Zlínský soud řeší vydírání policisty právníkem, zazněly i odposlechy

  16:34aktualizováno  16:34
Zlínský soud řeší případ vydírání elitního policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Obžalovaný je právník a jeden z představitelů ČSSD ve Zlíně Josef Kapušňák. Ten tvrdí, že jde o účelové řízení. Soud přehrával jeho podezřelé odposlechy.

Právník Josef Kapušňák u zlínského soudu vystupuje jako obžalovaný. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Většinou sedí u lavice obžalovaných v pozici obhájce. Teď si ale známý zlínský právník Josef Kapušňák musel vzít vlastního advokáta.

Je totiž obžalovaný z vydírání elitního policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a hrozí mu až šestileté vězení. Vinu popírá a tvrdí, že jde o snahu zbavit se ho jako "nepohodlného" právníka.

"Celé přípravné řízení je vedeno účelově, je to porušení spravedlivého procesu," zdůraznila u soudu obhájkyně Jana Rejžková.

Podle žalobce mělo k vydírání dojít na schůzce před třemi lety. Tehdy se s Kapušňákem potkal Stanislav Švábenský, který pracoval ve zlínské pobočce elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Právník po něm měl žádat, aby "uklidnil" muže, který podal trestní oznámení na jednoho z Kapušňákových klientů.

"Pokud by to neudělal, hrozil podáním trestního oznámení na policistu kvůli uplácení," naznačil státní zástupce Jan Zúbek.

U soudu zněly odposlechy

Soudkyně Monika Horáková při pátečním jednání nechala přehrát zvukový záznam, který si Švábenský na schůzce tajně pořídil.

Z něj vyplynulo, že Kapušňák měl u sebe faktury k automobilu Švábenského. Podle nich za něj někdo v Německu zaplatil 16 tisíc eur, tedy zhruba 430 tisíc korun. Švábenský ho ale měl dostat pouze za necelých 300 tisíc korun.

"Je to prokazatelné svědecky i fakturačně a vypadá to na velký průser," konstatoval podle odposlechu Kapušňák, když si volal s bývalým elitním policistou z ÚOOZ Marianem Hanákem. Znají se asi dvacet let.

Hanák byl navíc Švábenského předchůdce ve zlínské pobočce elitního útvaru. Oba momentálně čelí obžalobě z braní úplatků, které podle obžaloby inkasovali od lidí ze zlínského podsvětí (více zde).

Zmíněný automobil měl být jedním z nich. Švábenský ho údajně dostal od Jana Švédíka, šéfa organizované skupiny, která tehdy vytvořila fiktivní řetězce firem, kšeftovala s kovovým odpadem a okradla stát na daních o stovky milionů korun. Švédík už byl za to odsouzený.

Vyhrožování? Dlužil mi, tak jsem byl naštvaný

V případu figuruje také Radim Čagánek, který je v současnosti obviněný z nelegálního obchodování s kovem a v podsvětí byl známý tím, že dokázal sehnat takzvané bílé koně. Právě Čagánek podal na jednoho z Kapušňákových klientů trestní oznámení a vyhrožoval mu.

"Dlužil mi peníze a nevracel je, byl jsem naštvaný," vysvětlil u soudu.

Právník se na schůzce s policistou domluvil, že pokud jeho klientovi pomůže, dokumentů k autu se zbaví. "Mám tady originály, klidně vám je pak dám," prohlásil podle nahrávky Kapušňák.

Rozsudek zatím nepadl. A velmi bude zajímat i zlínské politiky. Kapušňák se totiž stal členem nového městského výboru ČSSD. Pokud bude odsouzený, podle stanov by ze strany musel odejít (více o tom čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Další z rubriky

Vilu koupil Zikmund od vládního rady, po zákazu se v ní scházeli disidenti

Vila Miroslava Zikmunda ve Zlíně

Stačil jeden pohled na Zlín a Miroslav Zikmund měl jasno: to je město, ve kterém by chtěl žít. Nikdy se netajil tím, že...

Za ubití psa smetákem dostal muž podmínku, majitel se rozsudku nedožil

Soused zabil seniorovi psa

Trest dvaceti měsíců vězení s odkladem na tři roky si u okresního soudu ve Zlíně vyslechl v úterý jednačtyřicetiletý...

Slováci mohou pálit alkohol i doma, v Česku se o tom zatím neuvažuje

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Na Slovensku povolili domácí pálení slivovice, aby dostali pod kontrolu rozšířenou nelegální výrobu destilátů. To, že...

Najdete na iDNES.cz