Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 7. 10. 2018 21:07

Komunální a senátní volby 5. a 6. října 2018

Online reportáž z komunálních a senátních voleb připravují Filip Kalčák, Michaela Pavlisová, Jan Zázvorka a agentura ČTK s přispěním krajských redakcí iDNES.cz a MF DNES.

20:50

Ukončujeme dnešní online přenos a děkujeme čtenářům za pozornost!

20:38
Výroky

Ve Znojmě vzniká koalice ČSSD, ANO a ODS. Měla by 19 z 31 křesel v zastupitelstvu. Na facebooku o jednáních informovali starosta Znojma Jan Grois i městská organizace sociálních demokratů, které Grois jako lídr vedl do voleb. „Věřím, že tato spolupráce přinese synergii potřebnou nejen pro dokončení stavby obchvatu, ale i pro realizaci nových věcí, které zlepší život všem Znojmákům,“ uvedl Grois.

20:37
Čísla

V Mladé Boleslavi vyhrála volby ODS, a získala tak 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty a třetí hnutí STAN s pěti zastupiteli. Čtvrtá ČSSD má tři mandáty, dva zastupitele pátá KSČM a Koalice KDU-ČSL, Zelení na šestém místě získala dva mandáty. Koalice ODS, STAN, ANO a ČSSD by tak měla v zastupitelstvu jasnou převahu 29 hlasů.

20:34

Bývalý místopředseda ČSSD poslanec Jan Birke, který potřetí v řadě vyhrál komunální volby v Náchodě, bude i nadále starostou. Odpoledne podepsal smlouvu o koalici s ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioty. Místostarosty zůstanou Jan Čtvrtečka (ČSSD) a Pavla Maršíková (KDU-ČSL) a nově i František Majer (ODS a STAN). Poměr míst v radě města bude 4-2-2-1 (pro Patrioty).
„Velmi si vážím mandátu od občanů. Zisk 11 mandátů z celkem 27členného zastupitelstva je pro mě osobně velkým závazkem a také výzvou,“ komentoval dohodu Birke. Koaliční smlouvu chce podepsat do měsíce. Uskupení bude mít pohodlnou většinu 19 křesel. 

20:33

Mladou Boleslav povede koalice ODS, STAN, ANO a ČSSD. Primátorem zůstane Raduan Nwelati (ODS). V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými.

20:24
Výroky

Předseda ANO Babiš přikládá největší vinu za volební propad hnutí v Praze činnosti dosavadních zástupců ANO ve vedení hlavního města. „Budeme požadovat, aby převzali za to odpovědnost,“ řekl ČT. Babiš nesouhlasí s dnešním tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že handicapem ANO bylo nasazení Petra Stuchlíka jako lídra, kterého nikdo neznal.

20:21
Výroky

Vojtěch Filip: Věděli jsme, že nemůžeme dosáhnout stejného výsledku jako před čtyřmi lety, protože jsme postavili méně kandidátek, takže ten výsledek je reálný odraz situace ve společnosti. Volební programy byly reálné a... https://t.co/XKBYGS0BWw

— KSČM (@czKSCM) 7. října 2018
20:08

Piráti a Praha sobě se na dnešní schůzce dohodli, že budou usilovat o vytvoření koalice na pražský magistrát spolu se STAN a TOP 09. Zástupci obou stran to novinářům řekli po skončení schůzky. V následujícím týdnu chtějí jednat o otázkách programu, až poté budou řešit personální otázky. Jak lídr Praha sobě Jan Čižinský, tak jednička Pirátů Zdeněk Hřib nicméně uvedli, že by se chtěli stát primátorem. Piráti se následně sešli i s Jiřím Pospíšilem a dalšími zástupci TOP 09 a STAN.

20:07

ANO by si zasloužilo, aby na magistrátu v Praze skončilo v opozici, řekl České televizi předseda hnutí a premiér Andrej Babiš. Výsledek voleb je podle něj důsledkem práce lidí z ANO na magistrátu. Vedení ANO před komunálními volbami vyměnilo jedničku kandidátky Nachera, kterého vybrali členové hnutí v referendu, za Stuchlíka. Lidé pak dali Stuchlíkovi ve volbách méně hlasů než Nacherovi, i než trojce kandidátky Pilnému.

19:59

  Na povolebním jednání se v Praze sešli lídři Pirátů Hřib (vlevo) a Spojených sil pro Prahu Pospíšil.

  19:53
  Čísla

  Na koalici v Náchodě se dohodla ČSSD s ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioty. V 27členném zastupitelstvu má 19 hlasů a starostou bude opět Jan Birke (ČSSD). V obecních volbách v jednadvacetitisícovém Náchodě opět zvítězila ČSSD se ziskem 11 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO s pěti mandáty. Po třech křeslech mají uskupení Pirátů a Zelených, Koalice ODS a STAN, tři mandáty mají i lidovci. Dva mandáty mají Patrioti města Náchoda.

  19:44

  Na Praze 8 zahájila vítězná ODS informativní schůzky s potenciálními koaličními partnery. O konkrétních krocích směřujících k dohodě o koalici prý ale nediskutovali, řekl zastupitel a místopředseda oblastního sdružení Ondřej Gros. Občanští demokraté na Praze 8 kandidovali společně se Svobodnými a získali 17,37 procenta hlasů a devět mandátů v 45členném zastupitelstvu.

  19:42

  V nových obecních zastupitelstvech ve středních Čechách usednou i mnozí středočeští krajští radní. Staronovou členkou benešovského zastupitelstva je hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), v komunálních volbách v Nymburku uspěl její náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). V kolínském zastupitelstvu bude v dalších čtyřech letech působit krajský radní pro investice a veřejné zakázky Martin Herman (ANO). Podporu od voličů v Mladé Boleslavi opět získali radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD) a radní pro dopravu František Petrtýl (ANO).

  19:38

  ImageText

  Zleva volební lídři Svoboda (ODS) a Stuchlík (ANO) při příchodu na povolební jednání.

  19:37
  Výroky

  Jednání ODS s koalicí TOP 09 a STAN v Praze bylo pouze o programu, jako jednání mezi ODS s Piráty. Podle aktérů nepadl žádný návrh na podobu vládní koalice pro hlavní město. „S touto koalicí máme ty nejbližší průnikové vztahy bezesporu, to je jednoznačně pravda, což do určité míry ovlivňuje to povolební jednání. (...) Co se z toho vyvine dál, to je otázka,“ řekl lídr ODS Bohuslav Svoboda. Podobně to hodnotí i lídr koalice TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil (TOP 09), který však upozorňuje, že dosud nejednali například s Piráty. „Třeba zjistíme, že s Piráty máme obdobný průnik, co se týče programu,“ řekl. Jednání s Piráty označil Pospíšil za klíčové.

  19:22

  Vítězní občanští demokraté na Praze 2 začnou vyjednávat o podobě vedení městské části teprve po svolání zastupitelského klubu, sdělila  starostka a poslankyně Jana Černochová (ODS). Strana získala ve volbách 32,33 procenta hlasů a v 35členném zastupitelstvu mají 13 mandátů.

  19:16

  Piráti a Praha sobě se dohodly, že chtějí koalici na pražský magistrát spolu s TOP 09 a STAN. Nyní chtějí jednat o programu, až poté o personáliích.

  19:15
  Výroky

  „Jestli se někdo jinak neumí prosadit než, že dělá takové podrazy, tak nechť je dělá,“ reagoval kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) na vznik koalice ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci. Vítězná Volba pro Kladno, která ve volbách získala zhruba třetinu hlasů, skončí v opozici.

  19:06
  Výroky

  Mezi ODS a koalicí TOP 09 a STAN v Praze je podle jejich lídrů výrazná programová shoda. Řekli to po dnešním prvním společném povolebním jednání.

  18:56

  V některých statutárních městech Moravskoslezského kraje dnes začala vyjednávání o budoucích koalicích. Hlavně tam, kde se do zastupitelstva dostalo hodně subjektů, zřejmě jednání nebudou jednoduchá a potrvají déle.