Varnsdorf koupil panelák v problémové ulici, chce v něm byty pro „mamánky“

  16:28aktualizováno  16:28
Město Varnsdorf koupilo za 4,6 milionu korun panelový dům s 33 byty v Kovářské ulici. V problematické lokalitě, kam se sestěhovávali sociálně slabí lidé, tak už vlastní dva paneláky. Chce v nich zřídit startovací byty pro mladé a nynější ghetto znovu změnit na normální místo pro život.

Varnsdorfské sídliště Kovářská, které obývají převážně sociálně slabí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Koupili jsme byty v přímé nabídce od majitele Jana Němce, průměrná cena jednoho bytu je 140 tisíc korun a nyní už se čeká na přepis v katastru nemovitostí,“ přiblížil místostarosta Josef Hambálek.

„Nechtěli jsme jít do aukce, kam by mohl přijít třetí hráč, vyhrát a nastěhovat sem další sociálně nepřizpůsobivé obyvatele. Jeden panelový dům už zde vlastníme a oba jsou už téměř bez nájemníků. Chceme je opravit, budeme na to žádat o dotaci,“ doplnil Hambálek.

Kupovat byty ve vyloučených lokalitách doporučila radnici i Agentura pro sociální začleňování, jako jeden ze způsobů, jak taková problémová místa zlikvidovat.

Ještě letos chce mít město hotový projekt na opravu, příští rok udělat výběrové řízení a začít stavět.

„Toto sídliště bylo postavené v 70. letech jako malometrážní startovací byty pro pracující. Jsou zde jen garsonky a byty 1+1 plus správcovský byt 2+1,“ přiblížil místostarosta.

„Dnes takové malé byty lidé chtějí, stát navíc podporuje, aby takzvaní mamánci odešli z domova a začali žít samostatně. Máme už přes 50 žádostí mladých lidí do 30 let, že startovací byt chtějí,“ uvedl Hambálek.

První panelák město koupilo za 4,8 milionu korun

V Kovářské ulici, kde panovaly velké neshody mezi přistěhovanými sociálně slabými lidmi a starousedlíky kvůli nepořádku, krádežím a hluku, město první panelák s 30 byty koupilo za 4,8 milionu. Jeden byt tak stál 160 tisíc korun, což byla odhadnutá kupní cena.

„Majitelé Jan Němec a Jan Pražák nám loni v létě nabídli 100 bytů, jeden za cenu 130 tisíc korun. Zastupitelé koupi bohužel odmítli a teď toho litují. Dva paneláky získala v aukci pražská investiční skupina, jeden byt za 160 tisíc, a situace je tam dnes katastrofální,“ poznamenal Hambálek.

Nicméně v Kovářské a na dvou dalších místech město před rokem a půl také vyhlásilo oblast, kde nově příchozí obyvatelé nebudou dostávat doplatky na bydlení, a situace se zlepšila. Noví problémoví lidé už nepřichází a mnozí z těch dosavadních odešli.

Stovky obyvatel se z města odstěhovaly

„Za rok a půl má město o 300 obyvatel méně. Nikoho nevyháníme, na barvě pleti nezáleží, ale odchází lidé, kteří se do města dříve přistěhovali a nemají platební morálku,“ poznamenal místostarosta.

Jan Pražák a Jan Němec vlastnili i 23 bytů v Žitavské ulici. Ty prodali už loni na jaře za 3,7 milionu. A byli tehdy zřejmě prvními, kteří přiznali, že to činí proto, neboť se jim už obchod s chudobou nevyplácí. I v Žitavské totiž nově příchozí přestali doplatky na bydlení dostávat.

Otázkou však je, zda se problém pouze nepřesune jinam. „Několik desítek bytů ve městě ještě mám, rozhodl jsem se ale zkusit jiný směr. Nyní kupuji menší činžovní domy s menším počtem bytů a rodinné domy se zahradou,“ sdělil Pražák.

Zda je opět pronajímá sociálně slabým a vydělává na vysokých doplatcích od státu, neřekl. „Na inzerát se může přihlásit kdokoli a zda byt bude platit z nájmu, nebo z dávek, neříkají nebo mohou zalhat,“ pronesl pouze podnikatel.

Město se snaží zbavit i rozpadajících se bývalých průmyslových areálů. K zemi už padla vykoupená bývalá továrna v Lounské ulici, zboření čeká i na vykoupenou bývalou ubytovnu v Dělnické ulici.

„Teď zvažujeme, co s budovou u bazénu na sídlišti Západní. Buď ji zboříme, nebo by zde mohl být parkovací dům. Co bude s areálem bývalých jatek, zatím není jasné, dražba bude teprve za několik dní,“ upozornil Hambálek.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Sucho letos přišlo o měsíc dřív. Bude to velký problém, tvrdí zemědělci

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Zemědělce děsí ještě horší výhled počasí než loni. Pokud nezaprší, voda v půdě dojde nejspíš už za pár týdnů. Ústecký...

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Dřevo na opravu vzácné památky připluje po Labi, jako před staletími

Pozdně gotický dům Kalich v Litoměřicích bude opraven použitím původních...

Nejnavštěvovanější památku v Litoměřicích, pozdně gotický dům Kalich, který je považován za ikonu města, čeká oprava....

Najdete na iDNES.cz