Zeman údajně slíbil, že kvůli Petříčkově nominaci nebude dělat potíže

  14:58aktualizováno  14:58
Prezident Miloš Zeman údajně ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že kvůli nominaci sociálního demokrata Tomáše Petříčka na ministra zahraničí nebude dělat žádné problémy. Předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a STAN se však obávají, že Petříček narazí na to, že nemá za hranicemi dostatečně vybudované jméno a respekt.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018) | foto: ČTK

Informace o tom, že se jmenováním Petříčka by neměl být problém, uvedl v neděli předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

„Já jsem dostal informaci od pana předsedy Hamáčka, že ve středu mluvil s panem prezidentem Zemanem a že mu údajně přislíbil, že žádné problémy nebudou,“ řekl v ČT Chvojka.

Petříček si na jmenování ministrem zahraničí musí počkat

Zeman po středečním jednání vlády novinářům řekl, že se s dosavadním náměstkem ministra zahraničí Petříčkem sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš přivede. Prezident dodal, že se na středečním zasedání vlády o nominaci Petříčka nemluvilo.

„Je krajně politicky nevhodné, neseriózní a neprofesionální, pokud pan Chvojka veřejně - navíc v televizi - interpretuje krátké setkání mimo jednání vlády, u kterého vůbec nebyl přítomen,“ uvedl k tomu prezidentův mluvčí. Poznamenal, že Zeman si chce nejprve promluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), což se stane v úterý 2. října večer v Lánech, a pak se sejde s kandidátem.

Petříčkovu nominaci v neděli v ČT kritizovala opozice. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je zvykem, že ministrem zahraničí je respektovaná osobnost a česká zahraniční politika je „diskoordinovaná“.

Respekt za hranicemi

„To, že pan Petříček nemá neformální autoritu, bude českou diplomacii v zahraničí limitovat. Člověku, který chce zastávat takovouto pozici nestačí odbornost, musí mít respekt za hranicemi,“ řekl v pořadu Miroslav Kalousek. „Ministerstvo zahraničí není výukové středisko,“ dodal. 

Fotogalerie

Podle předsedy poslanců STAN Jana Farského bude v zahraniční politice zřejmě pokračovat dvojvládí Zemana a Babiše. „Jejich výstupy jsou dost zoufalé,“ uvedl Farský.

Spekulace o tom, zda nebude Petříček vůči prezidentovi a premiérovi submisivní, Jan Chvojka odmítl. Farský a Kalousek to naopak zpochybňují. 

„Máme tady dva hráče na zahraničním poli - prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Ani jeden z nich není ten, kdo by svou moc pustil komukoli jinému,“ řekl Farský. 

Nejednotná zahraniční politika

Jedním z témat, které předsedové poslaneckých klubů otevřeli, byla rovněž otázka české diplomacie. Podle Jana Farského spousta z našich velvyslanců neví, jakou politiku mají za Česko prosazovat. „Jednu agendu tady razí Miloš Zeman, který zapomíná na lidská práva a hodnoty v politice. Andrej Babiš zase vstoupí tam, kde je to pro něj výhodné,“ komentuje. 

ČSSD navrhuje do vlády Petříčka. Babiš kývl, Poche má jít zpět do Bruselu

 „Něco jiného říká prezident, něco jiného premiér, něco jiného ministr zahraničí. Co si z toho mají ti chudáci vzít?“ pronesl Miroslav Kalousek na konto české zahraniční politiky, která podle něj momentálně nemá jasné priority a na zásadní témata má diametrálně odlišná stanoviska.

Předsedové také prodiskutovali nedávný dopis bývalého hejtmana a kandidáta na šéfa ČSSD Jiřího Zimoly, kde Zimola stav strany připodobňuje ke „stadiu klinické smrti“ (psali jsme zde). Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka situaci okomentoval s tím, že kvůli tomu stranu nevidí jako nestabilního koaličního partnera. „Sociální demokracie má mnoho názorových proudů.Vždycky se najde nespokojený jedinec,“ dodal. 

Pocheho bývalý asistent

Sociální demokraté původně navrhovali na šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho. Zeman ho ale odmítl, nepodporoval ho podle Chvojky ani Babiš. Zeman to zdůvodnil mimo jiné Pocheho postojem k migraci. Vedení ministerstva zahraničí dočasně převzal Hamáček. Petříček byl v minulosti Pocheho asistentem v Evropském parlamentu.

Chvojka nepotvrdil informaci, že by se Poche mohl stát Petříčkovým náměstkem poté, co by se necelý rok před evropskými volbami vzdal mandátu europoslance. „Nevím o tom,“ řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Voliči všech stran více podporují oddlužení bez podmínky splatit 30 procent

Insolvenční-zákon.cz

Veřejnost se přiklání k tomu, aby podmínkou osobního bankrotu a odpuštění zbytku dluhu nebylo splacení alespoň 30...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz