Procházka parkem Rochus nad Uherským Hradištěm slibuje nádherné výhledy do...

Procházka parkem Rochus nad Uherským Hradištěm slibuje nádherné výhledy do krajiny. | foto: Ondřej HolubecMAFRA

Lavičky, dřevěný orloj, nová rozhledna. Kraj láká k podzimním výletům

  • 1
Přestože podzim pokročil a teploty citelně padají dolů, stále je dost hezkých dní, kdy to láká k výletům do přírody. MF DNES proto připravila deset tipů na „neokoukaná“ místa ve Zlínském kraji, která vyniknou obzvláště v podzimní atmosféře.

Region disponuje bezpočtem lokalit, které jsou návštěvnicky atraktivní. Ve výběru jsou takové, které se v turistických průvodcích příliš neobjevují. Nejsou mezi nimi zastoupeny nejznámější návštěvnické cíle ani turisticky náročné trasy. Naopak jde o místa, jež zatím nelákají davy lidí a z nichž některá vznikla teprve nedávno.

1. Posezení osmnáctkrát jinak

Jednou z mála pozitivních věcí, které přinesla covidová pandemie, byla soudržnost lidí. Díky tomu často dostaly prostor originální nápady. Jedním z nich je i lavičková stezka Okolo Ratiboře. Jde o nadšenecký projekt, z něhož se stal překvapivý fenomén.

Na kopcích i v údolích malebné valašské vesnice vzniklo osmnáct zastavení. Na každém z nich je originální lavička či odpočívadlo. U nich pak stojí sloupek se schránkou, v níž je notový záznam s textem valašských písniček, které si návštěvníci mohou přezpívat. Především však jde o výhledy na lesy, kopce i místní domečky.

Lavičková mánie zviditelnila Ratiboř, odpočinková místa se stala hitem

Turisté si mohou trasu naplánovat jako celodenní výlet, při němž našlapou více než dvacet kilometrů. Nebo si zvolit jen pár míst a výlet si zkrátit. Všechny informace i s odkazem na mapu naleznou na webu obce Ratiboř. Zvlášť teď při podzimním výletu je vhodné si na výlet přibalit teplou deku.

2. Za Valašským orlojem

Ještě novější turistickou atrakci představuje Valašský orloj v obci Držková. Unikátní dílo otevřeli před rokem. Vybudoval ho za pomoci svých přátel místní patriot Pavel Čihař. Stavba doplňuje areál s dřevěnicí, sušírnami ovoce či dřevěnou zvonicí s kapličkou.

Orloj tvoří dvanáct postav pohanských bohů a mechanismus pohání například buben z pračky nebo ozubená kola ze staré tatry. Do pohybu se orloj dává každé poledne nebo po domluvě s majitelem. Výhodou je, že jeho návštěva se dá spojit s výšlapem po okolí nebo i delším pochodem Hostýnskými vrchy.

3. Oáza pro pozorovatele ptáků

Atraktivní spojení přírody a historie nabízí procházka po Chropyni. Není potřeba kvůli ní vyrážet někam do kopců, stačí zaparkovat auto v centru města a vyčlenit si jen pár hodin. Jako vodítko může návštěvníkům posloužit naučná stezka Okolo Chropyně.

Zapůsobí především zdejší rybníky, k nimž často míří ornitologové z celé republiky. Sledovat nejrůznější druhy ptáků tady lze prakticky v každém ročním období, u chropyňského rybníka to je možné přímo z dřevěné pozorovatelny. A při výletu zaujme rovněž blízký zámek, který je možná trochu neprávem přehlíženou historickou perlou. Mimo sezonu je však potřeba si jeho prohlídku objednat.

4. Pasekářská stavení a mohutný strom

Kdo zaparkuje auto v obci Lužná a nezalekne se výšlapu do prudšího kopce, za několik desítek minut se ocitne jako v pohádce. Na bočním hřebenu Vizovických vrchů se totiž otevře nádherná krajina s pastvinami, drobnými remízky, kopci a opuštěnými staveními. Takto magicky působí Vráblovy paseky. Místo s dlouhou tradicí dnes představuje naučná stezka, nachází se zde grunt s chovem huculských koní.

Malebná krajina v Lužné po cestě na Vráblovy paseky.

Častým cílem bývá Žídkův buk, majestátní strom tyčící se na louce nad pasekami. Historii i přírodní zajímavosti turistům představí několik zastávek s naučnými tabulemi, nechybí ani dechberoucí výhledy do krajiny.

5. Park a perníková výstava

Leží trochu bokem od centra města, ale rozhodně stojí za vidění. Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí je jednou z posledních připomínek kdysi významného městečka Krásno nad Bečvou. Jeho návštěvu je nejlepší spojit s nenáročnou procházkou po zdejším anglickém parku. Ten skýtá řadu útulných zákoutí včetně Jurkovičova altánu či naučné stezky představující významné stromy.

Zámek v nedávné době prošel rekonstrukcí a je ve správě Muzea regionu Valašsko. Mimo jiné v něm zahájili velkou výstavu věnovanou perníkářství, lákadlem je i speciálně upečený perníkový betlém. Otevřeno má denně vyjma pondělí.

6. Ještě než krajinu zatopí voda

Jde o trochu jinou rozhlednu, než se běžně staví. Tato nestojí na žádném vrcholku a není vysoká ani sama o sobě. Přesto je vyhlídková věž, kterou letos otevřeli ve Vysokém Poli, unikátní. Dřevěná stavba na betonovém podstavci totiž nabízí pohled na krajinu, která se v příštích letech promění k nepoznání. Vznikne tady totiž Vodní dílo Vlachovice, obrovská přehrada, která má být hotová v roce 2030.

Přehrada jako na dlani. Rozhledna lidem ukáže stavbu i měnící se krajinu

Zájemci se k rozhledně dostanou procházkou přímo z obce a už nyní odsud uvidí třeba Valašské Klobouky a hřebeny kopců v okolí. Výlet se dá hezky propojit s návštěvou další blízké atrakce: nově zrekonstruovaného památníku Ploština.

7. Skrytá pocta učiteli národů

Nedaleko Komně, schované v sadu Myší húšť, se nachází magické místo. Nenaplňuje sice představy o atraktivním návštěvnickém cíli a poutník si jej tak trochu musí najít sám, o to je však zajímavější.

Poblíž obce Komňa vzniklo poutnické místo s výjimečnou atmosférou, kterému dominuje dřevěná socha květu.

Zákoutí s dřevěnou sochou a lavičkami je poctou „učiteli národů“ Janu Amosi Komenskému. Je koncipované tak, aby odkazovalo na jeho nejznámější dílo Labyrint světa a ráj srdce. Návštěvníci se sem dostanou přímo z Komně, kde najdou před obecním úřadem mapku. Po cestě potkají šest zastavení s citáty Komenského.

8. Relaxace nad Hradištěm

Je na dohled od centra Uherského Hradiště, město však nepřipomíná ani v nejmenším. Park Rochus je spíš zeleným ostrovem s poli, remízky a sady ovocných stromů. Plochu, jež se rozkládá asi na šedesáti hektarech, si lidé mohou projít vlastním tempem nebo využít naučného okruhu, který pomalejší chůzí zabere nejvýše dvě tři hodiny.

Výlet zpestří zazvonění si na zvoneček v kapli sv. Rocha nebo vystoupání na rozhlednu Rovnina. Uherské Hradiště, pohoří Chřibů nebo i Bílých Karpat jsou tady jako na dlani. Zájemci si také mohou objednat prohlídku zdejšího skanzenu, který odkazuje na slovácké lidové tradice.

9. Hrad, o kterém se neví

Hostýnské vrchy nabízejí množství krásných lokalit, které jsou jako stvořené pro výlety. Jednou z nejméně exponovaných je zřícenina hradu Nový Šaumburk nad Podhradní Lhotou. Původní hrad ze 13. století začali v posledních letech křísit dobrovolníci.

Zdejším rozvalinám už místní hradní spolek dává ucelenější podobu, a procházka po okolí je tak výjimečným zážitkem. Na návštěvníky dýchne nejenom historická romantika, ale mohou se pokochat i fascinujícími výhledy po okolí. Z Podhradní Lhoty je to ke zřícenině kousek a výšlap lze spojit s návštěvou známějších cílů, jako je rozhledna na Kelčském Javorníku nebo Tesák.

10. Toulání podhůřím Chřibů

Když loni Otrokovice a okolní obce zpřístupnily nově značené stezky nazvané Branou do Chřibů, lidem ze Zlínska se otevřela nová možnost, kudy nasměrovat své víkendové procházky. Stezky mají dohromady přes dvacet kilometrů a spojují Otrokovice se Žlutavou, Bělovem či Novou Dědinou.

Naučné stezky nabízejí skvělý zážitek, vedou kolem totemů i po hospůdkách

Neukazují sice místa, která by vynikla v turistických brožurách, ale zájemce provedou po zapomenutých pomnících, studánkách, vyhlídkách či lokálních hospůdkách. Výhodou je, že se tudy dá vydat s kočárkem i na kole. A komu zdejší krajina učaruje, může volně přejít rovněž na sousední Stezky napajedelských emirátů, jež přidávají další desítky kilometrů. Oba projekty mají svoje webové stránky a mapy, podle kterých lze vycházky naplánovat.

30. dubna 2021