Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

  14:00aktualizováno  22:21
Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů, rekordní zájem oznámilo i zahraničí. Voliči vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Oba kandidáti odvolili krátce po otevření volebních místností. Druhý den voleb pokračuje v sobotu, hlasovat lze mezi 8. a 14. hodinou.

Češi volí novou hlavu státu ve 2. kole prezidentské volby. Na snímku Andrej Babiš a Petr Pavel. (27. ledna 2023) | foto: Boháčová Anna, Ladislav Křivan,  MAFRA

V Praze volební účast podle oslovených radnic překonala k osmé večerní hranici 50 procent. Nejvyšší byla v Praze 5, kde k urnám přišlo 54,7 procenta voličů. Také v některých středočeských městech hlasovala k osmé hodině víc než polovina voličů. Větší zájem o druhé kolo voleb než o první byl v Libereckém kraji. Účast se dvě hodiny před uzavřením volebních místností pohybovala kolem 45 až 50 procent.

Vysokou účast měla díky turistům s voličskými průkazy také horská střediska na Šumavě. V Horské Kvildě se po zkušenostech z minulých prezidentských voleb raději dopředu zásobili větším množstvím volebních lístků. Místních voličů tam mají v seznamech 54, z nich odvolila přesně polovina. Na voličské průkazy přišlo volit dalších 144 turistů. Volební účast tak byla přes 86 procent.

V Plzeňském kraji na řadě míst odevzdalo hlas podle oslovených členů komisí kolem 50 procent voličů. Také v Ústeckém kraji hlasovalo ke 20:00 víc lidí než před dvěma týdny. Účast zhruba 48 procent byla proti prvnímu kolu téměř o šest procentních bodů vyšší. Ve Zlíně činila k 20:15 volební účast 51,76 procenta, v prvním kole ve stejném čase 46 procent.

Výjimkou nebyly ani jižní Čechy, účast se tam kolem 21:00 pohybovala přes 50 procent a byla vesměs vyšší než v prvním kole voleb. Ve městech Vysočiny ve volebních okrscích byla účast po 20:00 nejčastěji také na polovině.

V Karlovarském kraji se volební účast před 21:00 pohybovala mezi 50 až 60 procenty. V Hradci Králové do 20:30 volilo 54 procent lidí, zatímco při druhém kole před pěti lety ve zhruba stejné době byla volební účast kolem 50 procent. V Moravskoslezském kraji po osmé večerní odvolilo přes 40 procent oprávněných voličů. Zájem v Olomouckém kraji se kolem 20:30 pohyboval kolem 50 procent. Obdobně vysoký hlásili členové volebních komisí v Olomouci i v Přerově.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Jde o hodně, vzkázal Pavel

Vítěz prvního kola prezidentské volby generál Petr Pavel odvolil v Černoučku na Litoměřicku kolem 15. hodiny.

„Příští volby budou určitě klidnější,“ řekl ještě ve volební místnosti poté, co se svou manželkou Evou vhodil lístek do urny. Před budovou na něj čekaly desítky příznivců, kteří mu zatleskali. Novinářům řekl, že očekává vysokou účast, možná i přes 70 procent. Dodal, že poslední týdny ukázaly, jaké jsou mezi oběma kandidáty propastné rozdíly. Záleží, jaké vizi dají lidé přednost.

„Chtěl bych být především prezidentem, který bude úřad zastávat důstojně, nebude dělat zemi ostudu. Nebude malovat vzdušné zámky, ale popisovat realitu, jaká je. Orientovat se na řešení prospěšná pro tuto zemi, nikoliv pro prezidenta jako jednotlivce,“ řekl také Pavel. Vyzval občany, aby šli volit. „Jde o hodně,“ dodal.

Je to referendum o mně, řekl Babiš

O hodinu později vhodil svůj volební lístek do urny také šéf ANO Andrej Babiš. „Je to referendum o Babišovi,“ řekl Babiš s úsměvem novinářům poté, co v doprovodu manželky Moniky opustil volební místnost. Myslí si, že by byl dobrým prezidentem.

„Pokud lidi mají pocit, že se mají hůř než za Babiše, tak by měli volit Babiše,“ řekl také. I on očekává vysokou volební účast. „Některé průzkumy hovoří až o 84 procentech,“ řekl.

Chci poprosit voliče, aby volili jako já, vzkázal Zeman

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou odvolil v Lánech kolem půl třetí. „Jsem rád, že jsou svobodné volby. Neměním své názory během čtrnácti dnů,“ řekl novinářům Zeman. Už dříve se vyjádřil ve smyslu, že bude volit Babiše. „Před pěti lety mi dalo ve druhém kole hlas 2,85 milionu voličů. Chtěl bych je velmi poprosit, aby tentokrát volili stejně jako já,“ dodala dosluhující hlava státu.

Prezidentské volby

Petr Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23 tisíc hlasů.

Pavla také doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

Násobně více než minule. Prezidentská volba vyvolala sázkařské šílenství

I když Pavel vyhrál první kolo prezidentských voleb jen s těsným náskokem, průzkumy, sázkové kurzy i vyznění předvolebních debat ho staví do role favorita.

Duelu, který je popisovaný jako souboj dvou politických kultur, předcházela vyhrocená kampaň, v níž se stupňovalo šíření polopravd, lží a výhrůžek. Končící prezident Miloš Zeman ji označil za svého druhu občanskou válku.

Nejhorší kampaň v historii, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala ve druhém kole prezidentské volby odevzdal svůj hlas v Brně. Věří, že voliče neodradila tvrdá, místy podle něj „skutečně odporná“ kampaň. S vítězem se chce brzy sejít. Sám vyjádřil podporu Petru Pavlovi.

Kandidáti vyzvali k respektování výsledků. Pětikoalice ovládne vše, míní Babiš

„Viděli jsme velmi nepříjemnou volební kampaň, možná nejhorší v novodobé historii ČR,“ řekl novinářům Fiala.

Objevovaly se podle něj útoky na lidské vášně, vyvolávání strachu, zpochybňování mezinárodních závazků Česka. Podle Fialy to mělo za cíl odradit voliče, sám však věří, že se to nepovedlo - a znovu veřejnost vyzval, aby v maximální míře využila volebního práva.

„Vybíráme člověka, který nás bude reprezentovat v zahraničí, který má důležitou funkci, aby spojoval společnost, aby respektoval ústavu, aby dokázal moderovat konflikty,“ řekl premiér. Společnost je podle něj rozdělená, k čemuž přispělo používání nečestných metod v kampani.

Nerudová: Kampaň byla agresivní, volila jsem Pavla

V Kuřimi Podlesí už krátce po 14. hodině odvolila Danuše Nerudová, která skončila v 1. kole prezidentské volby na třetí pozici. Do volební místnosti přišla v doprovodu syna Filipa.

Prohlásila, že kampaň před 2. kolem byla velmi agresivní. „Mohla někoho i odradit a k volbám tedy nedojdou. Volila jsem toho, koho jsem veřejné podpořila, tedy Petra Pavla. Zítra za ním přijedu do štábu,“ řekla Nerudová.

O výsledku volebního finále bude moci rozhodnout osm a čtvrt milionu voličů, z nichž k prvnímu kolu před dvěma týdny přišlo 68 procent.

V téměř 15 tisících volebních místnostech může hlas odevzdat každý z 8,25 milionu voličů. Zapojit se bude moci podle ministerstva vnitra i 3 779 prvovoličů, kteří plnoletosti dosáhli či dosáhnou po prvním kole, tedy mezi 15. a 28. lednem.

Fialovi bych radil zdarma a rád, Válka seřval, řekl Babiš. Pavel chce spojovat

Hlasování ve druhém kole začalo pro voliče v zahraničí už ve čtvrtek, první volební místnosti se otevřely pro Čechy v Argentině, Brazílii, Chile, USA či Kanadě. Po celém světě se otevře celkem 110 volebních míst, stejně jako při prvním kole.

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro nynější prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů, díky voličským průkazům jich nakonec bylo pro první volební kolo ve voličských seznamech víc než
22 tisíc.

S Pavlem z Hradu zmizí jízlivost, řekl politolog Bureš ve Volebním studiu

Téměř 15 tisíc okrsků

Volební komisaři začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat v sobotu hned po 14. hodině. Hlavní výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle dosavadní zkušeností měly být známy během několika hodin po uzavření volebních místností.

V sobotu od 13:00 odvysílá portál iDNES.cz speciální volební studio. Výsledky v něm budou komentovat politologové Jan Kubáček a Jan Bureš, šéfkomentátor Miroslav Korecký, politický komentátor a zástupce šéfredaktora Petr Kolář a komentátor, šéfredaktor Jaroslav Plesl z MF DNES.

Volebním studiem diváky provede moderátor Vladimír Vokál. Průběžné sčítání hlasů z centrály Českého statistického úřadu bude během celého odpoledne ve studiu iDNES.cz prezentovat moderátorka Elen Černá.

Zúčastníte se druhého kola voleb?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 14:00 14:00:00. Anketa je uzavřena.
Autoři: ,

Výsledky pro vaši obec

  • Nejčtenější

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Pavel podepíše nižší růst penzí. Chce, ať to posoudí Ústavní soud

Prezident Petr Pavel podepíše vládní návrh na nižší růst penzí. Zároveň si ale přeje, aby zákon posoudil Ústavní soud....

OBRAZEM: Černobílý svět Anny Boháčové. Prezidenta Pavla sledovala týdny

Nová hlava státu Petr Pavel má za sebou dlouhou a náročnou prezidentskou kampaň. Během ní navštívil několik měst po...

Opakované volby v Moldavě, kde vyškrtli některé voliče, podle soudu platí

Výsledky voleb v Moldavě na Teplicku jsou platné. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl všech 23 návrhů, které se týkaly...

Je neschopný, opřela se opozice do děčínského náměstka, který zpochybnil volby

Děčínská opozice tvrdě kritizuje náměstka primátora Jiřího Skalického (za ANO). Důvodem není jen jeho veřejný údiv nad...

Druhé kolo voleb bylo v šíření nepravd rekordní, uvádí analýza Demagogu

Druhé kolo lednových prezidentských voleb bylo v šíření dezinformací a nepravd nadprůměrné. Ukazuje to analýza projektu...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...