Erekce pro zdraví. Mohou být prevencí, tréninkem, chválí je studie

  • 8
Podívala se na erekci, na její mechanismus, z docela novátorského pohledu, zaměřila se na málo prozkoumané buňky fibroblasty. A má za to, že možná našla způsob, jak se s jejich pomocí vyhnout erektilní dysfunkci. Tréninkem. Častými erekcemi. Když cvičíte, tělo se uzpůsobí, míní švédská studie.

Finální závěr švédské studie je sice trochu spekulativní, podle jejího vedoucího autora však opodstatněný. A nadějný.

„Zajímalo vás někdy, jak vlastně erekce funguje, ale neodvážili jste se zeptat?“ píše vedoucí autor studie Christian Göritz z institutu Karolinska pro server The Conversation. Čtenářům to objasňuje přirovnáním. Představte si houbu, ve tvaru pohlavního údu. Nalijte na ni vodu. Co potom? Houba se zvětší. To je erekce. Voda hraje roli krve, která do penisu putuje.

Houba se v případě penisu latinsky jmenuje corpora cavernosa, česky topořivá tělesa. Erekce závisí na přítoku krve do „houby“, a ten regulují, stejně jako následnou pevnost, buňky hladkého svalstva. V penisu najdeme i fibroblasty, jsou dokonce jeho nejpočetnějšími buňkami, navzdory tomu jsou překvapivě jen málo probádané.

Proto se je Göritzův tým rozhodl prozkoumat, svá zjištění shrnul ve studii v magazínu Science. Mohla by nést podtitul „o myších a lidech“, protože výzkum kolektiv prováděl právě na myších. A hned předesílá, že jakkoli myši nejsou lidé, neznamená to, že by jejich závěry nemohly být pro mužský penis a mužskou erekci podnětné. „Myší a lidský penis není, dáme-li stranou velikost, nepodobný,“ zdůrazňuje podle portálu US News švédský tým.

„Ohledně anatomie, buněčné struktury a tak dále je erektilní mechanismus velmi obdobný u všech savců,“ připomíná Christian Göritz. Zjištění jeho studie se proto podle jeho mínění může týkat i lidské erekce – a především může napovědět, jak si ji udržet efektivní.

Zmanipulované erekce

Klíčem jsou fibroblasty, tvrdí nová studie..

Vědci zjistili, že fibroblasty napomáhají uvolnění buněk a proudění krve do penisu. Čím víc fibroblastů, tím snadnější uvolnění a efektivnější krevní tok. Tím snazší a pevnější erekce, dodejme, abychom příběh dopověděli. Fibroblasty, a jejich počet, jsou tedy pro erekci velmi důležité, zdůraznila studie.

Kromě toho však pokusem vědecký tým odhalil, že počet fibroblastů není stálý. Mění se. A povedlo se jim s ním manipulovat. Výsledky přitom odhalily, že pokud jich je moc, byli myší samci potrestáni několikahodinovými erekcemi. U mužů se ona porucha nazývá priapismus, je velmi bolestivá a vyžaduje lékařskou intervenci. Pokud je fibroblastů málo, podepíše se to na erekci opačně.

Ani u tohoto zjištění se práce nezastavila. Její autorský kolektiv zajímalo, dá-li se počet fibroblastů, je-li pro přítok krve a erekci tak významný, ovlivnit tréninkem erekce. Aby to zjistili, dopustili se manipulace myších mozků. Aktivovali v něm ty oblasti, které erekci spouštějí. A dopřávali myšákům erekce.

Seznali, že počet fibroblastů se podle frekvence podstoupených erekcí mění. A již víme, že čím více fibroblastů, tím lehčeji dochází k iniciování a udržování erekce. Další tok úvah se nabízí téměř sám.

Erekci lze trénovat

Erekce, a penis obecně, si zaslouží pozornost, vzkazuje i aktuální, švédská studie.

Znamená to, že muži mohou své erekce trénovat skrze časté erekce? Ano, zcela jistě, soudí podle portálu Deutsche Welle Göritz. „Není to však jako posilování svalů, protože fibroblasty nejsou svaly. Je to spíše jako vytrvalostní trénink v tom smyslu, že běh nám dá lepší plicní kapacitu a efektivnější krevní průtok,“ vysvětluje.

Zlepšete si erekci, cvičit ji můžete i při čekání na zastávce

V zabudovaném tréninkovém režimu mužské tělo ostatně funguje v noci, během spánku. „Zdravý muž má během spánku kolem pěti erekcí, dohromady trvají zhruba tři hodiny,“ líčí Göritz a pěje na přírodu chválu: „Je to automatický tréninkový program pro vaše erekce, který je velmi příhodně načasován na dobu spánku.“ Ony noční tréninky dávají penisu větší počet fibroblastů, se všemi pozitivními následky… které končí větší schopností častějších a pevnějších erekcí.

Noční erekce však s věkem řídnou. Co s tím? Podle Göritze by právě pokles jejich frekvence mohl být, ve světle studie jeho týmu, cílem terapie v budoucnosti. Kompenzován by však mohl být i vědomými, aktivními erekcemi. Zvýšená frekvence erekcí vede k vyššímu počtu fibroblastů, které erekce umožňují.

Vědec přitom přiznává, že toto je již spekulativní mínění. „Není to něco, co bychom svou studií doložili, je to tedy trochu spekulativní. Opodstatněná interpretace však říká, že máte-li pravidelné erekce, jsou snazší,“ říká. Dodává: „Nakonec to není nijak divné. Pokud se namáháte, tělo se adaptuje.“