Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Tachov a Rokycany mají nové koalice, v Dobřanech vsadili na stabilitu

  9:58
O novém vedení měst po komunálních volbách mají jasno nejen v Plzni, ale i v dalších městech Plzeňského kraje. V Rokycanech bude v čele radnice stát Tomáš Rada z Rokycanských patriotů a v Tachově to bude Petr Vrána z uskupení Volím Tachov. Oba jsou lídři místních vítězných uskupení. V Dobřanech obhájil post dosavadní starosta Martin Sobotka.

Město Dobřany | foto: Petr Eret, MAFRA

Budoucí starosta Rokycan je od voleb 2018 místostarostou města. „Nyní jsme vítězové voleb a budu starostou,“ řekl Tomáš Rada, Jeho Rokycanští patrioti získali ve volbách šest z 21 míst v zastupitelstvu města.

Na druhém místě ve volbách ve městě skončilo uskupení ANO a nezávislých kandidátů se ziskem pěti mandátů. To bude druhým nejsilnějším partnerem v nové koalici na radnici a místostarostou se má stát jeho volební lídr Jiří Sýkora.

Další koaliční stranou bude uskupení Pro naše Rokycany – Zelení a nezávislí kandidáti. To ve volbách získalo v samosprávě dvě místa. „Celkem tedy bude mít nová koalice v zastupitelstvu většinu 13 hlasů. Na rozdíl od minulého volebního období už bude mít město pouze jednoho místostarostu, ne dva,“ sdělil Tomáš Rada.

V Rokycanech tak v opozici skončí dosavadní starosta Václav Kočí, který vedl kandidátku Nezávislí, a také dosavadní místostarosta Jan Šašek z ODS, který byl volebním lídrem koalice SPOLU.

Sestava nového vedení města je už jasná také v Tachově. Tam ve volbách výrazně dominovalo místní uskupení Volím Tachov, které se ziskem více než 45 procent hlasů získalo deset z 21 míst v zastupitelstvu. V křesle starosty Ladislava Macáka vystřídá volební lídr Volím Tachov Petr Vrána.

Při jednání s druhou nejsilnější stranou Za lepší Tachov došlo ke shodě, že Volím Tachov chce se sdružením Za lepší Tachov vést radnici společně a v zastupitelstvu fungovat jako koalice se 16 členy.

Volím Tachov se sdružením Za lepší Tachov

Jasná shoda byla také na tom, že radnici by měl vést Petr Vrána jako starosta za Volím Tachov. Prvním místostarostou by se měl stát Jan Straka za sdružení Za lepší Tachov a druhou místostarostkou Vendula Machová za Volím Tachov.

„Náš budoucí koaliční partner s námi má velkou programovou shodu a má chuť na radnici pracovat obdobným způsobem jako my. Na příštím jednání si musíme doladit gesce jednotlivých radních, komise a výbory, to už by ale nemělo ohrozit naši budoucí spolupráci,“ sdělil Petr Vrána.

„Jsem rád, že do nejistých časů město vstoupí vedené radniční koalicí s jasnou většinou šestnácti hlasů, která reflektuje výsledek voleb a chuť Tachováků po změně,“ uvedl Jan Straka.

Dosavadní starosta města Ladislav Macák, který vedl do voleb uskupení Patrioti Tachova, ve volbách mandát zastupitele nezískal.

V Dobřanech vyhrály Aktivní Dobřany

Jednoznačně letos volby dopadly v Dobřanech, kde seskupení Aktivní Dobřany v čele s dosavadním starostou Martinem Sobotkou získalo 61,35 procenta hlasů a 11 mandátů ze 17, v minulých volbách to bylo 51,03. O atmosféře ve městě hovoří to, že do souboje s vítězi se letos pustily jen tři subjekty, minulé volby jich bylo sedm.

Zbylých šest mandátů si napůl rozdělila další dvě sdružení nezávislých kandidátů. „Minulé volební období jsme získali 10 mandátů ze 17, nyní 11. Bereme to tak, že si nás v minulém volebním období voliči otestovali, zda máme na to, abychom vládli sami. Pokud se počet mandátů letos zvýšil, chápeme to tak, že si asi myslí, že máme vést město sami,“ nastínil Sobotka.

A jak si vysvětluje to, že letos dostalo seskupení jen o 30 hlasů více než v minulých volbách, přitom výsledek je o 10 procent lepší? „Ti, kteří nám fandí, přišli k volbám všichni, a těch, kteří volili opozici, přišlo méně. To ukazuje na to, že město je relativně spokojené,“ myslí si Sobotka.

Po volbách chce uklidnit opozici. „Ta totiž dává najevo, že její hlas není slyšet. Zkusíme je proto oslovit, aby tento pocit neměli. Ale nemůže to dopadnout tak, že když máme 11 zastupitelů, že si necháme od šesti opozičních poroučet. Všechno s nimi konzultovat je ale správné,“ konstatoval starosta.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před školou v Plzni se upálil senior, podle všeho jde o sebevraždu

Před základní školou v Brojově ulici v Plzni na Slovanech se v noci upálil devětašedesátiletý muž. Přivolaná záchranná...

Senior velebil krutou smrt českých vojáků v Afghánistánu, dovolání soud zamítl

Nejvyšší soud odmítl dovolání Antonína Dobnera, který podle pravomocného rozsudku schvaloval smrt tří českých vojáků v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po dvanáctileté dívce z Plzeňska, odešla ze školy

Policisté pátrají po dvanáctileté Anetě Altmanové, která v úterý dopoledne odešla ze základní školy ve Všerubech na...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Bartoš i Rakušan odmítají, aby se jejich strany v Plzni opíraly o SPD

Celostátní předseda Pirátů Ivan Bartoš i šéf STAN Vít Rakušan se postavili proti vznikající koalici ANO, Pirátů a...

O Senát zabojuje na Plzeňsku autor večerníčku i vítěz Velké pardubické

Šest mužů a jedna žena se letos uchází o zvolení do Senátu v obvodě, do kterého spadají městský obvod Plzeň-Slovany,...

Ne vždy rozhoduje víc peněz, ukázalo referendum o využití rybníka

Spolu s komunálními volbami se v obci Vrčeň na Plzeňsku uskutečnilo referendum o osudu Opatského rybníka. K volebním...

Nová rada Plzně bude mít 11 členů, primátorský řetěz získá Roman Zarzycký

Jedenáct lidí má v příštím volebním období v roli radních vést město Plzeň. Sestavu bude tvořit pět zástupců hnutí ANO...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...