Soud zakázal hnutí Severočeši.cz volby. Pochybuje, zda je demokratické

  10:41aktualizováno  10:41
Okresní soud v Mostě vydal předběžné opatření, kterým zakázal hnutí Severočeši.cz kandidovat v podzimních komunálních volbách. Vedení Severočechů.cz chce zákaz zvrátit a v krajním případě je odhodlané volby napadnout.

Předseda Severočechů.cz a poslanec ANO Bronislav Schwarz říká, že pokud hnutí neuspěje s odvoláním u krajského soudu, komunální volby napadne. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Soud zjistil pochybnosti o demokratických principech uvnitř hnutí," sdělil hlavní důvod předběžného opatření mluvčí soudu Rudolf Malý.

Návrh soudu podal náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín, kterému vedení Severočechů.cz letos na jaře v hnutí anulovalo členství.

Severočeši.cz

V roce 2006 založil podnikatel Jiří Zelenka hnutí Mostečané Mostu, základnou pro něj bylo bytové družstvo Krušnohor, které ovládá František Ryba. Z Mostečanů později vzešlo hnutí Severočeši.cz.

Letos v únoru a březnu vyeskalovalo napětí uvnitř hnutí, které se kontroverzně zbavilo řady členů včetně Ryby, Jeníčkové či Pitína.

Podle nynějšího předsedy Severočechů.cz Bronislava Schwarze byli za Rybova šéfování do hnutí přijímáni členové proti stanovám, byly chyby v účetnictví a vznikl dluh ve výši 11 milionů korun.

"Jde mi o to, aby se vyčistily poměry v severních Čechách. Prvotní zájem je o to, narovnat hnutí Severočeši.cz," říká Pitín.

Předseda Severočechů.cz Bronislav Schwarz však doufá, že hnutí do voleb nakonec půjde. "Věřím ve spravedlnost, věřím v Severočechy a budeme kandidovat," tvrdí Schwarz.

Standardní cesta to není, říká politolog

Podle politologa z ústecké univerzity Lukáše Novotného je rozhodnutí soudu zvláštní. "Nic podobného jsem nezažil. A nejsem si jistý, že by praxe podobného typu byla," říká Novotný.

Standardní postup by podle něj měl být jiný.

"Když nějaká strana není demokratická, tak je extremistická a má být zrušená. V takovém případě se má podat žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu a ten rozhodne, jestli je nebo není demokratická. To je standardní cesta. Ale není možné, aby okresní soud rozhodl o polovičním odsouzení. Nepovažuji to za šťastné. Severočeši.cz zakázaným subjektem není, tím pádem by měl být do soutěže připuštěn," uvedl Novotný.

Pro hnutí Severočeši.cz bude mít podle něj zákaz citelné dopady. "Už jen v tom, že nebudou kandidovat a nebudou tím pádem vidět, je to poškodí," poznamenal Novotný.

Spor se vede o vyloučení členů

Napětí v hnutí panuje minimálně od loňského podzimu. Tehdy po sporech se zakladatelem hnutí, podnikatelem Jiřím Zelenkou, rezignoval předseda Severočechů.cz František Ryba.

Letos v únoru pak valná hromada údajně bez vědomí většiny členů zvolila nové předsednictvo, poté zrušila členství Rybovi, Pitínovi a náměstkyni mosteckého primátora Haně Jeníčkové. Severočeši.cz se tím zbavili představitelů hnutí Mostečané Mostu, z něhož před lety sami vzešli.

Pitín se na jaře obrátil správní žalobou na mostecký soud, aby valnou hromadu anuloval. "Podle mého názoru došlo k manipulaci s členskou základnou, a to nedemokratickým způsobem," míní Pitín.

Součástí žaloby byl i návrh na předběžné opatření, kterému soud nyní vyhověl. "Předmětné řízení (správní žaloba) není dosud skončeno. Avšak ze všeho, co soud dosud uvedl, vyplývá, že procesy v hnutí jsou nedemokratické. A nejde o nějaká nedbalostní pochybení, ale o jednání vědomé, cílené," stojí v rozhodnutí soudu.

Pitín předběžné opatření vítá. "Nedovedu si představit, co by se stalo, kdyby soud označil valnou hromadu za neplatnou, mezitím by ale proběhly volby a lidé za Severočechy.cz by seděli v jakémkoliv zastupitelstvu. Upřímně jsem rád, že to dopadlo tak, že nemůže dojít ke zpochybnění voleb v Mostě," říká.

Severočeši.cz se odvolají, času ale moc není

Hnutí se nicméně hodlá v nejbližší možné době odvolat k ústeckému krajskému soudu, který by mohl opatření zrušit.

"Odvoláme se, odvolání už se píše," potvrdil předseda Schwarz.

Času na rozhodnutí ale moc nezbývá. Termín pro podání kandidátních listin totiž uplyne už 5. srpna.

"Jestli nebude vydáno jiné rozhodnutí do doby, než se uzavře termín pro podání kandidátních listin, tak předběžné opatření platí a je účinné," upozornil mluvčí mosteckého soudu Malý.

Záložní variantu hnutí nemá

Severočeši.cz už jednou s odvoláním uspěli, mostecký soud totiž vydal stejné předběžné opatření už v květnu. Krajský soud ale poté odvolání vyhověl jen kvůli procesní chybě mosteckého soudu, protože opatření tehdy vydal jiný soudní senát, než který vypořádává správní žalobu náměstka Pitína.

Hnutí podle předsedy Schwarze nemá připravený jiný registrovaný subjekt, pod který by své kandidáty převedlo.

"Nemáme záložní variantu. My jsme ale nic neudělali, mám důkazy a vyzvu soud, aby rozhodl okamžitě. Jinak bychom napadli volby," upozornil Schwarz, který za rozhodnutím soudu vidí snahu Mostečanů Mostu zbavit se politického konkurenta.

Autor:

Nejčtenější

Ministryně zažila v ghettu grilování i vyhazování odpadků z oken

Ministryně Jana Maláčová navštívila ústeckou čtvrť Předlice. (18. září 2019)

Říct, že ministryně práce a sociálních věcí přespala jednu noc tam, kam se bojí chodit i policie, je asi nadnesené....

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje, kterou zakládal. A s...

S pacienty přivážejí sanitky v Ústí do nemocnice čím dál častěji i štěnice

Štěnice domácí ve chvíli, kdy saje krev. Jak se krev dostává do štěnice, její...

Záchranáři v Ústí nad Labem vezli v průběhu minulého týdne sanitkou z jedné z místních ubytoven pacienta, na jehož těle...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Další z rubriky

Polil a surově zmlátil řidiče ústecké MHD, nyní mu hrozí až osm let

Ilustrační snímek

Hned ze šesti trestných činů viní policie muže, který podle vyšetřovatelů na začátku července surově zmlátil řidiče...

Při pádu ultralehkého letadla na Litoměřicku se vážně zranili dva lidé

Na Litoměřicku v sobotu dopoledne spadlo ultralehké letadlo (21. září 2019).

K vážné nehodě došlo v sobotu dopoledne u Hrušovan na Litoměřicku, kde dopoledne spadlo ultralehké letadlo. Pilot a...

Nové sochy na ústecké univerzitě rozpoutaly spory umělců a vedení školy

Malé sochy rozpoutaly na ústecké univerzitě velký spor

Umělci a vedení školy se přou o kvalitu tří soch za 292 tisíc korun, které koupila ústecká univerzita od sochaře Ivana...

Při nárazu auta do stromu se na Litoměřicku těžce zranila žena a dvě děti

V obci Nížebohy na Litoměřicku havarovalo osobní auto. (21. září 2019)

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz