„Pracujeme s dětmi, které už nějaké duševní onemocnění mají diagnostikované, nebo jsou ohroženy tím, že by u nich mohlo propuknout,“ popisuje činnost centra Petra Smetanová, vedoucí litoměřické pobočky neziskové organizace Naděje, která ho provozuje.
„Pracovat budeme nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči a sourozenci, situace je vždycky pro celou rodinu hodně náročná,“ dodává s tím, že je například potřeba dítěti s duševním onemocněním pomoct zvládnout vztahy se spolužáky a vrstevníky nebo nastavit komunikaci se školou.
V současné době mohou do centra docházet pouze pacienti dětského psychologa a psychiatričky z Litoměřic. „Odborní lékaři, se kterými spolupracujeme, vytipují dítě nebo rodinu, kde je nutná nějaká další terapeutická podpora,“ podotýká Smetanová.
Podle ní dětí s nějakou duševní poruchou přibývá, situace se zhoršila v době pandemie koronaviru. Nejvíce problémů mají děti s úzkostmi, depresemi, sebepoškozováním a poruchami příjmu potravy.
„Do budoucna chceme přijímat i klienty, kteří ještě nemají stanovenou diagnózu od lékaře, ale nějakou formu pomoci potřebují,“ vysvětluje Petra Smetanová s tím, že na Litoměřicku se na objednání k odbornému lékaři čeká zhruba tři měsíce.
Dalším krokem v činnosti centra je otevření denního stacionáře nebo příprava preventivních programů pro školy. Část populace totiž stále vnímá návštěvu psychiatra nebo psychologa negativně.
„Chceme dělat preventivní osvětu, aby společnost nenahlížela na duševní onemocnění jako na něco špatného,“ přibližuje plány Smetanová.
Centrum sídlí v budově terezínské Vysoké školy aplikované psychologie a klienti sem mohou přijít každý všední den od 8 do 17.30 hodin. „Po předchozí dohodě se můžeme s dítětem a rodinou potkat i u nich doma,“ zmiňuje Petra Smetanová.