Volby nebudou mít na vládu vliv, míní Babiš. Nejsme fíkový list, řekl Hamáček

  10:21aktualizováno  15:02
Těsně před komunálními a senátními volbami má za sebou druhá vláda Andreje Babiše 100 dnů. Mezi její výrazné počiny patří rozhodnutí o zvýšení platů státních zaměstnanců i důchodů, podpis dohody o výběru mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll i některá personální rozhodnutí. Vláda má podle Babiše výsledky. „Jsem přesvědčen, že občané to pocítí,“ řekl.

„ Naše vláda funguje, chápu, že média jsou smutná, že nemáme konflikty. Myslím si, že jsme kompromisy, děláme kompromisy. Teď nás čekají rozhovory a realizace projektů jako je zálohované výživné, minimální mzda. Různé názory řešíme společně,“ řekl premiér. Myslí si, že komunální volby nebudou mít na existenci jeho menšinové koaliční vlády se sociální demokracií vliv.

Tvrdě zhodnotil vládu šéf nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala. „Polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM je u moci 100 dní, ale fakticky už zemi vládne skoro rok. ANO ovládá za podpory KSČM, ČSSD a SPD ministerstva a má většinu v Poslanecké sněmovně již od loňských voleb. Vláda za celou dobu nepřišla s žádným konkrétním plánem na řešení aktuálních problémů ČR, její zahraniční politika je zmatená. Jsme pouze svědky mediální one man show Andreje Babiše, který slibuje všechno všem, ale konkrétní řešení a plány vláda nepřináší,“ uved Fiala.

Zabránili jsme vzniku vlády, která by byla horší, řekl Hamáček

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka zabránila jeho strana tomu, aby vznikla vláda závislá na extrémních uskupeních SPD Tomia Okamury a na komunistech, „Sociální demokracie se zachovala státotvorně. Svým vstupem do vlády zabránila vzniku jiné vlády, která by pro zájmy České republiky byla podstatně horší,“ řekl Hamáček při hodnocení prvních sto dnů vlády.

„Říkalo se, že bude sociální demokracie fíkovým listem a že bude zakrývat jinou koalici ve Sněmovně. Nic takového se nestalo, my jsme schopni spolupracovat a společně naše priority v Poslanecké sněmovně prosazovat,“ prohlásil lídr ČSSD.

Menšinovou vládu provázely od začátku zmatky kolem ministrů. Začalo to tím, když prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády kandidáta ČSSD na ministra zahraničí, europoslance Miroslava Pocheho, a Babiš ani Hamáček se proti tomu nepostavili, i když Ústava České republiky takovou možnost hlavě státu nedává. Nakonec byl ministrem zahraničí i vnitra jmenován Hamáček a menšinový kabinet dostal při hlasování o důvěře i hlasy komunistů.

Hned po jmenování vlády vypukla plagiátorská aféra. Z vlády se kvůli opisování vysokoškolských prací museli poroučet ministryně spravedlnosti Taťána Malá z ANO i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD. A provizorium s Hamáčkem v čele dvou ministerstev stále trvá. Až za pár dnů má skončit, když do vlády přijde bývalý Pocheho asistent Tomáš Petříček, který splnil Zemanovu podmínku, že Poche nebude na ministerstvu pokračovat. „Věřím, že příští týden bude jmenován ministrem,“ řekl o Petříčkovi na bilanční tiskové konferenci Hamáček.

Učitelům o 10 procent vyšší tarify, růst penzí přes devět stovek

Klíčový zákon roku, návrh rozpočtu na příští rok, vláda předkládá se schodkem 40 miliard korun, což ale podle Babiše neznamená, že konečný výsledek nebude lepší. Rozhodující je podle něj výsledek, ne navržená čísla.

„Máme jedno z nejnižších zadlužení v Evropě,“ prohlásil Babiš,

Jak hodnotí vládu

Petr Fiala (ODS): Její zahraniční politika ohrožuje naše národní zájmy, málo investuje a soustřeďuje se jen na předvolební úplatky pro občany.

Ivan Bartoš (Piráti): Vláda nám také představila rozpočet se schodkem 40 miliard, a to v době ekonomického růstu, který neřeší modernizaci ekonomiky a klade malý důraz na vědu a vývoj.

Tomio Okamura (SPD): Je bezprecedentním skandálem trapas kolem obsazení ministerstva zahraničí. Máme připravený rozpočet s dluhem v době hospodářského růstu a činnost vlády nepřipomíná tým táhnoucí za jeden provaz, ale spíš dohodu o obsazení mocenských pozic, kde si všichni budou dělat, co chtějí.

Vojtěch Filip (KSČM): Za pozitivní pokládáme především, že ČR má vládu s důvěrou a může přistoupit k nápravě některých negativních opatření předchozích vlád. Kritické výhrady máme k pomalému vývoji v personální situaci v resortu zahraniční politiky a v resortu zdravotnictví.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): Konkrétních opatření vláda ještě neprovedla tolik, aby je bylo možné hodnotit. Jsou to zatím spíš populistické sliby a rychlé nekoncepční kroky, které nám můžou do budoucna zavařit.

Jiří Pospíšil (TOP 09): Zahraniční politiku reálně řídí Andrej Babiš s Milošem Zemanem, a to není dobrá zpráva ani pro občany ČR, ani pro naše zahraniční partnery v EU. Na druhou stranu můžeme být rádi, že už se nenašel žádný ministr či ministryně, který by opsal svou diplomovou práci a musel by rezignovat.

Petr Gazdík (STAN): Je slabé personální obsazení ministerských postů, kam byli zprvu dosazeni lidé, kteří podváděli již při svých akademických studiích a následovaly je osoby, které nemají dlouhodobé politické zkušenosti.
(čtk)

Rekordně od příštího roku vzrostou penze, v průměru o více než devět stovek, vláda kývla i na růst platů učitelů a dalších zaměstnanců veřejného sektoru. Průměrná výše penze bude od ledna 13 286 korun. Důchodci nad 85 let dostanou navíc tisícovku, což už dříve schválil parlament.

„Rozpočet je maximum možného. Byla jsem nucena vybalancovat požadavky vlády a jednotlivých resortů,“ řekla ke svému návrhu rozpočtu ministryně financí Alena Schillerová.

Učitelé mohou počítat s růstem tarifních platů o deset procent v tarifech a s pěti procenty navíc na odměny. O deset procent by se měly zvednout i platy nepedagogických pracovníků ve školství.

Rozpočet vysokých škol by se v příštím roce měl zvýšit o dvě miliardy korun oproti letošku. Platy od ledna porostou i dalším zaměstnancům ve veřejných službách. S odbory se vláda dohodla, že se většině z nich zvednou tarify o pět procent, policistům a hasičům o dvě procenta. Zbývající peníze poputují do odměn a příplatků. „Policisté a hasiči budou brát díky naší dohodě o dva až tři tisíce měsíčně více,“ řekl Hamáček.  

Vláda také rozhodla o slevě 75 procent ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let a pro žáky a studenty do 26 let. „Významně to přispěje ke zvýšení vnitřního cestovního ruchu,“ řekl Babiš.

Personální změny a jiný výběrčí mýta, od 2020 bez Kapsche

Ministři udělali již řadu personálních změn ve svých úřadech i v podřízených organizacích. Měnilo se například vedení či obsazení statutárních orgánů České pošty, Lesů České republiky, Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, dozorčí rady ČEZ, CzechInvestu, České exportní banky, Státního ústavu pro kontrolu léčiv i několika velkých nemocnic: v Ostravě i dvou pražských - Na Bulovce a Na Homolce.

Novým ředitelem civilní rozvědky ÚZSI se stane kybernetický expert Marek Šimandl a státní zástupce Radim Dragoun nově povede Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ministerstvo dopravy podepsalo desetiletý kontrakt s konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku 2020 vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a vybraných silnicích 1. třídy. „Ušetřili jsme českým daňovým poplatníkům miliardu ročně oproti minulému kontraktu,“ prohlásil ministr dopravy Dan Ťok. Konkurenta vítězného sdružení, společnost Kapsch, postup ministerstva dopravy šokoval a označil to za připravené divadlo.

Zdanění církevních restitucí a návrat nemocenské v prvních dnech

V parlamentu vládní ANO a ČSSD spolupracují s komunisty na změně zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, které prosadila bývalá pravicová vláda Petra Nečase. Finanční vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi ve výši 59 miliard korun považují vládní strany i komunisté za nepřiměřeně vysoké a chtějí prosadit zdanění náhrad. I přes protesty opozice, že to určitě zatrhne Ústavní soud, protože výši náhrad garantují kromě zákona také smlouvy, které s církvemi za Českou republiku podepsal expremiér Nečas.

V parlamentu také postupuje kupředu zákon, aby se vrátila nemocenská v prvních třech dnech. Pro sociální demokraty to byla přes výhrady ANO klíčová podmínka sestavení vlády. A komunisté při prosazování toho sekundují. Jejich podpora bude pro vládu klíčová i při schvalování rozpočtu, byť Babiš řekl, že bude hledat podporu i dalších stran.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Je zázrak, kolik lidí můj příběh oslovil, říká Mirka. A řeší, kam na operaci

Zákrok v cizině jí však pojišťovna proplatit odmítá (14. ledna 2018)

Za měsíc a den přispěli lidé pět milionů korun na operaci, která má Mirce Dobešové změnit život. „Vůbec nikdo by ani v...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz