ANALÝZA: ANO uhájilo pozici, ale vládu může rozkývat debakl ČSSD

  0:01aktualizováno  0:01
Evropské volby, ať se nám to líbí nebo ne, jsou testem spokojenosti i s domácí politikou, řekl prezident Miloš Zeman. Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila byly Evropské volby referendem o vládě Andreje Babiše, podobně se vyjádřili i šéf lidovců Marek Výborný a ODS Petr Fiala. Viděno touto optikou, může být premiér Andrej Babiš spokojen jen částečně.

Jeho hnutí ANO uhájilo pozici nejsilnější politické strany v České republice, získalo 6 mandátů z 21 vyčleněných pro zástupce naší země. „Na vládu tyto volby nemají absolutně žádný vliv. O vládě rozhoduje naše Sněmovna, kde je 15 poslanců ČSSD, naši poslanci. Já tam nevidím žádnou souvislost mezi výsledkem ČSSD a účastí ve vládě,“ řekl Babiš.

Problémem, který sám nechce příliš vidět, je, že pro strany, které pomáhají jeho vládě, skončily volby debaklem. 

Eurovolby 2019

Menším pro komunisty, kteří si udrželi alespoň jedno křeslo, zásadním propadákem pro sociální demokraty.

„Je jasné, že voliči dali velmi silně najevo, že se jim nelíbí politika současné vlády,“ reagoval na volební výsledek šéf nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala.

Sociální demokracie, ještě nedávno nejvlivnější strana v zemi, zcela vypadla z europarlamentu, kde měla dosud čtyři zástupce. V ČSSD teď zřejmě začne nové kolo debaty, zda nebyl vstup do vlády chybou. Není vyloučeno, že někteří vlivní sociální demokraté začnou kvůli tomu volat po mimořádném sjezdu.

Už v únoru, ještě než se stal místopředsedou ČSSD, o této variantě před novináři otevřeně hovořil ministr zahraničí Tomáš Petříček z pražské organizace strany, která nebyla vládním angažmá s Babišem nadšena.

„Pokud někdo chce svolávat mimořádný sjezd dva měsíce poté, co proběhne sjezd řádný, tak na to samozřejmě právo má. Otázka je, co ten sjezd bude řešit. Pokud má někdo zázračný recept, který přivede sociální demokracii zpátky na třicet procent do několika měsíců, tak se může postavit a svou vizi sdělit delegátům sjezdu,“ odmítl tehdy šéf ČSSD Jan Hamáček myšlenku dalšího sjezdu, kdyby strana v květnových eurovolbách vybouchla a nezískala v nich ani jedno křeslo. Teď pro něj bude těžší straníkům vysvětlovat, co má ČSSD z toho, že se spojila s Andrejem Babišem.

„Ten výsledek je tvrdá ráda, je to fakt,“ uvedl nyní Hamáček. Stále argumentuje, že vedení strany bylo zvoleno nedávno. Není jisté, že to bude jeho stranickým kolegům stačit.

ODS nepoškodilo vyloučení Václava Klause mladšího

Pro lídra ODS Petra Fialu je úspěchem, že strana pokračuje ve vzestupu, dokázala porazit rostoucí Piráty a volební výsledek ODS nepoškodilo to, že z ní byl vyloučen Václav Klaus mladší. Lze to přičíst tomu, že voliči uvěřili Petru Fialovi, že ODS pod jeho vedením nehodlá vyvést Česko z Evropské unie, ale chce se pokusit unii reformovat.

Neúspěch sociálních demokratů a také komunistů, kteří pomáhají vládě, může povzbudit protesty v ulicích proti Babišovi a proti změně na pozici ministra spravedlnosti. „Lidé chodili na náměstí, vyjadřovali svůj nesouhlas s vládou, a tady mají velkou šanci dát najevo, co si o vládě Andreje Babiše myslí,“ řekl Fiala v první den voleb. Propadák KSČM a hlavně ČSSD je silným vzkazem voličů, že s jejich spojenectvím s ANO většina voličů nesouhlasí.

Výrazně posílili Piráti, i když oni sami počítali s tím, že ODS porazí a že budou s hnutím ANO bojovat dokonce o první místo ve volbách. Potvrdili ale momentální silnou pozici na české politické scéně a s tím mohou být spokojeni. V dalších letech budou s ODS svádět boj o pozici hlavního Babišova vyzyvatele.

Pro TOP 09 a hnutí STAN, které vytvořily předvolební koalici, do níž přibraly ještě Zelené a stranu LES exministra Martina Bursíka, je volební výsledek v eurovolbách 11,7 procenta a tři křesla potvrzením toho, že sázka na koalici a na budoucí možnou užší spolupráci byla správná. Existuje významná skupina voličů, které se nelíbí, že je politické spektrum tak roztříštěné a že je ve Sněmovně devět stran. Rozdíly mezi TOP 09, hnutím STAN, ale také lidovci nejsou tak zásadní, aby je nešlo překonat.

Nejsilnějším výsledkem voleb ale zůstává propad Babišových partnerů. I když to jeho vláda nyní přežije, pro šéfa ANO Andreje Babiše je to varování, že po příštích volbách do Sněmovny by mu také mohli úplně chybět koaliční partneři.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volební noc v Evropském parlamentu

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Volby do europarlamentu obmění Sněmovnu. Vrací se exministr Petr Bendl

Exministr zemědělství Petr Bendl u soudu s lobbistou Ivo Rittigem a Janou...

Po volbách do Evropského parlamentu se obmění i složení Poslanecké sněmovny. V eurovolbách totiž uspěli hned tři...

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz