Vůbec nevím, jak jsem se tam dostal, řekl muž o své šílené jízdě podchodem

  12:46aktualizováno  12:46
Zlínský soud začal řešit případ loňského ujíždění policejní hlídce, při kterém zdrogovaný muž z Hodonínska projel i úzkým podchodem v Uherském Hradišti a jednoho z chodců opakovaně přejel. Za pokus o vraždu doplněnou o držení zařízení k výrobě drog hrozí viníkovi 20 let vězení nebo až výjimečný trest.

V podchodu pro pěší širokém jen dva metry v Husově ulici, který odděluje uherskohradišťské sídliště Mojmír od centra města, bylo v inkriminovaný moment více lidí včetně ženy s batoletem. Všichni až na čtyřiaosmdesátiletého seniora vedoucího jízdní kolo stačili na poslední chvíli před vozem Volkswagen Polo z podchodu vyběhnout.

„Auto vjelo do podchodu a srazilo mne. Křičel jsem bolestí, ležel jsem a čekal, co bude. Auto začalo túrovat, zůstalo stát na mně, protože moje kolo mu asi zavazelo. Couvnul a znovu na mě najel, stál na mojí pravé noze. Křičel jsem: Zastav, nejeď. On zase couvnul, pak odjel. Celkem mě přejel dvakrát předním a pak zadním kolem,“ popsal senior, který utrpěl zlomeniny, poranění hlavy a dalších částí těla. Dodnes trpí bolestmi nohy a kulhá.

Fotogalerie

„K závažnějšímu poranění u něj nedošlo jen díky tomu, že se instinktivně přitlačil ke stěně. Kdyby zůstal ležet na zádech, došlo by k přejetí těla a vnitřním poraněním, která by byla jen stěží slučitelná se životem,“ upozornil státní zástupce Martin Malůš.

„Jak jsem ležel, viděl jsem kočárek. Byl po levé straně celý rozbitý. Až pak jsem si všiml paní s dítětem na svahu, celá se třepala. Nevím, jak se tam dostala,“ doplnil zraněný muž.

Podle obžaloby musely z podchodu před vozem vybíhat nejméně další dvě ženy. „Do dneška jsem přesvědčená, že kdybych zakopla a spadla, tak auto bylo na mně,“ řekla jedna z nich, ta kvůli potížím se srdcem skončila na několik dní na jednotce intenzivní péče.

Další dvě ženy, které stály poblíž, uvedly, že na ně řidič po projetí podchodu vyplázl jazyk.

Při přímé konfrontaci s ním i dalšími přítomnými poškozenými se obžalovaný Roman Šupa z Kyjova nikomu neomluvil. Sice tvrdil, že se zraněného muže snažil kontaktovat, ten to ale vyvrátil.

„S takovou mírou lhostejnosti jsem se za celou svou kariéru ještě nesetkal,“ reagoval žalobce Malůš.

„Vůbec nevím, jak jsem se v Hradišti ocitl. Město moc neznám, neuvědomil jsem si, že jedu podchodem pro chodce. Zákazu před podchodem jsem si nevšiml. Když za vámi jede hlídka, tak vás sledování značek nezajímá. Ujížděl jsem, protože jsem měl v autě varnu, občas užívám návykové látky. Žádné lidi jsem v podchodu neviděl,“ prohlásil dále Šupa.

A dodal, že tři dny před událostí nespal a zkonzumoval v té době asi pět gramů pervitinu.  Vypůjčené auto řídil, aniž by vlastnil řidičské oprávnění.

Šestatřicetiletý Šupa, který byl v minulosti několikrát soudně trestaný, loni v létě svou zběsilou jízdu ukončil až v ovocném sadu v obci Ostrožská Lhota, kde navíc najížděl proti policistům. Ti jej zadrželi až po několika varovných výstřelech a použití donucovacích prostředků včetně taseru.

„Kdyby policisté neuskočili, odhodil by je do vzdálenosti a hrozilo by vážné nebo smrtelné zranění,“ poznamenal státní zástupce.

Šupa tvrdil, že policisty nechtěl vozem zabít nebo zranit. „Jediné, co jsem chtěl, bylo ujet. Proto jsem projel mezi nimi a nenajížděl jsem na ně.“

Znalec z oboru psychiatrie Pavel Konečný prohlásil, že obžalovaný muž trpí disociální poruchou osobnosti, jejímž důsledkem je chronické zneužívání metamfetaminu.

„V době činu byl ve stavu akutní intoxikace. Jednal zkratkovitě. Pervitin snížil jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti, avšak v žádném případě nebyly vymizelé,“ řekl znalec.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

PONEDĚLNÍK: Když i Csaplár potřeboval mentálního kouče

Měl to být nápad, jak v kabině fotbalového Zlína vytvořit lepší klima. Angažujeme mentálního kouče, pomohl PAOK Soluň...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Předposlední Zlín mění trenéra, Csaplár po čtyřech měsících končí

U fotbalistů Zlína skončil kouč Josef Csaplár. Vedení klubu s ním rozvázalo kontrakt kvůli neuspokojivým výsledkům...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Baťův kraj je bez ševců, řemeslo vyučuje jedna škola. Málo je také krejčích

Tradiční obuvnické řemeslo skomírá, v Česku jej vyučuje jen jedna soukromá škola ve Zlíně. Zájem o práci v kožedělném...

Při srážce dvou vozů na Zlínsku zemřela řidička

V pátek odpoledne zahynula u obce Brumov-Bylnice na Zlínsku pětasedmdesátiletá řidička. Její auto se srazilo s...

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

Knihovny jsou otevřenější. Dnes si tady mladí dávají rande, říká ředitelka

Ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková je přesvědčena, že lidé chtějí číst knihy v originále. Za 28 let, kdy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz