Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vítěz z Nagana a mistr světa Čechmánek je v úpadku kvůli podnikání

  16:27
Soud vyhlásil úpadek na Romana Čechmánka. Bývalý známý hokejový brankář nadělal při svém podnikání obrovské dluhy a jeho věřitelé mu nemůžou přijít na jméno. Nicméně Čechmánek má disponovat majetkem, z něhož je může uspokojit.

Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek, který vloni otevřel ve Zlíně pivovar, má milionové dluhy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalému hokejovému brankáři Romanu Čechmánkovi, který je olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa, se jeho mimosportovní aktivity zvrtly natolik, že dluží miliony korun, je v insolvenci a soud na něho vyhlásil úpadek.

Například už déle než rok nezaplatil firmám, které pro něho budovaly Pivovar Čechmánek ve Zlíně a bytový dům v Holešově. Dostaly se tím do problémů a jejich majitelé jsou na Čechmánka naštvaní.

„Před rokem jsme u něho skončili. Slíbil, že nám zaplatí v červnu, pak v červenci, v srpnu a nakonec letos v únoru. Do dnešního dne jsme nedostali nic,“ prohlásil Petr Strnad, jehož firma při rekonstrukci pivovaru dělala stavební úpravy.

Čechmánek jí podle insolvenčního správce dluží zhruba 550 tisíc korun. Přibližně stejnou částku požaduje společnost MS electric Marka Škarpicha, která měla v pivovaru na starost elektroinstalaci.

„Kdyby nám posílal pět tisíc měsíčně, tak by měl člověk aspoň pocit, že se to snaží řešit, ale on neudělal nic,“ postěžoval si Škarpich. „A pak se k tomu přidalo, že si vyměnil telefon a koupil nové auto.“

Věřitelé se proto spojili a podali návrh na insolvenci. Nakonec uspěli. „Činím kroky, které vedou k přezkoumání pohledávek a zjištění majetku dlužníka,“ popsal insolvenční správce Robert Steska.

Čechmánek se podle všeho dostal do potíží proto, že téměř souběžně rozjel dvě velké investice - přestavbu domu v Holešově a založení pivovaru. V obou případech zaplatil miliony korun za nákupy budov a zadlužil se u bank kvůli jejich opravám.

Právník zpronevěřil jeho miliony

Navíc podle jeho právníka Petra Bernátka přišel o 21 milionů korun, které si chtěl nechat zúročit u advokáta Milana Holomka. Ten je však zpronevěřil stejně jako vklady mnoha dalších lidí a je za to trestně stíhaný.

„Můj klient to ekonomicky nezvládl a dostal se do platební neschopnosti,“ shrnul Bernátek. Situace je však údajně řešitelná, protože Čechmánek má pořád mnohem víc majetku, než kolik dluží.

„Jeho aktiva na konci roku byla téměř sto milionů korun,“ tvrdí Bernátek. „Problém je ale v tom, že se zahájením insolvenčního řízení bylo mému klientovi zakázáno nakládat s majetkem. Takže i kdyby teď chtěl některou svoji nemovitost prodat a začít splácet, tak nemůže,“ doplnil.

Podle něj se Čechmánek s jednou věřitelskou firmou dohodl, že jí do konce letošního února zaplatí 250 tisíc korun, pokud stáhne návrh na insolvenci. Sice to udělala, ale další věřitelé ne, takže majetek zůstal zablokovaný.

„Ti, co první návrhy podali, přitom drží jen tři procenta pohledávek z jeho majetku,“ upřesnil Bernátek. Krajský soud v Brně ale minulý týden rozhodl o úpadku Čechmánka, který tak musí do 25. července předložit reorganizační plán. To znamená návrh, jakým způsobem ze svého majetku uspokojí dlužníky.

Čechmánek zpočátku některé pohledávky odmítal uznat a označoval chování věřitelů za šikanózní. Nicméně při nedávném soudním jednání je uznal, což je asi jediná věc, kterou firmy oceňují. „Uznal dluhy, podepsal faktury, s tím nebyl problém. Peníze jsou ale v nedohlednu,“ řekl Strnad.

Hodně majetku, ale i dluhů

Čechmánek už dříve ve svých přípisech tvrdil, že má dostatek majetku, jehož zpeněžením může uspokojit věřitele. Co tedy vlastní?

Budovu zlínského pivovaru, která má podle znaleckého posudku hodnotu 10 milionů korun. Dále spolu s manželkou rodinný dům za 6,5 milionu korun. Bytový dům s 24 bytovými jednotkami v centru Holešova. Víceúčelový objekt v Prostějově i apartmá v golfovém areálu v Čeladné. A je polovičním vlastníkem hotelu v Chorvatsku na ostrově Brač.

To není malé jmění, ale i dluhů je dost. Zatím zhruba kolem třiceti milionů korun. Zajímavé přitom je, že největší sumu, více než dvacet milionů korun, dluží Čechmánek někdejšímu šéfovi vsetínského hokeje a současnému sportovnímu řediteli Slovanu Bratislava Oldřichu Šteflovi. Podle Bernátka mu půjčil na pivovar a nemovitost v Chorvatsku.

„Jsou spolu ale domluveni. Pan Štefl je ochoten svou pohledávku zkapitalizovat do majetku pivovaru. Stal by se tak společníkem pana Čechmánka nebo majitelem pivovaru s tím, že by ho společně provozovali,“ dodal Bernátek.

Na začátku října se sejde schůze věřitelů, která má odhlasovat formu řešení. Věřitelé se ale obávají, že se ně nedostane, protože budou nejprve uspokojeny banky. A po roce čekání na své peníze propadají beznaději.

„Jestli bude pan Čechmánek nadále užívat svůj majetek a my nedostaneme své peníze, tak už v tomto státě nevěřím ničemu,“ dodal roztrpčeně Strnad.

Autor:
  • Nejčtenější

Dostavbu části D49 silničáři zřejmě musí přerušit. Vyhodíme desítky milionů, tvrdí

17. května 2024  9:16,  aktualizováno  15:16

Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském...

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardubice mají klid, Zlín po prohře zůstává na dně. Rozhodne poslední kolo

19. května 2024  16:29,  aktualizováno  20:13

O přímém sestupujícím z Fortuna ligy se rozhodne v závěrečném dějství nadstavbové části. Nejhorší...

Králík by Rusy přizval: Jejich vyřazení popírá staroolympijské myšlenky

19. května 2024

Premium Ve své době patřil k absolutní gólmanské špičce. A to nejen na domácím hokejovém poli, ale i v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn

21. května 2024  16:36,  aktualizováno  17:05

Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z...

Vandal navrtal díry do osmdesátiletého kaštanu na hřbitově. Případ řeší policie

24. května 2024  16:32

Zhruba osmdesát let starý kaštan se stal v těchto dnech obětí řádění neznámého vandala na hřbitově...

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Jenom ne sestup! Návrat by trval léta, obává se zlínská legenda Klhůfek

24. května 2024  9:26

Jako jediný zažil Petr Klhůfek trauma obou posledních sestupů zlínských fotbalistů z nejvyšší...

Byl jsem klidnější, svěřil se tatínek u císařského řezu. Vsetín zavedl novinku

24. května 2024  9:11

Čerstvě narozené miminko viděl dřív než jeho manželka. Muž, který se před několika dny stal podruhé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...