Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

  10:00aktualizováno  10:00
Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v Uherském Hradišti. Zatímco původně ho stíhali za těžké ublížení na zdraví, nyní obvinění rozšířili o pokus o vraždu a držení zařízení k výrobě drog. Muži hrozí 20 let vězení nebo až výjimečný trest.

Řidič tehdy vážně zranil jednoho muže a ohrozil několik lidí, včetně malého dítěte. Pak najížděl na policisty. Případ se stal 4. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne.

„Policejní hlídka tehdy chtěla zastavit a zkontrolovat řidiče osobního vozidla Volkswagen Polo. Muž ale na pokyny k zastavení nereagoval, naopak zvýšil rychlost a začal ujíždět,“ připomněla mluvčí krajské policie Lenka Javorková.

Místy jel až stovkou, dokonce i tam, kde byla rychlost jízdy omezena na 30 kilometrů v hodině.

Policisté vozidlo pronásledovali až na ulici Husova k podchodu pod železniční tratí, který není určený pro vozidla a je poměrně úzký. Aby bylo jasné, že není průjezdný, blokují ho i sloupky. „Řidič musel vidět, že se v podchodu pohybují lidé, přesto do něj vjel,“ uvedla mluvčí.

V prostoru o šířce dvou metrů řidič srazil a přejel čtyřiaosmdesátiletého muže s jízdním kolem. Ten si duchapřítomnou reakcí patrně zachránil život. Když po střetu s autem upadl, přitiskl se na stěnu podchodu a zůstal ležet na boku.

Podle policie jen díky tomu nakonec vyvázl se středně těžkým poraněním v podobě zlomenin, zraněním hlavy a dalších částí těla.

Fotogalerie

V podchodu se v osudnou chvíli nacházela také sedmapadesátiletá žena s dvouletým dítětem. Štěstím bylo, že dítě nesedělo v kočárku a žena s ním stihla na poslední chvíli z podchodu vyklouznout. Auto kočárek zcela zdemolovalo.

Také další tři ženy, které tudy v osudnou chvíli procházely, dokázaly uskočit.

Podle znalců si řidič v podchodu počínal mimořádně agresivně, jeho jízdu označili za extrémně riskantní.

Prchající řidič dojel až do Ostrožské Lhoty, kde sjel z cesty do ovocného sadu. Když se jej policisté snažili zadržet, najížděl do nich. Zpacifikovali ho až poté, co padlo několik varovných výstřelů. Použít museli i další donucovací prostředky, včetně taseru.

Krajští kriminalisté muže pár dnů po incidentu obvinili z těžkého ublížení na zdraví, na základě výsledků vyšetřování, odborných vyjádření a znaleckých posudků však vyšetřovatel nyní právní kvalifikaci pozměnil.

Stíhání za těžkého ublížení na zdraví rozšířil o obvinění z pokusu o vraždu a z držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky. Při prohlídce vozidla totiž policisté našli kompletní varnu pervitinu.

Policisté se do podchodu vrátili loni v prosinci, aby událost zrekonstruovali. „Ověřovalo se například, zda řidič viděl lidi v podchodu. Také pomocí figuríny upřesnili místo, kde obviněný přejel seniora,“ popsala Javorková.

Tak vyšetřovatelé ověřili i případné následky, které by nehoda měla, pokud by cyklista zareagoval jinak a nezůstal přitisknutý ke stěně. „Vyšetřovací pokus ukázal, že by utrpěl vážnější zranění, která by ho bezprostředně ohrozila na životě,“ doplnila Javorková.

Motorista byl v době řízení pod vlivem pervitinu. Kromě toho nikdy nevlastnil řidičský průkaz a v rejstříku trestů má devět záznamů za majetkovou a násilnou trestnou činnost a tresty spojené s drogami.

Podívejte se na video z místa činu


Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Kroměříž získala magnetickou rezonanci, přístroj zkrátí pacientům čekání

Nová magnetická rezonance v Kroměřížské nemocnici.

Okolním regionům se stále nevyrovná, i tak je to ale zlepšení. Zlínský kraj má nově pro své obyvatele k dispozici...

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné zůstal po nehodě kamion zaklíněný v rodinném domě

Kvůli vážné nehodě je uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťují kamion, který zůstal po střetu...

Tisíce odstínů zeleně našel Miroslav Janík v ekvádorském pralese

Miroslav Janík strávil pět týdnů v indiánské komunitě v Ekvádoru.

Pobyt v pralese mezi indiány dostal Miroslav Janík jako dárek k narozeninám. Zkušenosti z Ekvádoru chce využít při péči...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz