Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

  14:05aktualizováno  14:05
U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku napadli rodinu, spoutali tři děti, dvě nezletilé dívky byly znásilněny. Vrah Miroslav Benák se po činu zastřelil. Před soudem čelí jeho komplic Jaroslav Topinka obžalobě pro trestný čin zbavení osobní svobody.

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Před soudem čelí Benákův komplic, čtyřiapadesátiletý Jaroslav Topinka obžalobě pro trestný čin zbavení osobní svobody. Znalci uvedli, že událost zřejmě doživotně poznamená obě dívky.

Tragédie se stala začátkem ledna ve Střížovicích. Dospělý syn seděl se svou matkou a otčímem v pokoji, když do domu vtrhli okolo 22:00 dva maskovaní muži. Vyběhl proti nim pes, kterého Benák zastřelil. 

Pak se muži podle svědka ptali na peníze, údajný dluh ve výši sedm nebo osm milionů korun, pro které si měl přijít nějaký podnikatel. Poté přivedli z pokoje v patře obě dívky a všech pět členů rodiny útočníci spoutali. 

Fotogalerie

S uvazováním ručníků a pásek údajně Benákovi pomáhal Topinka, jemuž hrozí až 16 let vězení. „Otčím se choval zprvu arogantně, odporoval, ale pak si také lehl,“ uvedl svědek.

Snažím se zapomenout, říká

Topinka před soudem přiznal, že se podílel na svazování dětí. S Benákem domluvil obchod, kdy od něj měl za hlídání a svazování dětí dostat peníze.

Zatímco děti zůstaly v pokoji, muže a ženu vynesli pachatelé do patra. Topinka údajně poté objekt opustil. Rodiče vrah ubil. 

„Nedokážu říci, kdy odešel (Topinka), bylo jen slyšet vrzání schodů. Poté jsem dostal ránu do zátylku a pak už si pamatuji jen, jak mě Benák a holky rozvazovali,“ uvedl muž, jenž po útoku běžel pro pomoc k sousedovi, snažil se oživovat matku a nakonec skončil skoro na měsíc na psychiatrii.

„Kdybych tam nebyl, spáchal bych sebevraždu, pro mě tím tehdy skončil celý život,“ prohlásil s tím, že se nyní snaží na celou věc zapomenout.

S jednou z jeho sester měl Benák pohlavní styk, druhou přinutil k orálnímu sexu, vše se odehrálo zřejmě v době, kdy byl jejich bratr omráčen. „Já si to nepamatuji, řekli mi to až potom,“ podotkl. 

Drama zcela změnilo dětem život

Benák poté, co děti rozvázal, podle svědka pil pivo a hrál si s pistolí, pak řekl, že udělal chybu, které lituje a že se zastřelí, což udělal. Syn se podle svých slov domníval, že rodiče jsou v té době ještě naživu.

Událost dramaticky změnila život všech tří dětí. Děvčata žijí odděleně, jejich bratr se musí starat sám o sebe. Mladší z dívek, které bylo v době spáchání trestného činu devět let, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, u druhé, tehdy čtrnáctileté, se stejná porucha může podle znalců ještě rozvinout.

Stresující zážitky mohou podle znalců negativně ovlivnit vývoj osobnosti. „V psychické oblasti došlo k újmě na zdraví, kterou lze hodnotit jako středně těžkou, nicméně se může prohloubit,“ řekl u soudu znalec při popisu stavu starší dívky. V péči lékařů je mladší dívka. 

Podle znalců nelze jednoznačně odlišit vliv jednotlivých události. „Přepadení neznámou osobou, znásilnění, vražda rodičů, každý z těchto zážitků může způsobit závažnou poruchu,“ upozornil znalec.

Při výpovědi poškozeného Topinka pokyvoval hlavou, výpověď znalců nekomentoval. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu.

Obžalovaný Jaroslav Topinka u prvního soudního líčení:  


Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Ropovod Družba nakonec Litvínov nerozpůlí, prošla zelená trasa

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

Nebezpečí, že ropovod Družba rozpůlí Litvínov a další obce v okolí, je podle všeho definitivně zažehnané. Všichni...

V Teplicích mají po devíti letech zase zimní halu, stála 230 milionů

V Teplicích mají nový zimní stadion

Nový zimní stadion v Teplicích, který vyrostl v těsné blízkosti sportovní haly a fotbalového hřiště Na Stínadlech,...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Najdete na iDNES.cz