Valentovo uskupení přitom dopadlo lépe než hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD), pro které se místo našlo. Konkrétně pro hydrologa Zdeňka Vacka, jenž povede výbor pro zemědělství a životní prostředí. Čunek si ho vybral s ohledem na holešovskou průmyslovou zónu, kvůli níž se Vacek angažuje při ochraně tamních podzemních vod.
„Je to odborník. Chceme s jeho pomocí najít správná řešení pro průmyslovou zónu a věřím, že si přitom ohlídá, aby nebyly ohroženy zdroje pitné vody,“ vysvětlil Čunek.
Paradoxem je, že předminulé vedení kraje Vacka zažalovalo kvůli jeho posudku na podzemní vody v zóně, jímž měl odradit investora (více zde).
„Situaci s naším zapojením do výborů nebo komisí vnímám pozitivně. Chceme být konstruktivní opozicí,“ nastínil Vacek.
„Věřím, že pro Svobodné a Soukromníky se najde v množství komisí a výborů také dost práce. Ochrana zdrojů vod bylo ale na rozdíl od nich naše stěžejní volební téma,“ doplnil.
Valentovi možná jednu komisi přenechá Čunek
V memorandu, které koaliční strany KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS podepsaly začátkem týdne, se pro Valentovu kandidátku s pozicí předsedy nepočítá.
„V každém případě bychom předsednictví některého výboru přivítali. Myslím si, že výsledky voleb nás k tomu opravňují,“ míní Valenta.
Oslovil už v tomto duchu také Čunka.
„Ptal se mě, jestli bychom mu nemohli nějaký výbor dát, tak jsem řekl, že možná ano. Jestli se na tom dohodneme v koalici, mohlo by to tak být,“ připustil Čunek.
To by ale musel nějaké předsednictví zase někomu vzít. A komu? „Možná nám,“ nastínil překvapivě Čunek.
Lidovci mají navrženy tři předsedy, ANO čtyři, STAN, ODS, ČSSD a SPD po jednom.