Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slováci náhle zavřeli část přechodů, otevřou je snad do konce týdne

  9:48aktualizováno  13:43
Města a obce na česko-slovenské hranici se ozývají proti uzavření malých přechodů, ke kterému Slovensko přistoupilo v pondělí kvůli proticovidovým opatřením. Město Brumov-Bylnice dokonce sepisuje protestní nótu pro ministerstva. Slovenský ministr vnitra už přislíbil, že do konce týdne menší přechody zase otevře.
Přímo na česko-slovenské hranici se začátkem července uskutečnil protestní...

Přímo na česko-slovenské hranici se začátkem července uskutečnil protestní mítink, při kterém promluvil starosta obce Horné Srnie Josef Huserka a starosta Brumova-Bylnice Kamil Macek (vlevo). | foto: MěÚ Brumov-Bylnice

Hraniční přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie je jedním z těch, které slovenská vláda v pondělí náhle uzavřela kvůli obavám ze šíření koronaviru. Průjezd blokují betonové zátarasy, některé z nich lidé při úterním protestu spontánně odstraňovali. Na místě zasahovala slovenská policie.

Zatímco běžně to mají lidé z centra Brumova-Bylnice do sousední slovenské obce Horné Srnie zhruba 15 kilometrů, nyní musejí využívat hraniční přechody Střelná/Lysá pod Makytou nebo Starý Hrozenkov/Drietoma, které zůstávají průjezdné. To znamená cestu dlouhou zhruba 70 kilometrů.

Dávají proto dohromady oficiální stížnost, kterou pošlou na ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitra .

„Chceme, aby se domluvili se slovenskou stranou a přehodnotili situaci, protože je to dramatické,“ řekl starosta Kamil Macek (KDU-ČSL). Obdobnou nótu směřovanou slovenským orgánům podle něj kvůli uzavření hraničního přechodu připravuje i obec Horné Srnie.

Muž stojí u provizorně uzavřeného hraničního přechodu se Slovenskem v Brumově-Bylnici. Přechod je jedním z těch, které slovenská vláda kvůli obavám ze šíření koronaviru uzavřela (7. července 2021).

„Lidé od nás jezdí za prací do Slavičína, Zlína, z moravské strany zase k nám do cementárny a dalších podniků. A teď do práce nemohou, je to pro nás diskriminační, přitom přes nás jezdí na Slovensko a zpět lidé od severu Moravy. My tady žijeme celý život, máme řadu projektů, na kterých vzájemně spolupracujeme, budujeme přátelství, družbu, rodinné i obchodní vztahy a tímto krokem se to bourá,“ poukázal starosta slovenské obce Jozef Húserka.

Protestní nótu, kterou poslali se starostou Brumova-Bylnice na svá ministerstva i vládu, rozeslal také mezi další starosty z obcí na uzavřených hraničních přechodech.

„Jsem trochu skeptický k tomu, zda se vláda dohodne. Pokud náprava nebude, možná budeme zvažovat blokádu přechodu ve Starém Hrozenkově,“ naznačil.

Ve středu po poledni oznámil český ministr vnitra Jan Hamáček, že mu slovenský protějšek přislíbil do konce týdne přechody otevřít a režim na hranicích změnit.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulac po jednání vlády konstatoval, že kabinet vyčlenil na kontrolu proticovidových opatření další pracovníky, takže přechody se budou otevírat i s dalšími sousedícími zeměmi. Aktuálně platné podmínky má slovenské ministerstvo zde na svém webu.

Starosty před zavřením hranic nikdo nevaroval

Uzavření menších přechodů zkomplikovalo mimo jiné cestování zaměstnanců mezi Českou republikou a Slovenskem.

„Je to silnice první třídy, jezdí tudy mnoho lidí do práce, jsou tady propojené rodiny. Dokonce v úterý došlo k tomu, že lidé nemohli hranici přecházet ani pěšky. Máme evropský covidpas a na co nám je? Takže absurdní situace. Chceme oslovit naše instituce a to samé udělají slovenští partneři,“ uvedl starosta.

O uzavření hraničního přechodu podle něj slovenská strana samosprávy s předstihem vůbec neinformovala.

„Velmi nás to šokovalo, absolutně nic jsme o tom nevěděli, nikdo nám nedal žádnou informaci. Přijeli, zatarasili jedničku třídu. Nikoho nezajímá, jestli tudy budou potřebovat projet hasiči nebo sanitka. Jezdí tudy lidé na dovolenou, točí se tu mnoho aut, nevědí o tom. Je to naprostý dopravní chaos spojený s tím, že lidé se nemají jak dostat do práce,“ řekl Macek.

K cestám do práce nebo za rodinou v nejbližším okolí hranic podle něj využívají přechod Brumov-Bylnice/Horné Srnie desítky až stovky lidí denně.

Zavřený je i přechod ve Strání

Starosta Strání Antonín Popelka považuje uzavření česko-slovenského hraničního přechodu Strání/Moravské Lieskové za nepovedený vtip. Také tady průjezd znemožňují betonové zátarasy, slovenská policie podle starosty pouští pouze lidi, kteří mají nemovitosti ve dvou uličkách kopírujících státní hranici. Jinak zůstává hraniční přechod neprůjezdný.

Co se děje na hranici

Od pondělí 5. července slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody Slovensko uzavřelo.

ZAVŘENÉ PŘECHODY MEZI SR A ČR:

  • Čadca - Milošová – Šance
  • Červený Kameň - Nedašova Lhota
  • Horné Srnie – Brumov-Bylnice
  • Nová Bošáca – Březová
  • Moravské Lieskové – Strání
  • Vrbovce – Velká nad Veličkou
  • Skalica – Sudoměřice
  • Brodské – Lanžhot

Z centra Strání do středu Moravského Lieskového je to zhruba 12 kilometrů. Nejbližší otevřený hraniční přechod je nyní Starý Hrozenkov / Drietoma, přes který je cesta mezi oběma obcemi dlouhá 65 kilometrů.

Rozhodnutí slovenské vlády o uzavření některých hraničních přechodů v souvislosti s rizikem šíření koronaviru komplikuje podle starosty jen ve Strání, Moravském Lieskovém a okolí život stovkám lidí.

„Je to silnice první třídy, ne nějaká lesní cesta. Nikdy v historii nebyla uzavřená. Zástavba na hranicích není přerušená, Moravské Lieskové navazuje na Strání. Omezuje to lidi, aby se dostali do svých domů a do práce. Hromada lidí z Moravského Lieskového dělá v našich firmách, to samé od nás jezdí na Slovensko do Nového Mesta (nad Váhom). Ať byla situace, jaká byla, vždycky se do práce dostali. Já tomu říkám silvestrovský vtip, ale bohužel není 31. prosince,“ uvedl Popelka.

Spolu se starostou Moravského Lieskového v úterý jednal o režimu na hranicích se zástupci slovenské policie. Pokud by totiž zůstala hranice neprodyšně uzavřena betonovými zátarasy, někteří lidé by se nedostali domů.

„Přímo na hranici jsou dvě uličky. Když dají zátarasy na českou stranu, nedostali by se do domů Češi, když je dají zpět na slovenskou, tak zamezí Slovákům příjezd. Takže je to patová situace,“ řekl starosta.

Nyní jsou ale podle něj zátarasy na slovenské straně postavené tak, aby mezi nimi mohlo projet auto. „Kontroluje to slovenská policie,“ řekl Popelka.

Uzavření hraničního přechodu ho rozzlobilo. „Lidé mi volají každých pět minut, jestli je to průjezdné, nebo není. My jsme opravdu dopředu nic nevěděli. Nevěděl jsem to ani já, ani starosta z Moravského Lieskového. Nikdo nás neinformoval a tady se dějí takové věci, které zasahují samosprávu a ovlivňují život mnoha lidí. Je to smutné, zvlášť v dnešní době,“ doplnil Popelka.

Neohlášené omezení na hranicích se dotklo i některých firem v příhraničních obcích a městech.

„Samozřejmě, že je to strašný problém. Zavřeli tady silnici první třídy, která nebyla zavřená nikdy, ani za války. Takže šest našich sklářů ze Slovenska, kteří bydlí pět kilometrů za hranicí, muselo na nejbližší otevřený přechod, což znamená dalších 80 kilometrů. Přijeli do práce o hodinu a půl později, než obvykle. A o hodinu a půl déle zase pojedou z práce domů, kde na ně čekají rodiny,“ ředitel skláren ve Strání-Květné Marek Mikláš.

Slovensko od pondělí uzavřelo 14 menších hraničních přechodů s Českem kvůli tomu, aby slovenská policie mohla lépe kontrolovat cestující a dodržování přísnějších opatření proti covidu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dostavbu části D49 silničáři zřejmě musí přerušit. Vyhodíme desítky milionů, tvrdí

17. května 2024  9:16,  aktualizováno  15:16

Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském...

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn

21. května 2024  16:36,  aktualizováno  17:05

Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z...

Vandal navrtal díry do osmdesátiletého kaštanu na hřbitově. Případ řeší policie

24. května 2024  16:32

Zhruba osmdesát let starý kaštan se stal v těchto dnech obětí řádění neznámého vandala na hřbitově...

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Jenom ne sestup! Návrat by trval léta, obává se zlínská legenda Klhůfek

24. května 2024  9:26

Jako jediný zažil Petr Klhůfek trauma obou posledních sestupů zlínských fotbalistů z nejvyšší...

Byl jsem klidnější, svěřil se tatínek u císařského řezu. Vsetín zavedl novinku

24. května 2024  9:11

Čerstvě narozené miminko viděl dřív než jeho manželka. Muž, který se před několika dny stal podruhé...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...