Třídírna druhotných surovin Ekoselect podle zjištění kontrolorů odpad ze zahraničí netřídila a jen předávala českým odběratelům jako odpad, který v třídírně vznikl. | foto: České inspekce životního prostředí

Tuny odpadů firma „roztřídila“ za minutu, od inspekce dostala pokutu

  • 7
Třídírna druhotných surovin Ekoselect se sídlem v Chomutově dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 220 tisíc korun. Firma podle zjištění kontrolorů totiž odpad ze zahraničí netřídila a jen předávala českým odběratelům jako odpad, který v třídírně vznikl.

Pokuta už je pravomocná. Podle inspektorů firma nedodržela správný technologický postup. Podle něj musí být provedena vykládka, vytřídění a nakládka každého vozidla s odpadem přijatým do zařízení.

Přijatá auta ale byla jen zaevidována a zvážena při příjezdu a odjezdu, tedy bez vykládky, nakládky a vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu.

„Konkrétně jsme například zjistili, že 30. července 2018 bylo do zařízení přijato ze SRN přes 407 tun odpadu, celkem 17 kamionů. Podle provozního deníku bylo téhož dne odvezeno přes 444 tun odpadu původem ze zahraničí českým odběratelům, z toho ve 14 případech (kamionech) dopravcem ze SRN,“ sdělil Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

„Podle vážních lístků se hmotnost přivezených odpadů v jednotlivých zásilkách konkrétními kamiony vždy přesně rovnala hmotnosti odpadů jednotlivých zásilek stejnými kamiony odvezených,“ popsal Grund

„Z jednotlivých vážních lístků a provozního deníku bylo zjištěno, že v drtivé většině byla doba zdržení kamionů v zařízení od jedné do tří minut. Za tuto dobu nemohla být provedena vykládka, vytřídění a nakládka kamionů,“ podotkl ředitel inspektorátu.

Podle zjištění kontrolorů navíc v měsíčních přehledech dovozu a zpracování odpadu ze zahraničí v roce 2018, které byly společností Ekoselect zpracovány a zaslány krajskému úřadu, firma neuváděla bilance vytříděných nevyužitelných složek a další nakládání s nimi, jak je požadováno.

„Odpady přepravené ze zahraničí se ze zařízení společnosti Ekoselect předávaly českým odběratelům jako odpad, který vznikl v tomto zařízení, aniž s ním bylo jakýmkoli způsobem nakládáno,“ uvádějí inspektoři. 

Příjemce těchto odpadů podle inspekce nevěděl o tom, že jde o materiál přepravený ze zahraničí. „Nelze tedy zaručit, že po případném vytřídění využitelných a nevyužitelných složek odpadu u příjemců nedošlo k odstranění části tohoto odpadu na území ČR,“ dodala inspekce.