Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Plán úprav Pusteven počítá s důstojným okolím Radegasta i lesním obývákem

  8:20
Vznikl plán, jak zajistit jedné z nejnavštěvovanějších lokalit v Beskydech důstojnost. Pustevny by se měly proměnit do pěti let.

Studenti pražského ČVUT a brněnského VUT pod vedením kopřivnického architekta Kamila Mrvy připravili studii, která se zabývá razantní proměnou okolí Radegasta. | foto: Akademie architektury

Je to vyhlášený turistický cíl, přesto má velké problémy. S nevkusnými reklamami, neukázněnými návštěvníky a nevyřešenou dopravou.

Zlínský a Moravskoslezský kraj proto přišly s ambiciózním plánem, jak tyto neduhy odstranit a zajistit místu důstojnost. Kraje zveřejnily nový manuál, který popisuje, jak využívat veřejné prostranství v okolí Pusteven.

„Nejde o návod pro turisty, aby se tu chovali slušně, ale o vytvoření prostředí, které je k tomu bude nabádat samo,“ vysvětlil zlínský krajský radní pro cestovní ruch Jan Pijáček.

Jde v podstatě o studii, která říká, jak by se Pustevny měly proměnit. Podílet by se na tom měly oba kraje, tři blízké obce i místní podnikatelé.

Práce se provedou v několika etapách. Ta první začala už letos.

„V první fázi chceme celý prostor Pusteven očistit. Měla by zmizet reklamní áčka, rušivé cedule na stromech a fasádách,“ poukázal starosta Prostřední Bečvy Radim Gálik, který záležitost řeší ve spolupráci s Dolní Bečvou a Trojanovicemi.

„Jde o složitý proces. Máme dva nástroje: nařízení obcí, která regulují reklamu, a obecně závazné vyhlášky, které upravují výši poplatků za užívání veřejného prostranství,“ popsal starosta.

Tržnice bude nabízet místní rukodělné výrobky

Manuál pak ukazuje, jak konkrétně by mohly „nové“ Pustevny vypadat. Velké změny by měly čekat například prostor tržnice, která dostane sjednocenou podobu.

„Už teď se omezují stánkaři, kteří na místě nemají co dělat. Do budoucna se bude regulovat i to, co se tu prodává. V nabídce by měly být především místní rukodělné výrobky,“ uvedl Petr Chrostek, který na Pustevnách provozuje lanovku a skiareál a pořádá zde některé společenské akce.

Studie navrhuje i úpravu prostoru v okolí sochy Radegasta. Vznikne tu mírně svažitý upravený plácek s občerstvením, toaletami a místy k posezení.

„Nyní je to neutěšený prostor s věcmi, které nemají u symbolu Pusteven co dělat. Manuál řeší i okolí kaple, kde vznikne symbolický kruhový prostor s místy k sezení,“ naznačil Pijáček.

Velké změny v dopravě a parkování

Návštěvníci by také měli ocenit úpravu lesa v blízkosti Pusteven. Vykácejí se některé stromy, které překážejí ve výhledu.

Díky novým stolkům a lehátkům vzniknou prostranství připomínající lesní obývák či ložnici. Zmizí také odpadky, které celý kopec hyzdí.

Harmonogram prací

 • Obnovení průhledů v lesích (předpokládaná realizace: 2018/19, odhadovaná cena: 200 tisíc korun)
 • Nové lavičky, koše, orientační systém (2018/19, 1,5 milionu)
 • Úprava povrchu kolem sochy Radegasta (2020, 2 miliony)
 • Úpravy kolem kaple sv. Cyrila a Metoděje (2020, 1,5 milionu)
 • Vstupní brána (2021, 2 miliony)
 • Zastřešení tržnice (2021, 2 miliony)
 • Úprava parkoviště (2022, 10–12 milionů)

„Už nyní tu přibývá odpadkových košů a z lesa se vytahují desítky tun odpadků,“ poznamenal Chrostek.

Radikálním způsobem se má vyřešit i dost možná největší problém turistického cíle – doprava a parkování.

Studie se věnuje proměně parkoviště na příjezdové straně z Prostřední Bečvy. Nevzhlednou „rýhu“ v krajině, kde lidé odstavují auta, plánuje přebudovat na prostor s odpočívadlem, letní turistickou stezkou, lávkou či stromovou alejí.

Na parkovišti vyroste také „vstupní brána do Pusteven“ – multifunkční stavba pro návštěvníky i ochranu areálu.

„Nedojde k navýšení stávající kapacity parkoviště, ale zlepší se absorpční schopnosti areálu. Nechtěli bychom ale, aby se tu překračovala únosná míra návštěvnosti,“ sdělil Pijáček.

„Doprava na Pustevny je momentálně velkým problémem. Lidé totiž nerespektují zákaz vjezdu. Připravujeme proto projekt, který Pustevny řidičům uzavře, mimo ubytované hosty a zásobování. Budeme pracovat i na přehledné zastávce pro hromadnou dopravu, která turisty bude na vrchol vozit,“ informoval starosta Gálik.

Změny uleví také beskydské přírodě

Obec zároveň zvažuje výstavbu dalšího záchytného parkoviště, na němž by návštěvníci mohli nechat své automobily. Doprava navíc ještě může rapidně narůst poté, co se na Pustevnách otevře plánovaná stezka v korunách stromů.

„Mám bohužel dojem, že to ukáže, jak jsou Pustevny na takové množství návštěvníků nepřipraveny. Lanovka už tak jede přes léto nonstop. Připravujeme novou, kabinkovou, která přepraví dvojnásobek návštěvníků. Ale je to projekt za 150 milionů, na nějž potřebujeme sehnat dotace,“ podotkl Chrostek.

Práce jsou rozděleny do tří etap a měly by trvat pět let. Studie počítá s náklady zhruba 44 milionů, nejdražší bude úprava parkoviště, s níž by se mělo začít v roce 2020. Hotovo bude dva roky poté.

„Harmonogram i objemy prostředků jsou zatím ve fázi hrubých nástřelů. Manuál ale definuje, do čeho má investovat kraj, obce, vlastníci lesů či lidé, kteří podnikají v cestovním ruchu,“ upřesnil Pijáček.

Změny by měly ulevit i zdejší přírodě. V této části Beskyd jsou totiž problémy s motorkáři i neukázněnými borůvkáři či houbaři, kteří chodí mimo vyznačené trasy.

„Už teď je u Pusteven vidět pozitivní trend, provozovatel části areálu má vlastního správce, který turisty usměrňuje. Bude dobře, když se připojí i samosprávy,“ doplnil Jiří Lehký ze Správy CHKO Beskydy.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíZlínUherské HradištěKroměřížVsetín, další

 • Nejčtenější

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

PONEDĚLNÍK: Stardance pro přestárlé. Jak dlouho může Slovácko zářit?

Že prý jsou přestárlí. Že prý nenahradí střelce Klimenta. Že prý nemají široký kádr. Že prý nezopakují jízdu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komunisté mu sotva dovolili dělat došky, jako ředitel pak dokázal divy

Emeritní ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a Slováckého muzea v Uherském Hradišti Josef Jančář letos...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

Celníci měli krýt Březinovy kšefty, zda je postaví před soud, se neví

Letos na jaře chtěl žalobce poslat před soud tři celníky, kteří měli pomáhat lihovému bossovi Radku Březinovi ze...

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

Svoje hry hrají jen masochisté, říká autor počítačových her ze Zlína

Nový magisterský obor s názvem Game Design, který letos otevřela Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...