Vědci vyšli z faktu, že pes je členem rodiny, a položili si otázku: jakou roli tedy hraje psí společník při seznamování? Jakkoli můžete nevěřícně zvedat obočí nad tímto potvrzením faktu, že okruh zájmu vědců je nevyzpytatelný, je pravdou, že autoři studie zveřejněné v magazínu Anthrozoös měli na co navazovat.
Role psích mazlíčků při navazování kontaktů a námluvách již byla předmětem několika výzkumů a textů. Hned několik studií potvrdilo, že psi jsou významnými zprostředkovateli sociální interakce, a některé z nich byly značně konkrétní: podle studie, kterou vydal v roce 2000 časopis British Journal of Psychology, inspiruje na veřejnosti žena s malým či dospělým zlatým retrívrem víc konverzací a kontaktů než dáma s dospělým rotvajlerem.
Významná práce otištěná před sedmi lety v magazínu Anthrosoös zase upozorňuje, že muž se psem má větší šance dostat od neznámé ženy telefonní číslo než jeho kolega bez psa. A práce z magazínu Journal of Evolutionary Psychology z roku 2013 zase dokládá, že vlastnictví psa ženě signalizuje, že má muž dostatek zdrojů a ochoty pečovat o někoho jiného než jen o o sebe. Výzkumný projekt Dognition zase zjistil, že se lidé, jak muži, tak ženy, cítí sebevědomější, pokud oslovují přitažlivou osobu a mají s sebou psa.
Pes funguje, kočka méně
Aktuální studie, nad níž se sešli antropologové z University of Nevada a Rutgers University a genderoví a sexuologičtí odborníci z Indiana University a Kinsey Institute, jde ve šlépějích zmíněných prací. Autoři přitom vycházeli z dat z průzkumu, který loni provedla internetová seznamka Match.com a jehož se účastnilo 1 210 lidí, z toho 61 procent žen. Zajímalo je přitom, zda je pro výběr partnera vlastnictví domácího mazlíčka důležitějším kritériem v případě mužů, nebo žen, a zda je silnějším „společenským nástrojem“ pes, či kočka.
Závěry jejich zkoumání byly jednoznačné. Při výběru dlouhodobého partnera a seznamování hrají domácí mazlíčkové větší roli pro ženy než pro muže a soužití se psem je pro seznamování významnějším faktorem než život s kočkou. Je to proto, že život se psem více napovídá o mužově či ženině starostlivosti a péči. Kočka je totiž samostatnější, méně sociální zvíře a nevyžaduje tolik péče, proto nebývá tak pádným dokladem starostlivosti, pozornosti a zodpovědnosti svého dvounožce.
Soužití se psem nejenže dodává mužům auru starostlivosti, zvyšuje i jejich sex-appeal, poznamenává studie a populární stránka na Instagramu Hot Dudes With Dogs jí dává za pravdu.
Chvála psů
Výčet pozitiv, které soužití se psem přináší, je přitom velkorysejší. Podle studie z roku 2009 psi pomáhají pacientům, kteří se uzdravují z vážné duševní choroby. Jsou nástrojem terapie, poskytují lidem empatii, usnadňují jim návrat k sociálními životu, poskytují či posilují pocit rodiny a dodávají též pocit soběstačnosti a síly.
Studie z roku 2012 zase poukazuje na to, jak prospěšná je psí společnost pro děti. Děti se čtyřnohým parťákem mívají méně stresu, jsou chráněny od úzkostí a mívají lepší komunikační schopnosti. Podle dalších výzkumů jsou lidé, kteří sdílí domácnost se psem, šťastnější a spokojenější, jsou méně vystaveni depresím, stresu i srdečním chorobám. Venčení psů vám navíc spolehlivě zajistí, že splníte doporučovaných třicet minut pohybu denně.
Navíc vám psi pomohou ke klidnějšímu, spokojenějšímu spánku. Vědci z prestižní Mayo Sleep Clinic sice zjistili, že dvacet procent lidí, jejich psi s nimi sdílejí lože či alespoň ložnici, ruší chrápání či noční putování jejich spolunocležníků, významnému procentu lidí však noční symbióza svědčí. Podle studie se cítí „bezpečněji, spokojeněji a uvolněněji“.
„Mnozí vlastníci domácích mazlíčků je považují za rodinné příslušníky a snaží se je zahrnout do tolika aspektů svého života, jak jen je to možné. A protože lidé tráví významný čas spánkem, jejich touha mít v noci zvířata u sebe je pochopitelná,“ má pro preference pejskařů porozumění autorka studie Lois Krahnová. Výhody společného lože ocení podle ní především lidé, kteří žijí sami, jen se psím společníkem.
Lékařka však nezastírá, že společné nocování může mít i stinné stránky. „Pokud domácnost obnáší vícero zvířecích mazlíčků, stává se zajištění si dostatečného prostoru na spánek výzvou,“ varuje realisticky. Dodává však, že odborníci, kteří léčí lidi s poruchami spánku, by měli ve snaze zkvalitnit svým klientům noci kromě jiného pracovat i s přítomností domácích zvířat.