ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Teplice žádají rodiče, aby nedávali děti do školek. Některým se to nelíbí

  • 47
Vedení Teplic žádá rodiče dětí, aby zvážili jejich pobyt ve školkách. Ty zůstávají i přes pandemii koronaviru dál otevřené. Podle náměstka primátora Jiřího Štábla (ANO) jsou některá zařízení kvůli koronaviru momentálně výrazně personálně oslabená.

V dopise adresovaném rodičům proto žádá, aby své nejmenší potomky raději nechali doma, pokud je to možné.

„Uvědomuji si, že to nyní nikdo nemá lehké, a vím, jak je důležité, aby naše mateřské školy i nadále poskytovaly péči dětem rodičů, kteří nemají v tuto chvíli jinou možnost, jak své nejmenší během pracovního týdne zaopatřit,“ píše Štábl v dopise.

„Proto vás touto cestou prosím, abyste zvážili své aktuální možnosti – pomůžete tím ulevit kolegyním a kolegům z mateřských škol, které jako jediná školská zařízení zůstaly otevřené,“ pokračuje Štábl.

Zatímco někteří rodiče jeho výzvu na sociálních sítích chválí, jiným se žádost města vůbec nelíbí.

„Prosba není povinnost. Proč by nemohla matka se dvěma dětmi dát jedno do školky a druhé mít doma na výuce?“ ptá se například jedna z maminek Viktorie N. „Mám svých starostí dost a ještě vyřizovat prosby. Buď povinně pro všechny, nebo nic,“ podotkla.

Vrátí nám někdo peníze?

Další matky pak upozorňují na fakt, že ve chvíli, kdy školky nebudou oficiálně uzavřené, nebudou mít nárok na ošetřovné, přestože se doma budou starat o své děti a nebudou moci chodit do práce.

„A peníze nám někdo vrátí, když si dítě nechám třeba dva měsíce doma?“ ptá se další z maminek.

S tím souhlasí i Štábl, podle kterého má situace dvě strany mince. „Na jedné je situace, kdy jsou uzavřeny mateřské školy (možnost čerpání ošetřovné) a na druhé rodiče, kteří v rámci svých povolání zajišťují kritickou infrastrukturu státu nebo bohužel nemají žádnou jinou možnost, jak se o své dítko postarat,“ vysvětlil.

„Myslím, že se celkově nalézáme v situaci, kdy je dobré vzájemně uvážit možnosti a pokusit se udělat ústupek. Jarní model úplného uzavření mateřských škol se setkal také s poměrně velkou kritikou z řad rodičů. Bohužel takové či onaké rozhodnutí v této době bude mít vždy své odpůrce, nicméně toto je mé rozhodnutí a moje prosba, byť to nemusí být populární,“ dodal náměstek primátora.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.