VIDEO: Jaký je to pocit, roztřískat palicí auto

aktualizováno 
Odhodit lidskost, vypnout mozek a vzít do ruky klandr jako opičák z filmu 2001: Vesmírná Odyssea. Přesně to máte čas od času chuť udělat. Nic se nevede, na autě botička, seřve vás účetní, telefon v jednom kuse zvoní. Na čele začne tepat žilka. I totální pacifista má chuť roztřískat všechno kolem na kousíčky.

Pochopitelně to neuděláte, ale ta otázka "Pomohlo by to? Jak by to zafungovalo?" vám v hlavě zůstane.

Občas mi osud přihraje možnost vyzkoušet si něco nového. "Hele, nechtěl bys rozmlátit auto kladivem?", zněl tuhle překvapivý dotaz. "Každej druhej den, ty snad ne? Ale nemám na nový," odsekl jsem. Jenže dotaz byl míněn vážně. Kluci z firmy Pozitkari.cz mi tu možnost dopřáli.

Přijíždím na vrakoviště za Prahou, vše připraveno. Červený vůz určený k demolici, opírají se o něj pálky a kladiva. Některé nástroje jsou těžší než já, takže když s nimi zamávám, vypadám spíš jako rozevlátý imitátor capoeiry (bojového sportu, který pochází z Brazílie) než tvrďák zrozený pro destrukci.

To ale přijde. Včera jsem byl právě tak vzteklý, jak je na podobnou akci potřeba. A leccos z toho ve mně ještě zůstalo. Poskakuju na place a uvádím se do varu. Pak to začne.

Vymlátit přední sklo není žádná legrace. Nevím přesně, jak to Arnold dělal, ale rozhodně mu musela pomoct pyrotechnika. Po deseti bombách sklo pořád drží. Díky fólii, která je přes něj natažená. Nakonec to ale vzdalo.

Jak se ničí auto

A jede se dál. Zrcátka, plesk. Blinkry, plesk. Na boční okna pozor. Mají tendenci vybouchnout vám do obličeje. Ale vypadá to efektně.

Pak nastane moment pro poučení první: Neskákejte v rozjaření neuváženě na kapotu plnou střepů, rozmlátíte sami sebe. Jak to vím? Hádejte, celý loket mám od krve.

Zanedlouho přijde další ponaučení: Než půjdete někomu rozmlátit káru, rozhodně se před tím rozcvičte. Za pár minut už proklínám každou cigaretu na zeměkouli. Zkouším urazit kladivem nárazník, po několika ranách se ale motám jako opilý a přesnost mých úderů donutila kluky odstoupit do bezpečné vzdálenosti.

Ostatně, pravidlo číslo tři říká: Myslete na koordinaci. Pokud vás bude víc, rozhodně dávejte pozor, které ocelové věci jsou právě ve vzduchu a po jakých trajektoriích se pohybují. Došlo mi to, když se do akce zapojili i ostatní kluci a kolem makovice mi proletěla ocelová palice tak blízko, že jsem z ní mohl sfouknout mravence.

Jak se ničí auto

Vyvrátit dveře auta není žádný med a nevypadá to ani moc sexy. Když je nakopnete, je to sice efektní, ale vrátí se vám zpátky se stejnou razancí a přímo na komoru. A ruce už mám jako vánočku.

Pravidlo číslo čtyři: Dobře si rozmyslete, kam říznete úder. Pokud se totiž trefíte na ocelový úchyt, budou vás brnět ruce jako postavičky z kresleného filmu.

Teče ze mě pot a na tu palici, kterou bych chtěl použít, bych potřeboval rudl. Kašlu na to. Všechno, co šlo urazit, je pryč a zbytek už vám z frustrace nepomůže. Ba naopak. Pravidlo páté totiž zní: Vědět, kdy přestat.

Jak se ničí auto

Definitivní konec ale ještě není. Vedle je v hangárku připravena kuchyně. Spousta porcelánu a dřeva. Pro hádající se rodinu ideální.

Ve chvíli, kdy vzduchem proletí první talíř, aby se rozbil o stěnu, vás přepadne zvláštní euforie. Potom už to jde samo. Mlátíme pálkami jako smyslu zbavení a kuchyně se mění v hromadu trosek.

Ve chvíli, kdy jsme se rozhodli hodit na stěnu stůl, jsem se zamotal do koberce, zahýkal jako osel, stůl se vznesl do vzduchu a já se odporoučel k zemi. Uhnul jsem mu v poslední vteřině. A v ruce mám zabodnutý střepy. Pravidlo číslo šest: Buďte opatrní! A neplatí to jen pro demoliční akce.

Po rukou mi stéká krev, z kuchyně je kůlnička na dříví.

A jestli se v těch troskách válí moje odhozená frustrace a stresy? Zda mi to pomohlo, ta hloupá neinteligentní destrukce bez cíle a vyšších ambicí?

Jak se ničí auto

Popravdě musím říct, že ano. Poslední týdny jsem strávil s tunou problémů v hlavě. Tohle mě uvolnilo. Něco v hlavě se změnilo. Mám zase sílu ironicky vtipkovat a posunout pár věcí, se kterými jsem nemohl hnout.

I když, možná by to dokázal i bowling, večerní jogging nebo noční sexuální orgie. Je v podstatě jedno, co z toho si vyberete. Je na řadě pravidlo číslo sedm: Užívejte si drobných radostí.

Naskočil jsem do svého auta, ovázal ruku obvazem a nastartoval. Pípání. Doplňte olej. A další. Doplňte palivo. Zaťal jsem zuby, nadechl jsem se… a rozjel se zpátky do svého života. Jsem v klidu. Chápete? Pravidlo číslo osm: Nenechte se vytočit.

A ještě pravidlo číslo devět: Zasmějte se sami sobě.

Text vznikl ve spolupráci s Pozitkari.cz

jak to vidí psycholog

"Vybíjet si agresi či ventilovat stres tím, že rozmlátím auto, považuji za příznak blbosti. Tutéž funkci by splnilo, kdybych si vzal prostě tenisky a šel si pořádně zaběhat," říká psycholog Jeroným Klimeš. Adrenalin či agresi totiž uvolňuje jakákoli intenzivní fyzická aktivita.

"Řešit to rozbitím kuchyňské linky, to je jako připálit si cigaretu tisícikorunou, když můžu použít sirky. Samozřejmě, stresu je potřeba se zbavit, ale tenhle způsob je skutečně známkou degenerace naší civilizace," dodává.

Psychoterapeutka Johana Kroupová souhlasí: "Podle mého názoru je to jen nový způsob, jak si agentury tohoto typu mohou vydělat peníze. Zasmát se sám sobě a odreagovat se od stresů může člověk i jinak než demolováním věcí nebo jiným destruktivním způsobem."

Navíc, v takovéto destrukci nevidí ani terapeutický přínos, ani drobnou radost, ale potenciální nebezpečí: "Není to spíš podporování destruktivních sklonů? Co když dnes něco člověk rozbije řízeně a zítra doopravdy? Co když zjistí, že mu od stresu perfektně pomáhá někomu ublížit?"

"Jako terapeutka podporuji konstruktivní postupy: mít dobrý pocit z toho, že něco vytvořím, něco pozitivního udělám," uzavírá.

Další texty autora najdete na jeho blogu havlik.blog.idnes.cz/
Autoři: , ,

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Chci být nejsilnější powerlifter světa všech dob, říká Čech

ÓČKO DRIVE - Petr Petráš

Na australský závod Big Dogs pozvali jen patnáct nejlepších silových trojbojařů z celého světa. Obrovitánský Čech Petr...

Neznámé sporty: florentský fotbal spojuje MMA, fotbal a ragby

Někteří hráči se za celý zápas vůbec nedotknou míče, jejich úkolem je se jen...

Brutálnější a násilnější verzi fotbalu na světě nenajdete. Florentský fotbal má kořeny i v tréninku gladiátorů a v...

VIDEO: Nejbezpečnější skok. Letíte tunelem z výšky 4 000 metrů

Díky brýlím si člověk připadá, že letí k zemi.

Zažít seskok z letadla s padákem je lákavé, ale nebezpečné. Virtuální realita vám nabídne řešení, pocity jsou stejné,...

Najdete na iDNES.cz