Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Volby vyhrálo ANO, posiluje ODS. Sociální demokracie je bez europoslance

  22:24aktualizováno  27. května 6:56
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Straně premiéra Andreje Babiše dali voliči 21,18 procenta hlasu a přiřadili jí tak šest poslaneckých mandátů. ODS bude mít čtyři europoslance, následují Piráti a STAN+TOP09, každý se třemi mandáty. Zástupce v Evropě budou mít také Okamurova SPD, KDU-ČSL a KSČM. Propadlo ČSSD, vládní strana je bez mandátu.

ANO získalo o pět procent hlasů víc, než v minulých eurovolbách - zvítězilo tak se ziskem 21,18 procenta hlasů. Po vyhlášení výsledků dostaly všechny zvolené poslankyně – Masová, DlabajovaCharanzová – květiny.

„Doufal jsem, že vyhrajeme,“ řekl Babiš. Na štábu ANO bouchlo šampaňské, přípitek zněl na zdraví a na Brusel.

Eurovolby 2019

ODS si polepšila o sedm procent na 14,54 procent. Pro Piráty hlasovalo 13,95 procenta voličů – o devět procent víc, než před pěti lety. Koalice Starostů s TOP 09 jeden mandát ztratila a spadla o čtyři procenta na 11,65 procenta.

SPD při své premiéře získala 9,14 procenta hlasů. KDU-ČSL si s 7,24 procenty oproti minulým eurovolbám o dvě procenta pohoršila, KSČM klesla o tři procenta na 6,94 procenta. ČSSD se s 3,95 procenta hlasů do Europarlamentu nedostala. Jednomístné zastoupení v Evropském parlamentu ztratili Svobodní, které nyní volilo jen 0,65 procenta lidí.

Neuspěl ani někdejší český eurokomisař a aktuální místopředseda Evropského Parlamentu Pavel Telička, který letos kandidoval za hnutí Hlas. Z unijních struktur tak mizí jeden z nejznámějších tuzemských europoslanců.

„Věděli jsme, že po dvou měsících kampaně se toho nedá příliš udělat. Přiznávám, že jsem čekal o desetiny či procenta víc,“ řekl Telička. „Je to základ, na kterém budeme dál pracovat a připravovat se na volby v příštím roce,“ doplnil.

V Europarlamentu končí i Jaromír Štětina, který v minulých eurovolbách kandidoval v barvách TOP09. Jeho hnutí Evropa společně získalo jen 0,53 procent hlasů. 

Češi si v Europarlamentu rozdělili 21 křesel z celkem 751.

Volební účast byla letos rekordní, volilo 28,72 procent lidí. To je o necelých deset procent více než v roce 2014. Prezidentův mluvčí to označil za skvělou zprávu. Výsledek voleb také na Twitteru označil za porážku demonstrantů proti vládě premiéra Andreje Babiše.

26.května 2019 v 23:14, příspěvek archivován: 26.května 2019 v 23:44

Nenávist z Václaváku byla na hlavu poražena v demokratických a svobodných volbách! https://t.co/PvvNv79oPs

Hnutí ANO

Zástupci hnutí ANO před sečtením hlasů věřili ve vítězství. Doufali, že získají více mandátů než před pěti lety, kdy dali voliči důvěru jejich čtyřem europoslancům. Volební jednička Dita Charanzová za úspěch považovala jakýkoli výsledek nad pět mandátů, nakonec jich ANO získalo šest.

S pozitivní náladou do volebního štábu přišel i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. „Doufám, že vyhrajeme a že dostaneme víc mandátů, než jsme měli v minulých volbách,“ podotkl. 

ODS

Lídr kandidátky ODS v eurovolbách Jan Zahradil, který vede frakci evropských reformistů, ocenil při příchodu do volebního štábu v centru Prahy neoficiální výsledky spolupracujících stran na Slovensku či v Nizozemsku. Poukázal také na odhady, podle nichž letos přišlo volit více Čechů než před pěti lety.

„Evropští voliči v různých evropských zemích vysílají různé signály svým politickým elitám. Pokud volí nebo preferují strany kritické ke kurzu evropské integrace, tak by to jejich současní představitelé měli brát vážně a oprostit se od mantry, že je třeba stále více Evropy,“ řekl Zahradil k informacím, podle nichž v některých zemích včetně například Francie posílily nacionalistické strany.

Předsedu ODS Petr Fiala v pátek uvedl, že by byl spokojený se ziskem čtyř mandátů a právě takový počet strana nakonec získala. „Výsledek těchto voleb ovlivní, jak bude vypadat Evropská unie. Mělo by nám záležet na tom, jak vypadá, protože jsme země s exportní ekonomikou, která potřebuje mít otevřené hranice, obchodní spolupráci a která potřebuje být pevnou součástí západu kvůli své bezpečnosti,“ konstatoval předseda ODS. 

PIRÁTI

Strana chtěla podle svého předsedy Ivana Bartoše získat alespoň čtyři mandáty a atakovat dvacetiprocentní výsledek. Nakonec jsou z toho mandáty tři. I tak jsou Piráti spokojení.

„Dostali jsme se na další metu, uspěli jsme v dalších volbách. Náš cíl byl ambicioznější, ale je to dobrý výsledek. Oproti volbám do Poslanecké sněmovny jsme si polepšili. Škoda toho, že ODS má o kousek víc,“ uvedl po zveřejnění výsledků šéf strany Ivan Bartoš.

Lídr kandidátky Marcel Kolaja uvedl, že již v pondělí se chystá odletět do Bruselu jednat o tom, ke které z evropských frakcí se čeští Piráti připojí. Zatím mluvili o frakci evropských zelených.

KSČM

Eurovolební lídryně KSČM Kateřina Konečná by za úspěch považovala obhájení svého mandátu. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pátek uvedl, že by byl rád, kdyby strana získala dva nebo tři europoslance. V minulých volbách získali komunisté tři europoslance, v letošních však strana obhájila pouze jeden mandát.

Europoslankyni Konečnou nepřekvapilo, že krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vyhrálo volby do EP ve Francii, kde porazilo proevropskou stranu prezidenta Emmanuela Macrona. „Myslím, že proti Macronovi může zvítězit kdokoliv, kdo postaví dobře kampaň. To, co dělá on, je jedna chyba za druhou. Očekávala jsem, že nemůže zvítězit. Poslední měsíce ukazují na jeho absolutní neschopnost,“ konstatovala.

ČSSD

Pokud by sociální demokraté v evropských volbách neuspěli a nezískali žádný mandát, na podobu vedení strany to nebude mít vliv. Výsledky eurovoleb by neměly destabilizovat ani vládní koalici a českou politickou scénu, řekl šéf vládní ČSSD Jan Hamáček. Za volební úspěch své strany považoval překonání hranice pěti procent hlasů, která je nezbytná pro vstup do Evropského parlamentu. Sociální demokraté však nakonec nezískali ani jedno křeslo v Evropském parlamentu.

Jan Hamáček sleduje výsledky eurovoleb ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26....

Minulý výsledek eurovoleb zřejmě nezopakujeme, řekl předseda Hamáček

„Vedení strany bylo zvoleno relativně nedávno. Dostali jsme jasný mandát dovést sociální demokracii ke krajským volbám. Pokud chceme vyhodnocovat působení ve vládě nebo aktivitu vedení, první reálnou zkouškou budou krajské volby,“ uvedl Hamáček. Nemyslí si, že by strana znovu svolávala sjezd a volila vedení a že by volební výsledky destabilizovaly českou politickou scénu. „Počty ve Sněmovně se nemění,“ podotkl Hamáček.

Podle něj nízká volební účast a větší podíl voličů z velkých měst levici nenahrávají. Stejně se vyjádřili i místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová a místopředseda strany Michal Šmarda.

SPD

Na příchod politických představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) čekali novináři v salonku před štábem strany, kam neměli přístup. V půl deváté večer dorazil lídr hnutí do evropských voleb Ivan David.

Ivan David přichází do pražského volebního štábu SPD. (26. května 2019)

Ivan David přichází do pražského volebního štábu SPD.

Podle Davida strana počítala s tím, že ve volbách získá dva mandáty. „Tři mandáty bychom považovali za úspěch,“ řekl. Na třetí mandát strana nakonec nedosáhla – získala dvě křesla v EP. 

David upozornil, že jeho hnutí je proevropské. „My jsme jenom skeptici, pokud se jedná o Evropskou unii, protože se domníváme, že Evropská unie pouze zhoršuje vyhlídky na lepší budoucnost,“ vysvětlil.

„Jelikož si to uvědomuje stále více lidí v západní Evropě a jak je zřejmé i zde, tak samozřejmě výsledky stran, které upozorňují na tato rizika, jsou celkem příznivé,“ komentoval dosavadní odhady výsledků voleb například ve Francii nebo v Maďarsku (text o výsledcích voleb v dalších evropských zemích zde). Pokud by se eurovolby konaly za dva roky, byly by podle něj výsledky ještě příznivější. 

TOP 09 A STAN

Ve dvojciferný volební výsledek věřili přítomní ve štábu TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN), kde vládla optimistická nálada. Výsledky voleb ve Velkopřevorském paláci na Malé Straně přišel sledovat předseda TOP 09 Jiří Pospíšil i první místopředsedkyně TOP O9 Markéta Pekarová Adamová

„Doufám, že budeme mít dvojciferný volební výsledek mezi deseti až 15 procenty a že získáme tři mandáty,“ uvedl europoslanec a lídr kandidátky Spojenci pro Evropu Jiří Pospíšil. Jeho přání se naplnilo a koalice tři mandáty získala.

TOP 09 a STAN jsou podle Pospíšila členem Evropské lidové strany, což je proevropská středopravicová frakce, proto by v ní po volbách chtěly pokračovat. Pospíšil věřil, že ve volbách do EP nepřevládnou populistické strany. Pokud by podle něj proevropské síly neměly v EP většinu, pak by mohla začít demontáž nebo stagnace Evropské unie.

KDU-ČSL

Politická situace v Česku je v letošních evropských volbách podstatně odlišná než při posledních volbách do Evropského parlamentu před pěti lety, řekl v neděli předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Na politické scéně se podle něj v uplynulém období objevily nové silné strany či hnutí. Výborný proto pokládal za dobrý výsledek to, že lidovci obhájí ve volbách jejich tři současné mandáty. To se však nepodařilo, KDU-ČSL získala v EP jen dvě křesla.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný čeká na výsledky eurovoleb ve štábu strany v...

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný

Dorazili také Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová, kteří patří mezi europoslance, již obhajují svůj mandát, i někteří další kandidáti lidovců. „Myslím, že minimálně budou dva mandáty,“ řekl Zdechovský. Kdo křesla získá, nechtěl tipovat. Šojdrová uvedla, že by si pro lidovce přála zisk alespoň čtyř mandátů, tedy o jeden více než v minulých volbách.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Imunolog léčil covid u sebe i syna. Lék už dávno existuje, tvrdí

Na onemocnění covid-19 zabírá padesát let starý lék, tvrdí vakcinolog a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní...

Přibylo 275 nakažených. Praha prolomila rekord, dva kraje zavádí roušky

Sledujeme online Koronavirus laboratoře v úterý nově diagnostikovaly u 275 lidí. To je druhé nejvyšší číslo od června. Za středu pak do...

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Se sexuálním násilím se za život setká čtvrtina žen. Jednou z nich je i Klára. Jako mnoho jiných si ze začátku myslela,...

Nevadí mi moje ženské tělo, používám však mužský rod, říká nebinární Eva

Jmenuje se Eva. Přestože nemá problém se svým ženským tělem, používá pro sebe mužský rod. Nepatří k lidem, kteří raději...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hamáček se podruhé ožení, bere si bývalou političku ODS Kloudovou

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se v tomto týdnu podruhé ožení. Jeho manželkou se stane bývalá...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Nejvíc na volební kampani prodělalo ANO. Piráty vyšel mandát poměrně levně

Nejvíc peněz na kampani pro letošní volby do Evropského parlamentu zřejmě tratilo vítězné hnutí ANO, mohlo to být kolem...

KOMENTÁŘ: Eurovolby jsou zemětřesení, ale na nižším stupni Richterovy škály

Volby do Evropského parlamentu měly dle mnohých přinést zemětřesení. Ztrátu většiny pro dosud pevně vládnoucí koalici...

Babiš nám nechá jen sousta, co nejsou sexy, vidí příčinu pádu šéf klubu ČSSD

Sociální demokracie se vzpamatovává ze šoku, jímž pro ni byl propadák v eurovolbách. „Pokud má mít naše vládní angažmá...

V Bruselu začal summit. Jméno nového šéfa komise chtějí mít lídři v červnu

Prezidenti a premiéři osmadvaceti zemí Evropské unie chtějí znát jméno osoby, kterou europarlamentu navrhnou jako...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...