V Bruselu přišla k prezidentským volbám v druhém kole během prvního dne téměř...

V Bruselu přišla k prezidentským volbám v druhém kole během prvního dne téměř tisícovka lidí. (27. ledna 2023) | foto: ČTK

V Bruselu hlasoval rekordní počet Čechů, zájem o volby je i v dalších zemích

  • 17
Velký zájem voličů provázel úvodní den druhého kole prezidentských voleb na ambasádě v Bruselu, Kodani, Londýně či v Bratislavě. Hlasy v Bruselu odevzdalo 1 474 lidí, v prvním kole jich ve stejnou dobu hlasovalo 1 269. Češi v Německu měli o volby rekordní zájem, hlasovat přišlo přes 3 000 lidí. Ve druhém kole prezidentské volby v roce 2018 to bylo 2 585 voličů.

Celé první kolo voleb absolvovalo v Bruselu 1 474 Čechů, to je výrazný nárůst proti minulému prezidentskému hlasování z roku 2018. V prvním kole zde k urnám přišlo 1 269 Čechů.

„Přišlo daleko více lidí s voličskými průkazy než v prvním kole. Chodily skupinky lidí, kteří jsou v Bruselu na víkendové návštěvě třeba u příbuzných,“ hledala konzulka důvod vyšší volební účasti. Podle velvyslance Pavla Kluckého k ní mohla přispět i vyhrocená volební kampaň, kterou sledovali i Češi žijící v Belgii.

V Bruselu tvoří velkou část voličů lidé pracující v institucích EU či v českých zastupitelských úřadech a organizacích. Platných hlasů lidé odevzdali 1 471, tři volební komise vyřadila jako neplatné.

Většina voličů oslovených ČTK řekla, že vhodila do urny lístek se jménem Petra Pavla. Pavel vyhrál s velkým náskokem hlasování v belgické metropoli už v prvním kole, kdy získal téměř 60 procent hlasů. Babiš, jehož hnutí ANO má v zahraničí při parlamentních volbách výrazně horší volební výsledky než v Česku, dostal před dvěma týdny v Bruselu tři procenta hlasů.

„Záleželo mi na tom, abychom měli konečně prezidenta. Aby tam byl člověk, který mluví pravdu,“ řekl Mihola, který není spokojen s dosavadním prezidentem Milošem Zemanem a chtěl by zásadní změnu poměrů na Hradě. Ze dvou současných kandidátů to podle něj lépe splňuje Pavel.

Podobně se vyjadřovali i mladší lidé, podle kterých je volba mezi Andrejem Babišem a jeho soupeřem jednoduchá. Řada voličů zdůrazňovala, že podle nich bude Pavel lépe reprezentovat Česko v zahraničí a někteří vzpomínali na Babišův střet zájmů, kvůli kterému právě v Bruselu čelil jako bývalý premiér kritice.

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

„Přesvědčil nás tím, že mluví jasně a nelže o své minulosti,“ řekla na Pavlovu adresu dvaadvacetiletá studentka Veronika, která volila bývalého šéfa vojenského výboru NATO stejně jako čtveřice jejích kamarádek při výletu z Česka do Bruselu.

Pavel vyhrál s velkým náskokem hlasování v belgické metropoli už v prvním kole, kdy získal téměř 60 procent hlasů. Andrej Babiš, jehož hnutí ANO má v zahraničí při parlamentních volbách výrazně horší volební výsledky než v Česku, dostal před dvěma týdny v Bruselu tři procenta hlasů.

Na ambasádě v Bratislavě v prezidentské volbě Češi volili hlavně Pavla, získal 637 z 720 platných hlasů, informovalo ČTK velvyslanectví.

Německu vládl Mnichov

Druhé kolo volby prezidenta České republiky provázel v Německu rekordní zájem voličů, svůj hlas v pátek a sobotu odevzdalo přes 3 000 českých občanů. Ve druhém kole prezidentské volby před pěti lety v Německo hlasovalo 2398 Čechů. Češi v Německu mohli hlasovat na velvyslanectví v Berlíně a na generálních konzulátech v Drážďanech, Düsseldorfu a Mnichově.

Největší zájem ohlásil tradičně generální konzulát v Mnichově. „Přišlo asi 1 500 voličů. Jen za pátek hlasovalo 870 lidí,“ řekl ČTK konzul Pavel Bednář. Přesný počet zúčastněných voličů Mnichov prozatím nevěděl, neboť se tam hlasovalo do poslední chvíle. Bednář uvedl, že Češi přicházeli ve větších skupinách a že volit přijížděli z celých Alp, kde se řada českých občanů věnuje lyžování. „Volby proběhly velmi kultivovaně, žádné problémy nebyly,“ dodal.

Čtvrtina hlasů sečtena. Od začátku vede Petr Pavel a stále posiluje

„Měli jsme 820 voličů, 535 z nich přišlo s voličským průkazem,“ řekl Jan Kubišta z velvyslanectví v Berlíně. V německé metropoli museli krajané v pátek čekat i 25 minut, než na ně ve volební místnosti přišla řada. Fronty se tvořily i dnes. „Ráno to bylo klidnější, ale asi od desáté hodiny zde byly opět fronty,“ dodal.

V Drážďanech podle generální konzulky Markéty Meissnerové odvolilo 281 lidí, což je zhruba o stovku více než v prvním kole. Pro srovnání, ve druhém kole prezidentské volby v roce 2018 v saské metropoli hlasovalo 208 lidí.

Rekordní zájem byl také v Düsseldorfu. „Celkem bylo 446 voličů ve druhém kole. Vše bez problémů,“ uvedla tamní generální konzulka Kristina Larischová.

Velký zájem v druhém kole volby diplomatická zastoupení v Německu předpokládala a předem počítala s asi 2800 voliči. Skutečný zájem byl nakonec ještě větší.

Volilo se i dalších zemích

Větší zájem o prezidentské volby než v prvním kole je i v Portugalsku. Na ambasádu v Lisabonu přišlo podle členů tamní volební komise zatím odevzdat svůj hlas okolo dvou stovek českých občanů

A například v Kodani započal první volební den českou hymnou a pobídnutím od Lenky Do, ředitelky kabinetu Jana Lipavského.

Po vhození lístku do urny si lidé mohli za „odměnu“ vzít lízátko, na kterém byl vyobrazen Krteček. Druhý den v Kodani začal také ve velmi pozitivním duchu.

Od Jižní Ameriky po Asii

Volby jsou pro Čechy v plném proudu ve všech koutech světa. V Argentině či Kolumbii nebo také ve Spojených státech. V Asii se také lidé svědomitě vydávají k urnám na ambasády. Češi volí v Tokiu či v Šanghaji. Na ambasádě v Singapuru například odvolila i prapravnučka Antonína Dvořáka.

V Bangkoku se zase mezi první dostavil odvolit zpěvák David Koller.

Dále se také samozřejmě chodí k volbám i na australské půdě.

V Londýně se k letošním volbám registrovalo 1 289 a jako první hodila svůj hlas do urny česká velvyslankyně Marie Chatardová. „Fronta před volební místností se tvořila už s hodinovým předstihem,“ uvedla .

Na ambasádě v Bukurešti stihl odvolil kapitán letadla při zastávce v Rumunsku.

Volby v pátek odstartovaly také na Ukrajině. Na generálním konzulátu ve Lvově se nejprve potýkali s výpadky proudu, ale i přes tyto obtíže je volební místnost lidem k dispozici. V Kyjevě zatím probíhá vše bez komplikací.

Splnit občanskou povinnost přicházejí také čeští vojáci na zahraničních misích, na příspěvku můžeme vidět volbu v litevské Rukle.

Na ambasádách si lze všimnout i velkého zastoupení mladých lidí. Například u jedné z těch slovenských.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video