Zakopl a spadl, tvrdí obžalovaný z útoku při trestné výpravě v Duchcově

  17:09aktualizováno  17:09
Čtvrteční líčení s čtveřicí Romů, kteří podle obžaloby loni v červenci napadli v Duchcově dva muže při výpravě na organizátora demonstrací, soudu příliš nepomohlo. Obžalovaní většinou nevypovídali a svědci říkali, že si podrobnosti nevybavují. Případ soud projednával druhým dnem po měsíční pauze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Neměl jsem důvod nikoho urážet a někomu ubližovat," prohlásil v síni jediný z obžalovaných, který vypovídal, Jaroslav Ferko. Před soudem stanul spolu s bratrem Radoslavem, Ladislavem Ferim a Davidem Bledym, který je otcem dvou obžalovaných ze známého květnového útoku na manželský pár (začátek soudu zde).

Útok při výpravě

Skupina čtyř Romů je obžalována  kvůli hanobení národa a rasy, ublížení na zdraví, výtržnictví, násilí proti skupině a jednotlivci a vyhrožování úřední osobě, hrozí jim až pět let vězení.

Dva napadení strávili 6 a 9 týdnů v pracovní neschopnosti, po útočnících žádají zhruba 70 tisíc odškodného.

Trojice obžalovaných je ve vazbě, čtvrtý z nich Jaroslav Ferko už je ve vězení za jiný, předchozí čin.

Právě Bledy trestnou výpravu 13. července inicioval. Podle spisu si chtěl vyřídit účty s organizátorem demonstrací Jindřichem Svobodou, kterého obviňoval, že ve městě podněcuje protiromské nálady.

"Řekl jsem, že vím, kde bydlí Svoboda," popisoval Ferko soudu diskusi s Bledym poté, co společně s bratrem Radoslavem a Ferim přišli osudný večer do první hospody. Z ní pak vyrazili za Svobodou, doma ho ale nezastihli. Ferko tvrdí, že s ním chtěli jen mluvit.

Čtveřice pak odešla do centra, kde kolem desáté večer došlo ke dvěma střetům. První incident se odehrál u křižovatky ulic Zelenkova a Jungmannova, druhý o chvíli později v sousední ulici Teplická před hospodou U Svatýho.

Napadený: Řvali na nás, bílý svině, rozsekáme vás

"Šel jsem domů. Pár metrů od baráku mi někdo zezadu podrazil nohy a než jsem se zvednul, koupil jsem druhou zepředu," popsal soudu útok první napadený Tomáš M. Odcházel právě z nálevny U Svatýho, jako útočníky označil Jaroslava Ferka s Ferim.

Ferko soudu předložil úplně jinou verzi. "Viděl jsem pána, jak běží, zakopl a spadl na zem," vypověděl.

K druhému incidentu došlo o chvíli později před hospodou, kam se mezitím vrátil zraněný Tomáš M. Obsluha zamkla, čtveřice se tak marně snažila dostat dovnitř.

"Řvali na nás, bílý svině, rozsekáme vás," vypověděl druhý napadený Martin K. Ven vyšel poté, co číšnice zavolala strážníky a čtveřice se stáhla.

U druhého napadení byli strážníci

Jenže venku došlo ke konfrontaci, čtveřice se přesunula jen k nedaleké zastávce. U ní už byli dva strážníci, kteří podezřelou čtyřku kontrolovali.

"Přes strážníky se rozeběhli ke mně, dostal jsem ránu do hlavy a probudil jsem se až v sanitce," sdělil Martin K. Jenže u soudu nepoznal nikoho z obžalovaných.

"K tomu se nebudu vyjadřovat," odmítl komentovat střet před hospodou Ferko.

Moc podrobností soudu neřekl ani strážník Ladislav Kratochvíl, jenž se snažil incidentu před hospodou zabránit. Všechny obžalované sice poznal, ale na víc si příliš nevzpomněl. "Nevím, od koho šla ta rána," řekl.

Proces bude pokračovat v pátek výslechem dalších svědků. Soudce Jaroslav Malchus příliš nepočítá s tím, že by už vynesl rozsudek.

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Mordparta v Ústeckém kraji loni řešila deset vražd, všechny objasnila

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

Na severu Čech se během loňského roku stalo 11 vražd či pokusů o ně. Vyšetřovatelé jich úspěšně vyřešili deset, jeden...

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Najdete na iDNES.cz