Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dlouholetý starožitník: Trh už je nasycený a scházejí mladí sběratelé

  8:51
Starožitnictví mají svá nejlepší léta za sebou, tvrdí Vlastimil Kolouch, který tuto živnost provozuje v Ústí nad Labem už čtvrt století. V rozhovoru pro MF DNES vypráví, co je nyní v módě, kdy měly obchody se starožitnostmi žně, a jak je dnes těžké se kvůli úbytku sběratelů v oboru uživit.
Starožitnosti Vlastimila Koloucha.

Starožitnosti Vlastimila Koloucha. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

„Těsně po revoluci měli starožitníci zlaté časy. Dnes je už trh nasycený a nejsou mladí sběratelé,“ vysvětluje pětašedesátiletý Vlastimil Kolouch.

Vlastimil Kolouch

  • pochází z jižních Čech, na sever se dostal přes stavební průmyslovou školu, kterou studoval v Lounech
  • pracoval jako stavební technik a na sklonku osmdesátých let se dal na politickou dráhu - studoval v Rusku a dva roky pracoval na krajském výboru
  • dnes ve svém obchodě se starožitnostmi v Ústí zaučuje dceru Eriku

I přesto se mu stále do rukou dostávají staré předměty se zajímavými příběhy. Jako nedávno, když jedna paní zdědila po svém bratrovi špinavé šanony dokumentů.

„Po prostudování jsem zjistil, že jde o dokumenty jednoho dozorce z tábora v Letech u Písku, který byl za druhé světové války určený k internaci Romů,“ líčí ústecký starožitník.

„Byly tam i fotky a dotyčný popisoval vše, co se v táboře dělo, kolik lidí umíralo či na jaké nemoci. Nakonec si to ode mě koupil památník v Lidicích, který takové věci archivuje. Nic podobného ještě neměl,“ prozradil Kolouch.

Předpokládám, že jako starožitník jste vždy něco musel sbírat. Co to bylo ve vašem případě?
Já už sbíral kdeco na základní škole, známky, mince, zápalky, téměř vše. Je to má vášeň. Sbíral jsem i staré lahve, knihy, tisky, obrázky, pohlednice, figurky. Líbí se mi to a zařizuji si z toho i byt.

Kdy jste se stal starožitníkem?
Po revoluci v roce 1989 jsem začal podnikat ve stavařině, ale po dvou letech jsem otevřel starožitnictví. Jenže k živnosti starožitnictví, což je: „nákup a prodej kulturních památek nebo předmětů kulturní hodnoty“, je zapotřebí vzdělání a praxe v oboru. To jsem tehdy neměl, tak mi pomáhal bratr František, který je kunsthistorikem.

Tehdy musel být o staré předměty zájem, je to tak?
Bylo to hodně revoluční, tím, jak se uvolnily hranice, byla najednou možnost dovážet i vyvážet památky. Navazovali jsme nové obchodní kontakty a jezdili k nám sběratelé ze Západu hledat zajímavé kousky. Také ještě žili staří sběratelé, kteří fungovali od 50. let. Jenže trh se postupně naplnil a sběratelé začali vymírat.

Přesně tímto způsobem se prakticky zhroutil trh s filatelií. Noví sběratelé nejsou a cena klesá. Po roce 2000 rapidně začal klesat zájem o starožitný nábytek. Ten jsem přestal úplně nakupovat, zabírá místo a kšeft nefunguje. A cizinci už nakupovat téměř nejezdí. Dnes zůstala už jen ta klasika - mince, medaile, bankovky, odznaky a staré pohlednice.

Pohlednice?
Ano, staré pohlednice zažily nedávno velký boom. Začal je sbírat téměř každý. Dnes už je i tento trh nasycený. Velký zájem je ještě o zbraně, sečné, bodné i palné. Z této kategorie jsem například vlastnil barokní brokovnici. V módě jsou také hračky ze 70. let minulého století, sbírají je asi z nostalgie Husákovy děti. Nejlepší jsou plechová autíčka nebo auta na dálkové ovládaní.

Když to shrnete, jak jde dnes obchod se starožitnostmi?
Velice těžce, na internetu se nabízí mraky zboží a cena klesá. Jeden čas byly žádané míšenské nebo rosenthalské porcelánové figurky, a když se dnes podíváte třeba na portal eBay, tak tam se nabízí takových figurek na stovkách stránek a nikdo to nekupuje. Cena klesla na polovic. Dcera Erika trefně říká, že dnes dělá cenu zákazník. Ukážu to na příkladu - něco prodáváte za 1 000 korun, přijde zákazník a řekne, že vám za to dá 500. Vy to musíte vzít, protože jiný už těžko přijde.

Jak se dostáváte ke zboží? Objíždíte pozůstalosti, nebo vám lidé pořád přinášejí poklady, které třeba zdědili?
Většinou někdo přijde do obchodu a nabídne mi, abych se jel podívat na pozůstalost. Někdo ji rovnou přiveze v bednách. Kupuji jen to, o čem jsem přesvědčen, že se následně prodá, ale i tak mi vždy polovina toho zbude. Také jezdím na velké burzy.

Chodí k vám do obchodu víc lidí nakupovat, nebo nabízet své věci k odkupu?
Asi víc lidí chodí nabízet věci, proto také jezdíme prodávat věci na burzy a dáváme je na internet. Tam už dnes prodávám více zboží než přímo v obchodě. Celkově jsem přes internet mohl prodat už kolem 18 tisíc předmětů.

Jakou používáte strategii při prodeji na internetu?
Ideální je, když dáte pevnou cenu, za kterou to chcete minimálně prodat, a lidé následně přihazují. Není dobré se podbízet nízkou cenou, protože se vám může stát to, co jednomu mému známému. Ten na Aukru nabízel vzácné hodiny, které měly cenu 50 tisíc. On dal vyvolávací cenu 8 tisíc, jenže nikdo nic moc nepřihazoval a těsně před uzávěrkou je za zmíněnou částku koupil nějaký Polák. Jenže ten známý hodiny koupil za 25 tisíc, proto Polákovi napsal, že mu spadly ze zdi a rozbily se. Ale dražitel se nenechal odradit a odepsal: „Zabalte je a pošlete mi je i rozbité.“

Kolik máte ve vašem obchodě k prodeji předmětů?
Hodně, jen pohledů mám na stole 35 tisíc.

Jaký kousek jste prodal za nejvíce peněz?
Nejde o žádné miliony, jeden obraz od židovského malíře jsem prodal asi za 185 tisíc, nejvíce jsem dostal asi přes 300 tisíc.

A za jaký jste dal nejvíce peněz?
Před několika lety přišel jeden pán a nabízel mi zlaté staré desetidolary, desetikoruny z Rakouska-Uherska a pár českých dukátů. Jejich původ byl zajímavý, otec zmíněného pána byl živnostník a po válce měl strach o peníze, proto nakupoval tyto starožitnosti. Po roce 1948 se o ně začal bát a tak je zakopal na zahradě. Jeho syn je vykopal a chtěl si za ně koupit novou Škodu Fabii - ode mě za to dostal 130 tisíc korun. Oba jsme byli nadmíru spokojení.

Nechal jste se někdy přesto nachytat? Dal jste za něco více peněz, než to mělo skutečnou hodnotu?
To je normální, mockrát. Ale dnes už výjimečně, poznám na dálku, že je to levárna. Na malém městě se nemůžete specializovat jen na jeden segment starožitností, protože byste toho moc neprodal. Proto se musíte vyznat ve všem, aby vás nikdo neokradl.

Určitě vám pod ruku přijde i spousta kradených věcí, že?
Vše, co vykoupím, musím také zapsat i s občanským průkazem prodávajícího. Jednou nám prodal mladý kluk věci z domova a za týden přišla jeho matka s policií. Musel jsem to vrátit. Policie je u nás často, ale nejen, že něco hledá, chodí se ke mně hlavně radit.

Objevují se na trhu se starožitnostmi padělky?
Samozřejmě, ale nový porcelán od starého poznám na sto metrů. To stejné sklo. Ovšem nejvíce se padělají asi staré mince.

Jaká je mezi starožitníky konkurence?
Většinou se všichni známe, ale už nás moc není. Stýkáme se na akcích a i mezi sebou obchodujeme. Ovšem horší je nekalá konkurence.

Koho tím máte na mysli?
Například některé zastavárny vykupují šperky a starožitnosti a prodávají je pod rukou, protože na to nemají oprávnění. Všechno, co bylo totiž vyrobené do roku 1950, je prakticky starožitnost a obchodování s tím se řídí přísnými podmínkami. Další nekalou konkurencí jsou vykutálení jedinci - ti si například podávají inzeráty: „Koupím šicí stroj - dám vám za něj 8 tisíc korun.“ Šicí stroj je velký šlágr, protože je nikdo nechce ani zadarmo. Právě proto se tito vykukové snaží dostat do vašeho bytu přes starý šicí stroj, který má doma kdekdo. Lidé se nechají nachytat, jenže dotyčný nepřijede za šicím strojem, ale okouknout si byt, jestli tam není něco zajímavějšího a mnohem výhodnějšího ke koupi. To jsou paraziti.

Jaké marže musí mít starožitník, aby se uživil?
Minimálně 50 procent. Ale je to sporná věc, někdy koupím starou věc za pětistovku a prodám za 600 korun, jinou zase za 1 500 korun.

  • Nejčtenější

Policisté v Krušných horách pátrali po patnáctileté dívce, našli ji mrtvou

1. května 2024  22:39,  aktualizováno  2.5 11:52

Policisté v Krušných horách od středečního večera pátrali po patnáctileté dívce z Ústí nad Labem,...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  17:16

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsem vítán, stáhnu se! Agateljan opouští hokejové Ústí, zbyly jen dluhy

29. dubna 2024  20:54,  aktualizováno  21:35

Pět měsíců a dost! Arménec Mikael Agateljan vycouvá z ústeckého hokeje, zatíženého dluhy....

Chomutov je zpátky v první lize. Postup si užiju jako titul, zářil kapitán Hübl

29. dubna 2024  21:23

Nasadili si kšiltovky s nápisem „Už jsme zase prvoligový“ a nemohli se nabažit poháru, který tvořil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiče autobusu zbil a surově ho kopl do hlavy. Mladík dostal podmínku

2. května 2024  17:25

Podmínkou potrestal Okresní soud v Mostě mladíka, jenž loni v srpnu v centru města brutálně napadl...

Teplice - Liberec 2:0, dvěma krásnými góly rozhodli Fila s Havelkou

5. května 2024  14:35,  aktualizováno  20:38

Po úvodním semifinále skupiny o Evropu mají k postupu blíže tepličtí fotbalisté, kteří doma...

Děsivý náraz Chorvata do tyče, strach o Řekovo oko. Liberec se bál o cizince

5. května 2024  19:36

Náraz jako do zdi při crashtestu. Horor, z kterého mrazilo. Liberecký fotbalista Luka Kulenovič v...

Kozel potvrdil spekulace: Ano, končím, nedělalo se mi v tom příjemně

5. května 2024  18:28

Dotazy už se vyčerpaly, ale trenér libereckých fotbalistů Luboš Kozel si vzal na tiskové konferenci...

Děčínský kapitán o mimořádném gestu fanoušků i fér derby: Ale řežba to je!

5. května 2024  10:06

Basketbaloví Válečníci z Děčína našli obnovitelný zdroj energie. Načerpali ji v dosud neviděném...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISU (42-47.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 42 000 - 47 000 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....