Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Za projekt nové nemocnice chce firma desítky milionů, Zlínský kraj to odmítá

  9:21
Ukončení plánů na stavbu nemocnice ve Zlíně-Malenovicích může mít pro Zlínský kraj výrazné finanční dopady. Sdružení firem, které loni vyhrálo zakázku na projekt, vyčíslilo škodu na 68 milionů korun. Vedení hejtmanství ale jejich nárok neuznává.

„Naše kalkulace je podložená doklady. Byly to desítky cest do Zlína, týmová jednání, jsou z toho zápisy, byly to dny a týdny reálné detailní práce spousty lidí. K tomu jsme také připočítali ušlý zisk. Chceme ale s krajem vést diskusi a korektní jednání,“ uvedl Martin Šamaj z firmy Smart healthcare solutions.

Kraj s tímto požadavkem nesouhlasí. „Takové nároky považujeme za neodůvodněné a nemravné. V minulém období kraj této firmě zaplatil 3,87 milionu korun za různé zakázky týkající se nemocnic. Další firmy z konsorcia loni dostaly zakázku na generely dvou našich nemocnic. Je tam jasná provázanost,“ řekl na posledním krajském zastupitelstvu hejtman Radim Holiš (ANO).

Vítězné konsorcium tvoří kromě Smart healthcare solutions také Ateliérr, architektonická a projekční kancelář Casua a jihlavská projekční firma Penta Projekt.

Krajští radní je vybrali loni v srpnu, kdy ještě byl hejtmanem Jiří Čunek (KDU-ČSL), hlavní propagátor stavby nového špitálu. Rozsáhlé práce na projektu měly trvat zhruba dva roky a stát 350 milionů korun.

Nové vedení kraje v čele s hnutím ANO však letos 8. února zakázku zrušilo. Firmy poté požádaly o zdůvodnění. Holiš tehdy konstatoval, že kraj se rozhodl jít jinou cestou, chce rekonstruovat nemocnici a zrušením stavby ušetří peníze na potřebnější projekty.

Na analýze, která by objektivně srovnala náklady obou variant, ale krajští politici netrvají. Přitom před volbami o takové srovnání opakovaně usilovali členové ANO a před volbami ho slibovali také Piráti a ODS

„Nepochybně by bylo dobré, pokud by kraj měl oficiální výstup a studii, která by hodnověrně stanovila ekonomická srovnání dvou možných cest,“ sdělil Pavel Jiříček z Transparency International.

Podle Holiše kraj zrušil zakázku také na základě analýzy a posudku právníka a odborníka na veřejné zakázky Radka Jurčíka. Z něj má být jasné, za jakých okolností a s jakým rizikem kraj zakázku může zrušit. Z veřejného registru smluv ale vyplývá, že smlouvu na vypracování takového stanoviska uzavřel kraj s Jurčíkem až zmíněného 8. února.

Co tedy měli radní v ruce ve stejný den, kdy zakázku zrušili? „Měli jsme k dispozici koncept od právníka, který potvrdil, že je možné zakázku zrušit. Na základě toho jsme s ním uzavřeli smlouvu a zakázku jsme zrušili. Nic jiného jsme s čistým svědomím dělat nemohli,“ reagoval Holiš.

Odpověď na to, o jaká fakta se radní před zrušením zakázky opírali, je důležitá i z pohledu zákona o veřejných zakázkách a případných sankcích. Zrušit veřejnou soutěž poté, kdy byl vybrán vítěz, totiž není snadné.

Co z analýzy vyplynulo, kraj neřekl

„Žádali jsme o dokument, který by kraj opravňoval ke zrušení zakázky. Víme, že si zadali ekonomickou analýzu a posudek, ale odmítli nám je poskytnout. Neznáme žádné faktické důvody a obecná argumentace nemůže obstát, to není legitimní,“ podotkl Šamaj.

Hejtmanství má skutečně na stole analýzu popisující, jak by se kraj ekonomicky se stavbou nové nemocnice v současné době vyrovnal. Objednal si ji 8. února u firmy Deloitte Advisory a chtěl vědět, jak se do hospodaření promítne covidová pandemie, zrušení superhrubé mzdy a další vývoj české ekonomiky. Politiky zajímalo, zda to nepovede k nadměrnému zadlužení a omezení dalších výdajů kraje.

Co z analýzy vyplynulo, kraj dosud otevřeně nesdělil. V každém případě ale 3. března uzavřel další smlouvu na další posouzení. Tentokrát s firmou BDO Znalex, která měla za úkol znalecky posoudit předchozí analýzu Deloitte Advisory.

Proč? „Ekonomická analýza nás podporuje v tom, že pokud bychom nemocnici stavěli, tak bychom na nic jiného neměli peníze. Takové informace jsme měli i předtím, proto jsme na radě v klidu zakázku zrušili. Teď analýzu posuzuje znalec, abychom měli i takzvaně kulaté razítko a nikdo nemohl říct, že byla zmanipulovaná,“ naznačil Holiš.

Vyjde argumentace covidem?

Jestli to bude na dobrou argumentaci stačit, není zřejmé. Podle zákona o veřejných zakázkách je možné zrušit soutěž, pokud se „vyskytly důvody hodné zvláštního zřetele“.

„Kraj se to snaží vést cestou, že současná covid situace vede k neočekávaným ekonomickým dopadům, které při vyhlášení zakázky nebyly známy,“ upozornil Jiříček.

„To do určité míry lze akceptovat, nicméně určitě by bylo vhodné, aby kraj měl tento závěr podložený již v době, kdy zakázku zrušil, a nikoli aby si podklady zhotovovat takto posléze ex post,“ dodal expert Transparency International.

Zmíněná analýza a posudek jsou důležité i z dalšího důvodu. Kraj je potřebuje jako podklady pro zastupitele, kteří jediní mohou zrušit investiční záměr stavby nové nemocnice. Měli by o něm hlasovat na červnovém zasedání. V té době by kraj měl mít i řešení týkající se nakoupených pozemků v Malenovicích.

Autor:
  • Nejčtenější

Ani do Piešťan, ani do Trenčína. Lidé hromadně ruší pobyty na Slovensku

Obyvatelé moravských obcí ruší své dovolené na Slovensku kvůli zpřísněným opatřením pro vstup do země. Nejčastějšími...

Slovácko na Plovdiv nestačilo. S poháry se loučí po penaltovém nezdaru

V první půli vyrovnali jednogólové manko z úvodního zápasu, jenže na gól Vlastimila Daníčka navázat nedokázali ani v...

Auto plné mladých lidí se převrátilo do potoka, jeden chlapec zemřel

Tragická nehoda se stala v sobotu ráno na Zlínsku. Auto, v němž jelo šest mladých lidí, vyletělo ze silnice a...

Zlín - Slavia 0:1, šampiona spasil Kuchta dvacet minut před koncem

Sedmdesát minut to bylo trápení v koncovce, chvílemi i bezradnost. Pak však udeřil nejlepší střelec minulé sezony Jan...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obec na Zlínsku se pře se silničáři o výstavbu dálnice D49, chce méně pruhů

Zádveřice na Zlínsku se nechtějí smířit se čtyřproudovou dálnicí D49, která má vést přes jejich katastr. Po silničářích...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Telefony, textil i olejový filtr. Radnici nemile překvapila analýza popelnic

Co všechno skrývají popelnice na smíšený odpad? Radnice v Rožnově pod Radhoštěm si objednala nevšední průzkum. Na jedno...

Hřbitov v Brodě chtěli kdysi zrušit, teď tam plánují odpočinkovou zónu

Pohřebiště na kopci nedaleko centra Uherského Brodu mělo už 45 let patřit historii. Od plánů na zrušení starého...

Ponocní se na léto vrátili do Kroměříže, zahrají díla barokních mistrů

Každý prázdninový pátek a sobotu budou lidem v Kroměříži dávat dobrou noc ponocní. Nevšední role se ujali místní...

Auto plné mladých lidí se převrátilo do potoka, jeden chlapec zemřel

Tragická nehoda se stala v sobotu ráno na Zlínsku. Auto, v němž jelo šest mladých lidí, vyletělo ze silnice a...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...