Žatec chce od jiných měst získat příspěvky na fungování svého špitálu

  7:31aktualizováno  7:31
Město Žatec pošle letos do své nemocnice čtrnáct milionů korun. Peníze mají zařízení pomoci s provozem i udržením personálu. Část sumy totiž půjde na příspěvky pro zaměstnance. Radnice také chce, aby se do financování nemocnice zapojila i další města.

Dětské oddělení žatecké nemocnice by spolu s porodnicí od příštího roku mělo podle plánů ministerstva zaniknout. Jsou přitom jediné v celém bývalém lounském okrese. | foto: Nemocnice Žatec

Finanční pomoc schválili zastupitelé. Částka deset milionů korun je určena na chod nemocnice a bude vyplacena ve dvou splátkách – šest milionů nyní a další čtyři miliony korun na podzim. Zbývající čtyřmilionová suma, kterou město pošle, má pomoci udržet personál. Žatecká nemocnice se stejně jako mnoho dalších v Česku dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnického personálu.

Zdravotnická zařízení si navzájem přetahují lékaře a sestry nabídkou různých benefitů a navyšováním platů. Odchodu zaměstnanců ze Žatce tak má zabránit takzvaný stabilizační příspěvek ve výši 30 tisíc korun. Pokud ho zaměstnanci přijmou, upíšou se nemocnici na určitou dobu.

„Nápad na stabilizační odměnu vzešel ode mě. Jde o projev vůle vůči zaměstnancům ve smyslu, my o vás stojíme a rádi bychom vám přispěli nějakými finančními prostředky,“ uvedl ředitel Jindřich Zetek s tím, že o něj má zájem zhruba 125 ze 150 stávajících zaměstnanců.

Podle ředitele nemusí ale ani stabilizační příspěvek personální situaci rapidně zlepšit. „Ani podpis stabilizační smlouvy neznamená, že pracovník neodejde. Pokud bude o něj opravdu jiná nemocnice stát, příspěvek Žatci za zaměstnance vyplatí, to se běžně děje. Podobně jsme přijali několik zaměstnanců i my,“ dodal Zetek.

Vedení města chce současně jednat jak s Ústeckým krajem, tak městy a obcemi v okolí o jejich finančním zapojení do fungování nemocnice. Žatecký špitál je totiž jediný v oblasti s více než 80 tisíci obyvateli.

Město nemocnici pomáhá pravidelně

„Městu není stávající situace lhostejná. Pokusíme se udělat všechny kroky, aby se na financování nepodílelo samotné město, ale i další. Šedesát procent pacientů, které loni žatecká nemocnice léčila, nebydlelo v Žatci. V podstatě nejsme městská, ale okresní nemocnice,“ upozornil místostarosta Radim Laibl (ANO) s tím, že finanční příspěvky od okolních obcí by pomohly především s nákupem nových zdravotnických přístrojů či jejich opravou.

Není to poprvé, co město nemocnici finančně pomáhá. Loni do ní nalilo přes deset milionů korun, organizace přesto skončila ve ztrátě pět milionů korun. Mimořádné příspěvky na provoz dostávala nemocnice i v dřívějších letech. Kvůli odchodu lékařů musela nemocnice loni uzavřít porodnici. Doplnit stav se dosud nepodařilo a rodičky tak musejí jezdit do okolních měst.

„Požadavky na personální zajištění jsou zde natolik přísné, že doplnit požadovaný personál je spíše teoretickou možností. Náklady by byly obrovské a reálný, nízký počet porodů je ekonomiky příliš nevýhodný parametr. Vzhledem k dostupnosti porodnic je tedy další existence té v Žatci otázkou,“ uvedla nemocnice ve výroční zprávě za rok 2018.

Osm měsíců bylo loni uzavřeno také dětské oddělení, to se nakonec podařilo otevřít. Podle Zetka je ale personální situace v celé nemocnici napjatá.

Témata: nemocnice, Žatec

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Ústecká zoo má plán pro udržení chovu slonů, uvažuje o stádu čtyř samců

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Až čtyři sloní samce by mohla časem chovat ústecká zoologická zahrada. Jejich skupina by měla zastoupit slonici Delhi,...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz