Když vám páchne z úst: co se děje při špatném dechu

aktualizováno 
Lidé se od vás při rozhovoru odvrací a nápadně často vám nabízejí žvýkačku, až pojmete podezření, že váš dech nepatří mezi nejvoňavější. Z úst vám páchne i přesto, že dentální hygieně věnujete spoustu času. Může za to halitóza a zmnožené bakterie v ústech.

Ústa jsou líhní bakterií. | foto: Profimedia.cz

Špatným dechem neboli halitózou trpí na světě miliony lidí, odhaduje se, že postihuje každého pátého člověka. Jde přitom o zcela odlišný typ zápachu úst, než který se dostavuje po konzumaci některých problematických potravin (česnek, cibule, káva...). Rozdílná je i jeho příčina. Zatímco například po požití česneku může za zápach z úst silice aliin a sloučeniny síry, které se vylučují kůží a dechem, u halitózy je příčinou zmnožení "nesprávných" bakterií. Hlavní rozdíl však tkví v tom, že zatímco po konzumaci problematických potravin se budete s nepříjemným odérem dechu potýkat pouze několik hodin, halitóza vás ze společenského života může vyřadit klidně na několik let.

V ústech člověka žije přibližně osm set druhů bakterií. Mají tady naprosto ideální podmínky k životu: teplé a vlhké prostředí se spoustou zbytků jídla. Bakterie tyto podmínky dokáží zužitkovat beze zbytku a množí se rychlostí blesku. To je však normální stav, který se vyskytuje u každého člověka, přičemž to zdaleka neznamená, že každému páchne z úst. Příčinou charakteristického zápachu z úst je v podstatě řetězová reakce, k níž dochází poté, co pozřete jídlo.

Za normálních okolností anaerobní bakterie ve vašich ústech pomáhají trávení tím, že štěpí bílkoviny v jídle, hlenech a odumřelých buňkách. Pokud je však množství těchto bakterií (s halitózou je zatím spojováno šest typů) ve vašich ústech nadměrné, štěpení bílkovin probíhá ve zvýšené míře. To by samo o sobě nevadilo, kdyby bílkoviny nebyly tvořeny aminokyselinami, které obsahují síru. Při štěpení bakteriemi se uvolňují těkavé sirné látky, které vaše okolí vnímá jako zapáchající. Sirné látky má většina lidí spojeny s typickým pachem zkažených vajec, takže není divu, že se od vás lidé při rozhovoru odvracejí.

Škrabka na jazyk a pitný režim

Bakteriím, způsobujícím zápach z úst, se nejvíce daří na místech s minimálním přístupem vzduchu, jako jsou například mezery mezi zuby nebo zadní či spodní strana jazyka. Právě proto při její léčbě odborníci zdůrazňují, jak je důležité používat nejen klasický zubní kartáček, ale i zubní nit, mezizubní kartáček a škrabku na jazyk.

Halitózu podporuje i suché prostředí v ústech, protože sliny fungují jako jakási přírodní ústní voda, která odplavuje zbytky jídla a také bakterie. Ve spánku produkce slin klesá, což je také důvodem, proč je páchnoucí dech dramaticky horší ráno. Ke zhoršení situace může přispět i užívání antidepresiv, antihistamik nebo léků proti bolesti, které vysoušejí ústa. Právě z toho důvodu se vám při halitóze vyplatí poctivě dodržovat pitný režim. Dostatečný přísun tekutin neprospěje jen vašemu zdraví, ale zároveň vám pomůže zmírnit páchnoucí dech.

Pokud váš problém nevyřeší ani tato opatření, je potřeba co nejdříve navštívit stomatologa, který zjistí, kde je příčina pomnožení bakterií, a pomůže vám. Na vině může být totiž i onemocnění (například onemocnění trávicího traktu, selhání ledvin, cukrovka, problém s plícemi nebo hormonální změny), o němž zatím ani nevíte.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz