Mynář dostal v Osvětimanech nejvíc hlasů. Byl v tom i truc lidí, soudí

  15:31aktualizováno  15:31
Kancléř prezidenta Vratislav Mynář přivedl Stranu práv občanů Zemanovce znovu k vítězství v komunálních volbách v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, odkud pochází. O post starosty se ale zřejmě ucházet nebude. A to i přesto, že dosavadní komunistický starosta už město vést nechce.

Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„Lidé v Osvětimanech hodnotí podle toho, co je kdo pro obec schopný udělat. Všichni se známe a vidíme si téměř do talíře. Jsem rád, že lidé nedají jen na hloupé řeči a váží si mojí práce. Beru to i jako závazek, že dál musím o to víc pracovat,“ sdělil iDNES Vratislav Mynář.

V Osvětimanech kandidoval počtvrté. V roce 2006 jako lídr přivedl tehdy ještě Sdružení nezávislých - Sportovci Osvětimany k těsnému vítězství s 26 procenty hlasů. Sám byl však v pořadí preferenčních hlasů v obci až šestý, stejně jako o čtyři roky později, kdy jeho Zemanovci v konkurenci hned dvanácti dalších uskupení získali 11 procent hlasů.

Minule Strana práv občanů volby vyhrála s téměř 20 procenty hlasů a více preferenčních hlasů než Mynář měl jen komunista Otakar Berka, jenž se i vzhledem k silné Mynářově podpoře udržel na pozici starosty (viz též Prezidentův kancléř Mynář uspěl v Osvětimanech, starostou být nechce).

Volby 2018 ve Zlínském kraji

Tentokrát si vítězná Strana práv občanů Zemanovci sice o skoro dvě procenta hlasů pohoršila, samotný Mynář ale Berku porazil.

„Řekl bych, že částečně jde o truc hlasy, reakce na to, co se objevuje různě v médiích. Neříkám to proto, abych se holedbal, ale skutečně se stále častěji setkávám nejen v Osvětimanech se slovy jako: ‚Nedej se. Vydrž to. Děláš to dobře. Nepodlehněte jim‘,“ říká Mynář.

Zároveň podle jeho slov uškodilo dosavadnímu 65letému starostovi Berkovi, že byť znovu kandidoval jako lídr komunistů, v předstihu deklaroval, že už znovu nechce obec vést.

„Říkal mi, že už je celkově unavený. Na obci je to tak, že když nesvítí lampa, je zatoulaný pes nebo někdo hádkou ruší noční klid, volají lidé starostovi. Jste 24 hodin denně v permanenci pro občany. Velmi si vážím osmi let jeho veleúspěšné práce, dal tomu maximum možného. Kdyby občané dostali signál, že se chce ucházet o starostu, dopadl by lépe,“ poznamenal Mynář.

Volby 2018

Naopak fakt, že on sám tráví většinu času v Praze, podle něj místním tolik vadit nemusí.

„Snažím se na víkend dojíždět a pomáhat, jak se dá. Že nejsem na úplně každém zasedání zastupitelstva, se snažím nahradit tím, že se snažím někde pomoct, zalobovat, něco zjistit. Mám k tomu relativně blíž. Zvlášť k informacím, které může obec využít. To je důležitá práce člena zastupitelstva, která se ode mě očekává,“ uvědomuje si Mynář.

Kdo bude novým starostou Osvětiman, jasné zatím není.

Výsledky komunálních voleb v Osvětimanech najdete zde

„S lidmi nejen z naší, ale ze všech kandidátek si sedneme. Půjde nám o to, vybrat z našeho středu toho nejlepšího, kdo má o tu práci zájem a je schopný ji plnohodnotně pro občany vykonávat,“ připomněl jednapadesátiletý Mynář, že už minule se starostou stal Berka coby lídr nevítězných komunistů.

A má ambice na starostu své obce nyní či v budoucnu i samotný Mynář? „Já to teď s velkou pravděpodobností nebudu. Vždy jsem deklaroval, že nechci sedět jedním zadkem na dvou židlích. Kdo tvrdí, že to plnohodnotně jde, ten podle mě lže. Co bude v budoucnu, na to teď neumím odpovědět. Přísahal jsem panu prezidentovi věrnost, dokud on bude chtít, abych vykonával funkci kancléře. Co bude poté, nechci předjímat,“ řekl.

Nejčtenější

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Další z rubriky

Zlín chce koupit lyžařský svah, má se stát celoroční atrakcí

Lyžařský svah se nachází na kopci nad Zlínem, v docházkové vzdálenosti od...

Zlínští radní schválili materiál, který zahajuje cestu k odkoupení lyžařského svahu nad městem od Sportovních klubů...

Při nehodě autobusu se zranilo devět lidí, pro řidiče letěl vrtulník

Záchranářský vrtulník přistává u místa nehody v Morkovicích-Slížanech na...

V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku se odpoledne srazil linkový autobus s nákladním autem. Při nehodě se zranilo...

Spor měst s provozovatelem zlínských vodáren může skončit dohodou

Ilustrační snímek

Soudní spor kolem zlínských vodáren, které provozuje Moravská vodárenská, může skončit dohodou. Zástupci koncernu a...

Najdete na iDNES.cz