlavu české lihové mafie, si při výpovědi postěžoval, že nedostal možnost se před soudním jednáním převléct a musel přijít v oblečení, které má na sobě čtvrtý den, v teplákách a ve zpoceném tričku.

Radek Březina u olomouckého soudu.

"Nesnažím se vyvinit a přiznávám svůj díl viny, který je největší. Rád bych vše popsal, ale nemůžu," uvedl Radek Březina s odkazem na to, že v případu po něm jako svědci budou vypovídat i lidé, kteří v další kauze vystupují jako obvinění.

Na důkladný popis toho, jak měl Morávia-Chem fungovat, což u soudu předtím zaznělo od jeho bratra Tomáše, nechtěl Radek Březina příliš reagovat.

"Bratr nemohl mít představu, kde je co uskladněno. Smlouvy uzavíral na můj příkaz, byl jsem skutečným vlastníkem budovy ve Valašském Meziřící," zdůraznil Radek Březina.

Soudce četl jeho výpověď na policii, kde prohlásil, že konkurence metanolové aféry zneužila k tomu, aby poškodila jeho Likérku Drak, která zrovna rozjela automaty na alkohol.

"Jedna věc jsou daňové úniky, ale chci mít čisté jméno. Žádné sračky jsem do oběhu nedával," zdůraznil Březina.

Podívejte se na policejní odhalení obřího nelegálního skladu ve Stojčíně u Pelhřimova:

18. prosince 2012

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Nemáme hospodu, proto si chceme udržet alespoň prodejny, zní z malých vesnic

Prodejna smíšeného zboží v Provodově je jednou z celkem pětašedesáti malých vesnických obchodů, které teď obdrží...

Hudební nálož ve Zlínském kraji. Na jaře přijede Rottrová, Bílá i Korn

Řada známých kapel a interpretů chystá v nejbližší době koncerty ve Zlínském kraji. Fanoušci se mohou těšit na...

Město Hluk řeší budoucnost historických staveb. Statek bourá, tvrz opravuje

Do dvou zásadních stavebních akcí se pustili v Hluku na Uherskohradišťsku. Obě se týkají cenných historických budov a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...