Měli byste volit, vyzval Zeman. Prozradil také, co chce mít jednou na hrobě

  10:01aktualizováno  11:18
Prezident Miloš Zeman vyzval voliče, aby šli volit, protože jinak by se jim mohlo stát, že jiní zvolí horší kandidáty. On sám si vybíral lidi z více kandidátek, protože je dlouhodobě stoupencem panašování, volby ne jedné strany, ale osobností napříč stranami. „Téměř všude najdete osobnost a dohromady vám to složí celkový počet zastupitelů,“ uvedl prezident.

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti jeho návštěvy výstavy Doteky státnosti. (5. října 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Měli byste volit proto, aby se na příslušná místa dostali vámi navrhovaní kandidáti, neboť ti, které by volili jiní, by mohli být ještě horší než ti, které preferujete vy,“ řekl Zeman při návštěvě výstavy Doteky státnosti, která se koná ke stému výročí od vzniku Československa.

Při výběru, koho půjde volit, si prý vybíral dlouho. „Jak víte, já preferuji panašování, které je možné v komunálních volbách a já bych velmi uvítal, kdyby bylo možné i ve volbách krajských a parlamentních,“ uvedl prezident a dodal, že při volbách v Praze, kde je volební lístek obrovská plachta, je křížkování časově poměrně náročné.

Zeman půjde odpoledne i se svou ženou Ivanou volit v základní škole v pražských Stodůlkách. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek řekl, že komunální volby nebudou mít na existenci jeho menšinové koaliční vlády ANO s ČSSD vliv. Podobný názor vyjádřil ve stejný den v televizi Barrandov i Zeman.

Zeman také na výstavě vložil svůj prezidentský slib z letošního roku mezi další originály, tedy i ke slibům Václava Havla a Václava Klause. Zavzpomínal na to, jak při tom zapomněl položit ruku na Ústavu České republiky.

Fotogalerie

Když Zeman letos v březnu ve Vladislavském sále na Pražském hradě složil ústavou předepsaný slib, zaútočil v projevu na veřejnoprávní Českou televizi i některé další novináře. Na protest pak přímo při Zemanově projevu odešla poslankyně ODS Miroslava Němcová a za ní šli politici TOP 09 i KDU-ČSL.

Výstava Doteky státnosti, na níž Zeman v pátek přišel, se koná v Jízdárně Pražského hradu a připravil ji Vojenský historický ústav. Představuje předměty spojené s klíčovými okamžiky vývoje Československa. Jednotlivé části výstavy se věnují státním symbolům a jejich proměnám v běhu času. Všímají si české vlajky, prezidentské standarty, státní hymny nebo vývoje státního znaku. Expozice zahrnuje i předměty, které jsou vystaveny vůbec poprvé. Vstup na výstavu je v současné době zdarma a je otevřena do konce října.

Zeman chce mít na hrobě, že dokázal rozzuřit blbce

Zeman také odpovídal na otázku, co by chtěl, aby po něm zůstalo jako poselství a co by si přál, aby o něm bylo jednou napsáno v učebnicích. Zeman řekl, že by nechtěl kopírovat T. G. Masaryka, jehož nejčastěji citovanou zásadou je „nebát se nekrást“.

„A protože nechci býti plagiátor, plagiátorů - včetně vlády - jsme už měli dost, tak ho nechci kopírovat a řekl bych pouze dvě věci. První věc, že jsem se řídil a doufám ještě čtyři a půl roku budu řídit třemi základními principy, to jest hájit národní zájmy České republiky, za druhé podporovat ekonomickou diplomacii a za třetí setkávat se co nejčastěji s občany a neizolovat se v nejrůznějších prezidentských prostředích,“ odpověděl prezident. 

„Už kdysi před dvěma, třemi lety jsem vytvořil epitaf na svůj náhrobek a ten epitaf zní: Zde leží člověk, který dokázal rozzuřit k nepříčetnosti každého blbce,“ dodal Zeman.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Eurovoleb se podle průzkumu zúčastní čtvrtina Čechů, voliče zajímá bezpečnost

Ilustrační snímek

Volby do Evropského parlamentu se v Česku těší větší popularitě než před pěti lety. Vyplývá to z průzkumu agentury...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz