Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Hejtmanu Holišovi se rozpadla koalice v Rožnově, kvůli jeho dvojí funkci

  15:14
Koalice ANO, Nezávislí Rožnováci a Zdravý Rožnov, která od roku 2014 stojí v čele Rožnova pod Radhoštěm, se otřásá. Druzí jmenovaní se rozhodli z ní vystoupit. Podle nich se neosvědčila kumulace funkcí Radima Holiše, který zůstal starostou města i po zvolení hejtmanem.

Starosta Rožnova pod Radhoštěm a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Skončit se rozhodl místostarosta Jan Kučera a radní Martin Drápal (Nezávislí Rožnováci), funkce složí ke 14. září, kdy se koná další jednání zastupitelstva.

Fungování města pod vedením Radima Holiše (ANO), který se stal loni na podzim hejtmanem Zlínského kraje se jim nelíbí. Holiš před krajskými volbami oznámil, že v čele Rožnova skončí, poté otočil a funkci si ponechal. Označil to za „kompromisní řešení, z něhož není nadšený“.

V únoru přivedl nového místostarostu Jiřího Melchera (ANO), jemuž předal část kompetencí, a na městě teď působí na úvazek 0,2. „I když se tohle nastavení jevilo od počátku jako krkolomné, byli jsme ochotni jej vyzkoušet,“ líčí Kučera.

„Bohužel se ukázalo, že řídit Zlínský kraj i radnici Rožnova pod Radhoštěm souběžně nelze. Trpí tím oba subjekty, zejména však město,“ dodal.

Podle Kučery nejvyšší vedení přepnulo do „udržovacího módu“, v němž chce dojet do komunálních voleb na podzim 2022. „Rozvoji našeho města to ale neprospívá. Starosta má pracovat na sto procent a na plný úvazek, což se nyní neděje,“ uvedl Kučera.

„Pana Holiše jsme na naši nespokojenost upozorňovali dlouhodobě, ale naše výtky bagatelizoval nebo neřešil. Proto jsme neměli jinou možnost než vystoupit z koalice,“ dodal.

Holiš kritiku odmítá. Hájí se, že pracuje po večerech i o víkendu a na městě fyzicky úřaduje každý pátek, chodí i na rady, zastupitelstva či jednání VaK. Řadu věcí také řeší telefonicky nebo online. „A co se týká gescí, v ANO máme na starosti investice a finance. Zbytek je na dvou silných místostarostech. I kolegové by měli provést sebereflexi,“ naznačil.

Příčinu rozpadu koalice vidí v politické rovině a osobních ambicích. „Jde o reakci na skutečnost, že jsme nepřistoupili na požadavek pana Kučery, aby získal pozici starosty,“ prohlásil Holiš.

„Zviditelnění na úkor pozice hejtmana právě od osob z Nezávislých Rožnováků-STAN, které byly mezi prvními, jež ode mě osobně žádaly pomoc na krajské úrovni, ukazuje skutečné zájmy a skutečnou morální úroveň. Je to pro mě zklamání,“ dodal.

Podle Kučery však nebyl hlavní problém v tom, že by pozici v čele města nedostal právě on. „Respektujeme, že vítěz voleb má na místo starosty nárok. I proto odcházíme do opozice a necháváme na ANO, aby si našlo podporu jinde,“ řekl.

Složení koalice chce Holiš řešit přes léto

Narůstající rozpory uvnitř koalice přiznala i další místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov). Také ona má řadu výtek. „Kolega Melcher se snaží, ale nemá zkušenosti z vedení města. A nabrat je za pár měsíců nejde,“ uvedla.

„Vedení Rožnova potřebuje plnou pozornost, bez toho není ani pro nás pozice v radě udržitelná. Máme před sebou řadu potřebných projektů, ty ale potřebují lidské síly,“ konstatovala Kosová s tím, že ideálním řešením by byl nástup nového starosty.

Potíž je v tom, že v rámci ANO se zatím nenašel nikdo jiný, kdo by mohl pozici starosty převzít. „Složení koalice budeme řešit přes léto, variant je víc,“ řekl Holiš.

Teoreticky je možný i návrat Nezávislých Rožnováků, bylo by to ale za jiných podmínek než momentálně. Současný starosta si ponechal svoje místo i kvůli zmíněným velkým projektům jako stavba kulturního centra, rekonstrukce knihovny a vodovod na Horní Paseky. „Pracovali jsme na nich řadu let a chci je dotáhnout do konce,“ vysvětlil Holiš.

Jeho kumulaci funkcí dlouhodobě kritizuje rožnovská opozice. Na únorovém jednání vystoupila se společným memorandem, v němž tento postup ANO odsoudila.

„Současný krok pana Kučery jen potvrdil, že jsme měli pravdu. Zároveň z něj ale nesnímá zodpovědnost za kolektivní rozhodnutí koalice v posledních sedmi letech,“ upozornila zastupitelka Markéta Blinková (ODS), která byla starostkou před Holišem.

„Sama dobře vím, že tato práce se musí dělat sedm dnů v týdnu. Starosta musí město reprezentovat a být obyvatelům k dispozici denně,“ dodala.

Autor:
  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud začal rozplétat kauzu otrávené Bečvy, obžalovaní vinu odmítají

Jedním z nejsledovanějších a největších případů ekologické havárie se začal dnes zabývat okresní soud ve Vsetíně. V...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Vlivní lidé z ANO ve Zlínském kraji stojí za Babišem, štěpení odmítají

Nápad moravskoslezského hejtmana a místopředsedy ANO Ivo Vondráka, že by v největším českém politickém hnutí mohla...

Mladá canisterapeutka je odkázaná na pomoc, zároveň však pomáhá jiným

Stačí, když ujde pár kroků, a cítí se jak po celodenní těžké fyzické námaze. Zatímco zdravý člověk únavu setřese během...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

Unikátní výzkum prokázal, že pravěké šípy z Holešova měly zabíjet lidi

Maličké hroty šípů měřící maximálně pár centimetrů objevili náhodou už před sedmdesáti lety při hloubení odvodňovacího...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...