Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Herec vtipkoval na Facebooku, komunisté navrhli jeho veřejné odsouzení

  0:08
Ústecké zastupitelstvo čeká absurdní jednání. Bude zaujímat stanovisko k pokusu o vtip na Facebooku. Velkou roli hraje to, že ho vytvořil herec Jiří Maryško z ústeckého Činoheráku. K Činoheráku má totiž blízko koaliční hnutí PRO! Ústí a pro opozici se tak stal záminkou k útokům na vedení města.

Herec Maryško dal před dvěma týdny na profil dobrovolné brigády s názvem „Úklid Ústí“ fotografii z filmu Lidice, která zachycuje popravu tamějších mužů nacisty. K tomu přidal poznámku, že úklid Ústí si představuje takto a vyjmenoval několik hlavních kritiků Činoheráku. Mezi „uklizenými“ tak figuroval třeba bývalý primátor Vít Mandík, někdejší radní Arno Fišera (oba z ČSSD), ale i současný zastupitel Pavel Dlouhý či komunistická zastupitelka Květoslava Čelišová.

Svůj facebookový příspěvek Jiří Maryško umístil jako komentář pod událostí...

„Svůj vtip o likvidaci čelných představitelů ústecké žumpy jsem nemyslel vážně. Přeju jim šťastný a dlouhý život, nicméně musí vědět, že je skutečně rád nemám,“ komentuje svůj příspěvek Maryško.

Maryško proslul už v době krize kolem Činoherního studia, když po vypjatém zastupitelstvu, které divadlo zrušilo, uštědřil facku tehdejšímu radnímu Janu Eichlerovi (o facce radnímu zde). A protože si servítky nebere dál, je pro odpůrce Činoheráku vítaným terčem.

Ti se také hned postarali, aby se jeho příspěvek rozšířil a pohoršil co nejvíc lidí včetně lidických žen a Českého svazu bojovníků za svobodu, který Maryška vzápětí vyzval k omluvě. Herec pak omluvu skutečně zveřejnil na Facebooku (viz box vlevo).

Maryškova omluva

Omlouvám se všem bojovníkům za svobodu, lidickým obětem a všem, kterých se dotklo mé nešťastné spojení obrázku z filmu Lidice s představiteli ústecké žumpy - s lidmi, kteří škodili a škodí jak v politice, tak na sociálních sítích a komentářích pod internetovými články. Někteří z nich nám už rok, bez povšimnutí správců serverů, nadávají do Židů, obřezanců, feťáků, havloidů a často vyhrožují likvidací. Antisemitské nadávky a výhrůžky na adresu Činoheráku a Achaba Haidlera, který jezdí hrát divadlo do Lidic pravidelně, se objevují neustále a zatím se za něj žádný bojovník za svobodu nepostavil.

Blesk.cz (aniž by se zajímal o mé vyjádření) uvedl nepravdivou informaci, že jsem foto umístil na svůj FB profil. Není to tak, byl to pouhý komentář určený přátelům, pod událostí dobrovolné brigády s názvem „Úklid Ústí“ a s lidickými událostmi neměl vůbec nic společného. Byl to černý humor, vytržený z kontextu a jedná se o přefouknutou mediální bublinu „na zakázku“, což ovšem ten, kdo nežije v Ústí nad Labem, jen těžko pochopí.

Prosím vás, bojovníci za svobodu, abyste přijali mou omluvu za nešťastně použitý ilustrační obrázek a nebrali doslova přibarvené bulvární zprávy.

S úctou a pozdravem

Jiří Maryško

„Jirka Maryško je jako Petr Čtvrtníček. Dělá vtipy, které jdou na hranu a tady ji prostě přesáhl. Ale člověk přeci řekne tolik blbých vtipů,“ říká o Maryškovi umělecký šéf Činoheráku Filip Nuckolls.

Padla i trestní oznámení

Herec se kvůli fotce hned dočkal trestních oznámení. Podala ho na něj zastupitelka Čelišová či místopředseda ústecké ODS Tomáš Rieger.

Lavinu přepjatých reakcí ve středu završil komunistický zastupitel Petr Brázda, který „kauzu Maryško“ prosadil do programu zastupitelstva.

V usnesení navrhuje, aby zastupitelé s Maryškovým žertem, jenž „poškozuje památku obětí lidického masakru“ a „nevhodným způsobem řeší svůj postoj k některým současným i bývalým zastupitelům a občanům města“ vyjádřili nesouhlas.

„Můj primární motiv je, že by se i v této oblasti, tedy v politice, mělo jednat solidně a slušně,“ zdůvodnil svůj požadavek Brázda. Maryško přitom žádný politik není a bydlí dokonce v jiném městě, v Děčíně.

„Nechápu, proč bych se měl vyjadřovat k diskusnímu příspěvku, byť hloupému, občana města Děčín, který není ani politikem, ani zaměstnancem magistrátu. Budeme řešit všechny twitterové, facebookové a webové diskuse všech občanů Ústeckého kraje vždy, když budou směrem k nám negativní a urážlivé? Ke kolektivním soudům není ani žádná opora v zákoně o obcích. Já se k tomu snižovat nehodlám,“ komentoval to zastupitel TOP 09 Radim Bzura.

To nebyl žert, ale návod na masakr, hrozí se komunista

I na to má ale Brázda odpověď. „On tam označil lidi, kteří jsou v zastupitelstvu. To je ten hlavní důvod,“ řekl Brázda. A má v tom bezvýhradnou podporu svého klubu.

„Jsem zděšen, když vidím, co se děje ve světě, jak roste násilí, a tady se objeví návod na masakr. To nebyl žert,“ reagoval na vtip komunistický zastupitel Pavel Vodseďálek, kterého Maryško ani nejmenoval.

Činoherák jako horké téma

Herec Jiří Maryško je jednou z nevýraznějších tváří spolku Činoherák Ústí, který se stal nástupcem Činoherního studia zlikvidovaného bývalou radnicí v čele s ČSSD.

Činoherák pak byl jedním z hlavních témat loňských komunálních voleb, jež vynesly na radnici hnutí ANO a PRO! Ústí.

Činoherák zůstává horkým tématem i nadále, je jedním z nejčastějších námětů k přestřelkám mezi opozicí a koalicí na radnici či mezi Ústečany na Facebooku.

Mezi ústeckou kulturní veřejností však Činoherák získal pevnou pozici.

Brázdův návrh na zařazení bodu o Maryškovi na jednání však podpořili i politici koalice ANO a PRO! Ústí. Ruku pro něj zvedl i lídr PRO! Ústí, náměstek primátora Martin Hausenblas.

„Když jim to stálo za to úsilí to do programu dát, tak se k tomu vyjádřit můžeme,“ podotkl Hausenblas. Dodal jen, že by se zastupitelé takovým věcem rozhodně neměli věnovat pravidelně.

Hnutí PRO! Ústí se ostatně od Maryškova vtipu distancovalo hned zpočátku. „Podle mě to bylo nevkusné, nevhodné a výrazně za hranicí. Ale je to jeho věc, on už se dokonce omluvil, takže došlo k tomu, co měl udělat. Tím to pro mě skončilo,“ poznamenal Hausenblas.

To tu ještě nebylo, říká archivář

Zastupitelé zatím Maryškův humor projednat nestihli, protože středeční jednání přerušili. Bizarní diskuse tak přijde na řadu 2. března. Po roce 1989 to bude poprvé, co si zastupitelé najdou čas na podobné téma.

„To tu ještě nebylo. Je to minimálně nezvyklé,“ říká ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser. Připomněl při té příležitosti například historku z 80. let, kdy se jeden z představitelů tehdejšího ONV opil a pak odmítl zaplatit útratu. „Ani o tom se pak na tehdejších plenárních schůzích nediskutovalo,“ řekl Kaiser.

Také politolog z ústecké univerzity Daniel Kroupa soudí, že zastupitelé by se měli věnovat spíše serióznějším tématům. „Myslím, že to je v každém případě zbytečná věc,“ uvedl.

Maryška rozhodnutí zastupitelů projednat jeho vtip pobavilo. „Já musím před navrhovateli smeknout, protože jejich vtip je mnohem zdařilejší než ten můj,“ smál se. Na zastupitelstvo se ale prý obhajovat nepřijde. „K čemu bych se tam vyjadřoval? K blbýmu vtipu? To se špatně vysvětluje,“ dodal.

Takto dal loni Jiří Maryško facku radnímu Janu Eichlerovi:

4. března 2014

 

Autor:
  • Nejčtenější

Řeka je posetá elektrárnami a ryby kvůli tomu vymírají, řešení se nerýsuje

Mnoho malých vodních elektráren na krátkém úseku a s tím často spojená nevhodná manipulace s přirozenou výškou vodní...

Vyvěsil českou vlajku upravenou romským symbolem. Dostal pokutu

Muž, který loni v dubnu vyvěsil na svém balkoně česko-romskou vlajku, musí zaplatit pokutu ve výši tisíc korun....

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

Svazový projekt klepe na extraligu. Postup není klíčový, zní z Litoměřic

Čtrnáct vítězství v řadě, suverénní vedoucí místo v tabulce. Litoměřice, které mají sloužit jako výchovné středisko pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tahač se vyřítil proti autu v zatáčce, za volantem seděl mladík se zákazem

Policii se podařilo vypátrat řidiče tahače, jenž v listopadu na Teplicku nebezpečným manévrem bezprostředně ohrozil...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

V kauze spojené se skládkou Celio stíhá NCOZ devět lidí a dvě firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní stíhání devíti lidí a dvou právnických osob kvůli...

Turisté mají po roční pauze opět zimní sraz, táboří se i přímo na sněhu

Z loňského roku přeložený mezinárodní zimní sraz turistů, jehož součástí je i táboření ve stanech na sněhu, hostí v...

Sošky svatých vznikly díky fotkám, jejich návratem skončila oprava kláštera

Devět replik sošek z oltáře kostela Čtrnácti svatých pomocníků, který je ve františkánském klášteře v Kadani, se...

Policie dopadla zloděje, který v Chomutově ukradl auto s dítětem

Policisté dopadli muže, který ve středu v Chomutově ukradl nastartované auto s dítětem uvnitř. Odstavený vůz i s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Mrzneme a furt nabíjíme. Zima ukázala, proč elektroauta nejsou budoucnost

Premium Z Prahy do Mnichova dojedete „normálním“ autem za tři až tři a půl hodiny, podle provozu. Já jel elektrickým zázrakem...