Vítěz z Nagana a mistr světa Čechmánek je v úpadku kvůli podnikání

  16:27aktualizováno  16:27
Soud vyhlásil úpadek na Romana Čechmánka. Bývalý známý hokejový brankář nadělal při svém podnikání obrovské dluhy a jeho věřitelé mu nemůžou přijít na jméno. Nicméně Čechmánek má disponovat majetkem, z něhož je může uspokojit.

Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek, který vloni otevřel ve Zlíně pivovar, má milionové dluhy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalému hokejovému brankáři Romanu Čechmánkovi, který je olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa, se jeho mimosportovní aktivity zvrtly natolik, že dluží miliony korun, je v insolvenci a soud na něho vyhlásil úpadek.

Například už déle než rok nezaplatil firmám, které pro něho budovaly Pivovar Čechmánek ve Zlíně a bytový dům v Holešově. Dostaly se tím do problémů a jejich majitelé jsou na Čechmánka naštvaní.

„Před rokem jsme u něho skončili. Slíbil, že nám zaplatí v červnu, pak v červenci, v srpnu a nakonec letos v únoru. Do dnešního dne jsme nedostali nic,“ prohlásil Petr Strnad, jehož firma při rekonstrukci pivovaru dělala stavební úpravy.

Čechmánek jí podle insolvenčního správce dluží zhruba 550 tisíc korun. Přibližně stejnou částku požaduje společnost MS electric Marka Škarpicha, která měla v pivovaru na starost elektroinstalaci.

„Kdyby nám posílal pět tisíc měsíčně, tak by měl člověk aspoň pocit, že se to snaží řešit, ale on neudělal nic,“ postěžoval si Škarpich. „A pak se k tomu přidalo, že si vyměnil telefon a koupil nové auto.“

Věřitelé se proto spojili a podali návrh na insolvenci. Nakonec uspěli. „Činím kroky, které vedou k přezkoumání pohledávek a zjištění majetku dlužníka,“ popsal insolvenční správce Robert Steska.

Čechmánek se podle všeho dostal do potíží proto, že téměř souběžně rozjel dvě velké investice - přestavbu domu v Holešově a založení pivovaru. V obou případech zaplatil miliony korun za nákupy budov a zadlužil se u bank kvůli jejich opravám.

Právník zpronevěřil jeho miliony

Navíc podle jeho právníka Petra Bernátka přišel o 21 milionů korun, které si chtěl nechat zúročit u advokáta Milana Holomka. Ten je však zpronevěřil stejně jako vklady mnoha dalších lidí a je za to trestně stíhaný.

„Můj klient to ekonomicky nezvládl a dostal se do platební neschopnosti,“ shrnul Bernátek. Situace je však údajně řešitelná, protože Čechmánek má pořád mnohem víc majetku, než kolik dluží.

„Jeho aktiva na konci roku byla téměř sto milionů korun,“ tvrdí Bernátek. „Problém je ale v tom, že se zahájením insolvenčního řízení bylo mému klientovi zakázáno nakládat s majetkem. Takže i kdyby teď chtěl některou svoji nemovitost prodat a začít splácet, tak nemůže,“ doplnil.

Podle něj se Čechmánek s jednou věřitelskou firmou dohodl, že jí do konce letošního února zaplatí 250 tisíc korun, pokud stáhne návrh na insolvenci. Sice to udělala, ale další věřitelé ne, takže majetek zůstal zablokovaný.

„Ti, co první návrhy podali, přitom drží jen tři procenta pohledávek z jeho majetku,“ upřesnil Bernátek. Krajský soud v Brně ale minulý týden rozhodl o úpadku Čechmánka, který tak musí do 25. července předložit reorganizační plán. To znamená návrh, jakým způsobem ze svého majetku uspokojí dlužníky.

Čechmánek zpočátku některé pohledávky odmítal uznat a označoval chování věřitelů za šikanózní. Nicméně při nedávném soudním jednání je uznal, což je asi jediná věc, kterou firmy oceňují. „Uznal dluhy, podepsal faktury, s tím nebyl problém. Peníze jsou ale v nedohlednu,“ řekl Strnad.

Hodně majetku, ale i dluhů

Čechmánek už dříve ve svých přípisech tvrdil, že má dostatek majetku, jehož zpeněžením může uspokojit věřitele. Co tedy vlastní?

Budovu zlínského pivovaru, která má podle znaleckého posudku hodnotu 10 milionů korun. Dále spolu s manželkou rodinný dům za 6,5 milionu korun. Bytový dům s 24 bytovými jednotkami v centru Holešova. Víceúčelový objekt v Prostějově i apartmá v golfovém areálu v Čeladné. A je polovičním vlastníkem hotelu v Chorvatsku na ostrově Brač.

To není malé jmění, ale i dluhů je dost. Zatím zhruba kolem třiceti milionů korun. Zajímavé přitom je, že největší sumu, více než dvacet milionů korun, dluží Čechmánek někdejšímu šéfovi vsetínského hokeje a současnému sportovnímu řediteli Slovanu Bratislava Oldřichu Šteflovi. Podle Bernátka mu půjčil na pivovar a nemovitost v Chorvatsku.

„Jsou spolu ale domluveni. Pan Štefl je ochoten svou pohledávku zkapitalizovat do majetku pivovaru. Stal by se tak společníkem pana Čechmánka nebo majitelem pivovaru s tím, že by ho společně provozovali,“ dodal Bernátek.

Na začátku října se sejde schůze věřitelů, která má odhlasovat formu řešení. Věřitelé se ale obávají, že se ně nedostane, protože budou nejprve uspokojeny banky. A po roce čekání na své peníze propadají beznaději.

„Jestli bude pan Čechmánek nadále užívat svůj majetek a my nedostaneme své peníze, tak už v tomto státě nevěřím ničemu,“ dodal roztrpčeně Strnad.

Autor:

Nejčtenější

Batole zůstalo na nástupišti ve Zlíně, matku se sourozencem vlak odvezl

Ani ne tříletá holčička zůstala sama na nástupišti ve Zlíně, maminka s mladším...

Téměř tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlakové zastávky ve Zlíně-Prštném. Matka s holčičkou nejprve...

Slavia - Slovácko 3:0, před Interem snadná výhra, trefil se i Provod

Slávisté Josef Hušbauer a Vladimír Coufal se radují z gólu v utkání proti...

Slávističtí fotbalisté po reprezentační přestávce hravě zvládli duel devátého ligového kola se Slováckem, před domácím...

U Bánova vytekl asfalt na vozovku, řidiči cisterny zaskočila káva a havaroval

U Bánova havarovala cisterna s litým asfaltem. Řidič pil kávu a zaskočilo mu.

Dopravu na silnici I/50 u obce Bánov dopoledne zkomplikovala havárie nákladního vozidla, které převáželo litý asfalt....

Moravská rodina ukrývala za války „němého“ Američana, s Němci hrál karty

Joseph Edward Sallings s manžely Josefem a Marií Křivánkovými.

Před pár dny uplynulo 75 let od letecké bitvy nad Bílými Karpaty. Jedním ze sestřelených byl i americký letec, který...

Od nástupu Krále nemají junioři v Česku jistotu, vyrůstají v chaosu

Aleš Pavlík (zcela vpravo) a Petr Bříza (vlevo) jsou po Tomáši Královi...

Právník Tomáš Král se stal prezidentem Českého svazu ledního hokeje v červenci 2008. Nyní musí řešit žalobu tří...

Další z rubriky

Gymnázium v Holešově vzdělává mladé lidi už 120 let

V Holešově slaví 120. výročí založení Zemské vyšší reálky s vyučováním v českém...

Před 120 lety začala vyučovat Zemská vyšší reálka v Holešově, předchůdce dnešního Gymnázia Ladislava Jaroše. O tři roky...

Zastupitelé si řekli o další studii k nemocnici, tentokrát na rekonstrukci

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zástupci kraje se stále nerozhodli, jestli ve Zlíně postaví novou nemocnici, nebo zrekonstruují současný areál. A možné...

Zlín chystá mapu pro terénní cyklistiku, výhledově i traily či pumptrack

Bikepark (Ilustrační snímek)

Cyklisté, kteří raději než po silnicích na Zlínsku jezdí lesem, dostanou novou mapu. V ní si jednoduše vyberou trasu,...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz