Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Hejtmanu Holišovi se rozpadla koalice v Rožnově, kvůli jeho dvojí funkci

  15:14
Koalice ANO, Nezávislí Rožnováci a Zdravý Rožnov, která od roku 2014 stojí v čele Rožnova pod Radhoštěm, se otřásá. Druzí jmenovaní se rozhodli z ní vystoupit. Podle nich se neosvědčila kumulace funkcí Radima Holiše, který zůstal starostou města i po zvolení hejtmanem.

Starosta Rožnova pod Radhoštěm a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Skončit se rozhodl místostarosta Jan Kučera a radní Martin Drápal (Nezávislí Rožnováci), funkce složí ke 14. září, kdy se koná další jednání zastupitelstva.

Fungování města pod vedením Radima Holiše (ANO), který se stal loni na podzim hejtmanem Zlínského kraje se jim nelíbí. Holiš před krajskými volbami oznámil, že v čele Rožnova skončí, poté otočil a funkci si ponechal. Označil to za „kompromisní řešení, z něhož není nadšený“.

V únoru přivedl nového místostarostu Jiřího Melchera (ANO), jemuž předal část kompetencí, a na městě teď působí na úvazek 0,2. „I když se tohle nastavení jevilo od počátku jako krkolomné, byli jsme ochotni jej vyzkoušet,“ líčí Kučera.

„Bohužel se ukázalo, že řídit Zlínský kraj i radnici Rožnova pod Radhoštěm souběžně nelze. Trpí tím oba subjekty, zejména však město,“ dodal.

Podle Kučery nejvyšší vedení přepnulo do „udržovacího módu“, v němž chce dojet do komunálních voleb na podzim 2022. „Rozvoji našeho města to ale neprospívá. Starosta má pracovat na sto procent a na plný úvazek, což se nyní neděje,“ uvedl Kučera.

„Pana Holiše jsme na naši nespokojenost upozorňovali dlouhodobě, ale naše výtky bagatelizoval nebo neřešil. Proto jsme neměli jinou možnost než vystoupit z koalice,“ dodal.

Holiš kritiku odmítá. Hájí se, že pracuje po večerech i o víkendu a na městě fyzicky úřaduje každý pátek, chodí i na rady, zastupitelstva či jednání VaK. Řadu věcí také řeší telefonicky nebo online. „A co se týká gescí, v ANO máme na starosti investice a finance. Zbytek je na dvou silných místostarostech. I kolegové by měli provést sebereflexi,“ naznačil.

Příčinu rozpadu koalice vidí v politické rovině a osobních ambicích. „Jde o reakci na skutečnost, že jsme nepřistoupili na požadavek pana Kučery, aby získal pozici starosty,“ prohlásil Holiš.

„Zviditelnění na úkor pozice hejtmana právě od osob z Nezávislých Rožnováků-STAN, které byly mezi prvními, jež ode mě osobně žádaly pomoc na krajské úrovni, ukazuje skutečné zájmy a skutečnou morální úroveň. Je to pro mě zklamání,“ dodal.

Podle Kučery však nebyl hlavní problém v tom, že by pozici v čele města nedostal právě on. „Respektujeme, že vítěz voleb má na místo starosty nárok. I proto odcházíme do opozice a necháváme na ANO, aby si našlo podporu jinde,“ řekl.

Složení koalice chce Holiš řešit přes léto

Narůstající rozpory uvnitř koalice přiznala i další místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov). Také ona má řadu výtek. „Kolega Melcher se snaží, ale nemá zkušenosti z vedení města. A nabrat je za pár měsíců nejde,“ uvedla.

„Vedení Rožnova potřebuje plnou pozornost, bez toho není ani pro nás pozice v radě udržitelná. Máme před sebou řadu potřebných projektů, ty ale potřebují lidské síly,“ konstatovala Kosová s tím, že ideálním řešením by byl nástup nového starosty.

Potíž je v tom, že v rámci ANO se zatím nenašel nikdo jiný, kdo by mohl pozici starosty převzít. „Složení koalice budeme řešit přes léto, variant je víc,“ řekl Holiš.

Teoreticky je možný i návrat Nezávislých Rožnováků, bylo by to ale za jiných podmínek než momentálně. Současný starosta si ponechal svoje místo i kvůli zmíněným velkým projektům jako stavba kulturního centra, rekonstrukce knihovny a vodovod na Horní Paseky. „Pracovali jsme na nich řadu let a chci je dotáhnout do konce,“ vysvětlil Holiš.

Jeho kumulaci funkcí dlouhodobě kritizuje rožnovská opozice. Na únorovém jednání vystoupila se společným memorandem, v němž tento postup ANO odsoudila.

„Současný krok pana Kučery jen potvrdil, že jsme měli pravdu. Zároveň z něj ale nesnímá zodpovědnost za kolektivní rozhodnutí koalice v posledních sedmi letech,“ upozornila zastupitelka Markéta Blinková (ODS), která byla starostkou před Holišem.

„Sama dobře vím, že tato práce se musí dělat sedm dnů v týdnu. Starosta musí město reprezentovat a být obyvatelům k dispozici denně,“ dodala.

Autor:
  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Záhadné úmrtí. Baťův ministr financí nedoručil akcie, které znesvářily rodinu

Premium Před 130 lety se narodil František Muška, ryzí baťovec a důležitý muž J. A. Bati v zahraničí. Pocházel z obce Stařeč...

Lidé mění Zlín, chtějí hrát footgolf a chodit po opravených chodnících

Na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy už čtvrtým rokem funguje discgolfové hřiště a je o něj velký zájem. Do...

Uherskohradišťskému Jarošovu pomůže obchvat, auta odkloní na dálnici D55

Zástupci Uherského Hradiště a Starého Města se s představiteli Zlínského kraje shodli na potřebě postavit obchvat,...

Ovce v Beskydech napadají vlci, stáda chrání vysoké sítě a elektřina

Ochránci přírody z rožnovského spolku Salamandr si musejí v posledních letech zvykat na to, že se na východní Moravě...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....