Varnsdorf koupil panelák v problémové ulici, chce v něm byty pro „mamánky“

  16:28aktualizováno  16:28
Město Varnsdorf koupilo za 4,6 milionu korun panelový dům s 33 byty v Kovářské ulici. V problematické lokalitě, kam se sestěhovávali sociálně slabí lidé, tak už vlastní dva paneláky. Chce v nich zřídit startovací byty pro mladé a nynější ghetto znovu změnit na normální místo pro život.

Varnsdorfské sídliště Kovářská, které obývají převážně sociálně slabí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Koupili jsme byty v přímé nabídce od majitele Jana Němce, průměrná cena jednoho bytu je 140 tisíc korun a nyní už se čeká na přepis v katastru nemovitostí,“ přiblížil místostarosta Josef Hambálek.

„Nechtěli jsme jít do aukce, kam by mohl přijít třetí hráč, vyhrát a nastěhovat sem další sociálně nepřizpůsobivé obyvatele. Jeden panelový dům už zde vlastníme a oba jsou už téměř bez nájemníků. Chceme je opravit, budeme na to žádat o dotaci,“ doplnil Hambálek.

Kupovat byty ve vyloučených lokalitách doporučila radnici i Agentura pro sociální začleňování, jako jeden ze způsobů, jak taková problémová místa zlikvidovat.

Ještě letos chce mít město hotový projekt na opravu, příští rok udělat výběrové řízení a začít stavět.

„Toto sídliště bylo postavené v 70. letech jako malometrážní startovací byty pro pracující. Jsou zde jen garsonky a byty 1+1 plus správcovský byt 2+1,“ přiblížil místostarosta.

„Dnes takové malé byty lidé chtějí, stát navíc podporuje, aby takzvaní mamánci odešli z domova a začali žít samostatně. Máme už přes 50 žádostí mladých lidí do 30 let, že startovací byt chtějí,“ uvedl Hambálek.

První panelák město koupilo za 4,8 milionu korun

V Kovářské ulici, kde panovaly velké neshody mezi přistěhovanými sociálně slabými lidmi a starousedlíky kvůli nepořádku, krádežím a hluku, město první panelák s 30 byty koupilo za 4,8 milionu. Jeden byt tak stál 160 tisíc korun, což byla odhadnutá kupní cena.

„Majitelé Jan Němec a Jan Pražák nám loni v létě nabídli 100 bytů, jeden za cenu 130 tisíc korun. Zastupitelé koupi bohužel odmítli a teď toho litují. Dva paneláky získala v aukci pražská investiční skupina, jeden byt za 160 tisíc, a situace je tam dnes katastrofální,“ poznamenal Hambálek.

Nicméně v Kovářské a na dvou dalších místech město před rokem a půl také vyhlásilo oblast, kde nově příchozí obyvatelé nebudou dostávat doplatky na bydlení, a situace se zlepšila. Noví problémoví lidé už nepřichází a mnozí z těch dosavadních odešli.

Stovky obyvatel se z města odstěhovaly

„Za rok a půl má město o 300 obyvatel méně. Nikoho nevyháníme, na barvě pleti nezáleží, ale odchází lidé, kteří se do města dříve přistěhovali a nemají platební morálku,“ poznamenal místostarosta.

Jan Pražák a Jan Němec vlastnili i 23 bytů v Žitavské ulici. Ty prodali už loni na jaře za 3,7 milionu. A byli tehdy zřejmě prvními, kteří přiznali, že to činí proto, neboť se jim už obchod s chudobou nevyplácí. I v Žitavské totiž nově příchozí přestali doplatky na bydlení dostávat.

Otázkou však je, zda se problém pouze nepřesune jinam. „Několik desítek bytů ve městě ještě mám, rozhodl jsem se ale zkusit jiný směr. Nyní kupuji menší činžovní domy s menším počtem bytů a rodinné domy se zahradou,“ sdělil Pražák.

Zda je opět pronajímá sociálně slabým a vydělává na vysokých doplatcích od státu, neřekl. „Na inzerát se může přihlásit kdokoli a zda byt bude platit z nájmu, nebo z dávek, neříkají nebo mohou zalhat,“ pronesl pouze podnikatel.

Město se snaží zbavit i rozpadajících se bývalých průmyslových areálů. K zemi už padla vykoupená bývalá továrna v Lounské ulici, zboření čeká i na vykoupenou bývalou ubytovnu v Dělnické ulici.

„Teď zvažujeme, co s budovou u bazénu na sídlišti Západní. Buď ji zboříme, nebo by zde mohl být parkovací dům. Co bude s areálem bývalých jatek, zatím není jasné, dražba bude teprve za několik dní,“ upozornil Hambálek.

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Za nelegální potrat dostal gynekolog místo podmínky peněžitý trest

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Odvolací senát Krajského soudu v Ústí nad Labem zmírnil trest mosteckému gynekologovi Dušanovi H. Ten původně dostal za...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Pacient zraněný při střetu sanitky s dodávkou u Ústí v nemocnici zemřel

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou. (15. února 2019)

Pacient zraněný při páteční nehodě v ústeckých Všebořicích, kde se střetla dodávka se sanitkou, v nemocnici zemřel....

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz