Podle něj v roky vybydleném objektu došlo k celkové degradaci nosných konstrukcí a proto má narušenou statiku.
„Je vydané rozhodnutí o nařízení odstranění stavby na hotel Máj. Stavební úřad zahájil řízení ihned, jakmile statický posudek potvrdil, že je budova staticky poškozená. Všechny předchozí posudky potvrzovaly, že je možné objekt opravit,“ uvedla Romana Filáčková, vedoucí odboru územního plánování a stavebního úřadu ústeckého magistrátu.
Kdy k demolici objektu, který roky obývali bezdomovci, dojde, není zatím jasné. „Stavební úřad ještě nemá potvrzeno převzetí rozhodnutí o demolici vlastníkem hotelu, tudíž nemůže činit další kroky,“ dodala vedoucí odboru.
„Je nutné akceptovat zákonné lhůty, kdy mají účastníci řízení možnost se proti rozhodnutí odvolat. Předpoklad stavebního úřadu je, že vlastník této možnosti využije. Délku trvání tohoto procesu však nelze odhadnout,“ doplnila s tím, že řízení bylo zahájeno dle starého stavebního zákona, proto bude dle tohoto zákona i dokončeno. Nový stavební zákon, platný od 1. ledna tohoto roku, který by celé řízení zjednodušil, tak není možné v tomto případě použít.
Starosta: vlastník je složitý člověk
V současné době hotel Máj svému účelu už dávno neslouží. Několik let je opuštěný a stal se útočištěm bezdomovců a narkomanů. „Byl bych strašně rád, kdyby to zmizelo. Myslím, že ta stavba se v současné době už nedá nijak využít, demolice je jediné řešení. Obývají ho pouze bezdomovci, každou chvíli tam hoří,“ okomentoval současný stav Jaroslav Šimanovský, starosta městské části Severní Terasa, v níž hotel stojí.
Majitele hotelu, Jaromíra Houžvičku, kontaktoval několikrát, byl za ním i osobně. „Snažil jsem se mu vysvětlit, že stavba je ve špatném stavu. Ale on měl představu, že to je krásný dům se železobetonovým skeletem a stačí pár oprav, osadit okna, dveře, zapojit elektřinu a může znovu fungovat. Na svůj majetek se určitě nebyl podívat několik let,“ poznamenal starosta.
„Když jsem mu před časem ukázal fotky, jak vypadá vnitřek, že se začínají od sebe rozjíždět panely a že je poškozená střecha, požádal mě, jestli bych mu tedy tu střechu neopravil. Je to velmi složitý člověk a složitá jsou i jednání s ním,“ popsal jedno ze setkání Šimanovský.
MF DNES se s panem Houžvičkou, který by měl žít v Českém ráji, nepodařilo spojit.
Zájem investorů
Zájem o pozemky a ruinu projevilo v minulosti několik investorů, k žádné dohodě ale nedošlo. „Majiteli se nelíbila představa, že by nový vlastník hotel zboural,“ sdělil starosta.
Podle Petra Nedvědického (ANO), primátora Ústí, je stav bývalého hotelu Máj pro město dlouhodobým, těžko řešitelným problémem. „Majitel nebyl ochoten jednat ani hledat jakékoliv řešení akceptovatelná ze strany města,“ sdělil primátor s tím, že pokud nastane situace, že by město muselo zajistit a financovat demolici, využije všechny právní předpisy, aby náklady získalo zpět. Podle odhadů vyjde demolice na desítky milionů korun. „Byl bych velmi rád, aby byl tento vřed na tváři města, který zároveň způsobuje nemalé bezpečnostní problémy, vyřešen,“ uvedl primátor.
Pokud k demolici hotelu skutečně dojde, mohly by na uvolněném místě vzniknout parcely pro stavbu rodinných domů. „V územním plánu je tato lokalita vedena jako zastavitelná oblast. Zájem o parcely by určitě byl,“ je přesvědčen starosta Šimanovský.
Luxusní hotel Máj na ústecké Severní Terase přivítal první návštěvníky v roce 1988, jeho hodnota se tehdy odhadovala na 57 milionů korun. Hotel vlastnila společnost Interhotely Liberec, současný vlastník ho koupil ho v roce 1998 od dnes již neexistujícího Fondu národního majetku za zhruba 7,7 milionu korun. Provozovat ho vydržel pouhé tři roky. V roce 2001 hotel zavřel a od té doby chátrá. Že ho musel zavřít, sváděl podnikatel v minulosti na „stát a ústeckou mafii“.