Louny zvažují, zda dál vymáhat miliony za odbytou práci na knihovně

  8:14aktualizováno  8:14
Radnice v Lounech zvažuje, zda pokračovat ve vymáhání milionů korun od firmy, která podle města odvedla nekvalitní práci při rekonstrukci knihovny. Spor se totiž táhne už několik let a firma mezitím přestala vykazovat činnost, takže radnici stojí vymáhání jen další peníze.

Městská knihovna v Lounech se v roce 2010 přestěhovala do budovy městského soudu na Mírovém náměstí zrenovované za 40 milionů korun. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Městská knihovna se do zrenovované budovy městského soudu na Mírovém náměstí přestěhovala v roce 2010. Stavební práce, jež byly z valné části hrazeny z evropské dotace, přišly na 40 milionů korun.

Radnice následně reklamovala nekvalitní podlahy, omítky a dlažbu či nefunkční zabezpečovací systém. Na stavební firmě Hanzl uplatnila dvě smluvní pokuty, a to ve výši 2,34 a 12,7 milionu korun. Firma je nezaplatila a město na ni podalo kvůli první z pokut žalobu.

Městský soud v Praze radnici v první žalobě vyhověl, firma ale nezaplatila ani poté. Peníze by město mohlo získat z nařízeného prodeje nemovitosti ve vlastnictví firmy, ovšem je otázkou kdy.

„Kdy prodej proběhne a jak bude úspěšný, nevíme. Společnost s námi nekomunikuje, prakticky už nemá žádné zaměstnance,“ uvedl starosta Loun Radovan Šabata.

Telefon firmy je odpojený

Telefon společnosti je odpojený, z obchodního rejstříku je zřejmé, že nemá žádné představenstvo ani dozorčí radu. I proto vedení města zkoumá, zda se má pustit do vymáhání vyšší, 12milionové pokuty. Zda nakonec radnice tuto druhou žalobu podá, rozhodne zastupitelstvo.

„Společnost na naše výzvy nijak nereaguje. V případě podání další žaloby by bylo nutné uhradit poplatek ve výši pět procent z vymáhané částky. Přitom není jisté, že bychom peníze skutečně získali. Je otázkou, zda má firma ještě vůbec nějaký majetek, a zda je tak vůbec šance pohledávku získat. Jak pokračovat, proto posoudí finanční výbor a poté zastupitelstvo,“ poznamenal starosta.

Projekt s názvem Multifunkční vzdělávací a informační centrum - městská knihovna provázely potíže od počátku. Zakázku vyhrála stavební společnost, která si na práce najala řadu subdodavatelů. Firma ale najatým řemeslníkům za práci nezaplatila. Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad kvůli tomu na několik týdnů v roce 2010 odložila vyplacení 37milionové dotace.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Jít na průmku je cool, láká Děčín studenty na techniku

Studenti děčínské průmyslovky předvádí auto na vodíkový pohon

Děčínským firmám chybí stovky technických pracovníků a musí odmítat zakázky. Vedení města proto se sedmi velkými...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz