Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

SPD měla jasno v tom, co nám nabízí a co za to požaduje, říká primátor Děčína

  15:13
Děčín vede koalice ANO a SPD s pohodlnou většinou. Primátorem zůstal Jiří Anděl z ANO. V rozhovoru vysvětluje, proč si chce vzít magistrát úvěr, i své kroky na nejbližší dobu.
Lídr ANO v Děčíně Jiří Anděl pokračuje v primátorské funkci.

Lídr ANO v Děčíně Jiří Anděl pokračuje v primátorské funkci. | foto: MAFRA

Programové prohlášení představila nová koalice v Děčíně, tedy ANO a SPD, která má pohodlnou většinu šestnácti hlasů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu.

Priority? 1. Bezpečné město s posílením městské policie a nulovou tolerancí k porušování občanského soužití. 2. Vstřícné prostředí pro podnikatele a živnostníky s vytvořením průmyslové zóny. 3. Děčín jako centrum vzdělanosti a přívětivé místo pro život a tak dále a tak dále.

„Finanční situace města je velmi dobrá, podle ratingu jsme zůstali důvěryhodným partnerem pro banky a zákazníky. Tím pádem máme stále příznivé úrokové sazby na případný úvěr. Zadlužení města je velmi nízké, v roce 2020 jsme si vzali úvěr 150 milionů korun, 30 milionů je již splaceno a celý úvěr splatíme v roce 2023. Připravujeme rozpočet, který bude schodkový a měl by umožnit, pokud bude situace jako dnes, pokračovat v investicích a normálním chodu města,“ řekl primátor Jiří Anděl z ANO.

Sestavení vlády ve městě vám trvalo poměrně dlouho. V rozhovoru na webu města jste řekl, že jde o spojení s druhým na pásce. Ovšem pět mandátů, tedy stejně jako SPD, získalo hnutí Volba pro Děčín (VPD). Tedy váš bývalý koaliční partner, který vám po kritice opravy Podmokel umožnil po odvolání primátora Jaroslav Hroudy (ANO) další vládu nad městem. Proč jste si tedy do vlády vzal „okamurovce“?
SPD měla jasno v tom, co nám nabízí a co za to požaduje. My jsme se dlouho snažili těchto pět hlasů alternovat složením z jiných subjektů. Třetím na pásce byla VPD, ale v minulém volebním období jsme udělali poměrně složitou zkušenost s tímto subjektem. Jeden ze čtyř jejích zastupitelů hlasoval absolutně autonomně bez ohledu na to, zda rada něco doporučuje. U dalšího občas hrály více emoce než nějaká snaha prosadit, co se domluví. Byl tam prvek nejistoty. Ale kolegové z dalších klubů, nechci říkat z opozice, mají většinu jak v kontrolním, tak finančním výboru. Nechceme, aby toto město bylo rozdělené.

Nemyslíte si, že právě koalicí s SPD jste město rozdělil hlubokým příkopem?
Myslím, že ne. Prosil bych i voliče, aby tuto vládu hodnotili podle výsledků, ne podle nálepek z celostátní politiky.

Město již dlouho připravuje nový územní plán, ale zatím neúspěšně. Změní se to?
To potřebujeme intenzivně řešit. Už ho tvoříme 10 let a od roku 2014 se již nepřijímají žádné aktualizace, aby se nezdržoval celý legislativní proces jeho přípravy. Zatím nový územní plán stále není, protože se čeká na vyřešení sporu mezi ministerstvy životního prostředí a dopravy ohledně jezu u Děčína.

Když jsme u jezu, jeho stavba se připravuje roky, stálo to už víc než 800 milionů korun, ale stále není nic jisté. Zatím stavbu zastavil posudek Národního parku České Švýcarsko, protože stavba by zničila bahnité náplavy a tuto škodu nelze kompenzovat. Vy osobně jste pro stavu jezu?
Ano, je to věc, která pomůže nejen dopravě, ale přinese další pracovní místa. Ale dnes vystupuje do popředí to, že jeho součástí bude malá vodní elektrárna, která až tak malá zase není, a zadarmo přinese nezanedbatelné množství elektrické energie. Až bude jednou postaven, stabilizuje i nábřeží a průtok Labe i Ploučnice natolik, že budou mnohem lépe využitelná nábřeží. Pak budeme moci věci, které jsou dnes v územních rezervách, konečně spustit a realizovat.

Jiří Anděl

 • primátor města Děčína
 • narodil se 13. února 1958 v Rumburku
 • vystudoval Agronomickou fakultu na Vysoké škole zemědělské v Praze, kde získal titul Ing. a později kandidát věd CSc
 • od roku 1993 se věnuje financím, studoval UJEP, kurzy VŠE v Praze a v tehdejším Bankovním institutu v Praze
 • v letech 2016 až 2020 byl zastupitelem Ústeckého kraje, od roku 2020 je primátorem Děčína, v letech 2014 až 2020 byl náměstkem primátora
 • žije v Děčíně, konkrétně v části Nové Město
 • Má dvě děti – syna a dceru
 • je milovníkem starých vozidel, vlastní dvě historické Jawy a Tatru 613
 • rád cestuje a sportuje, hraje na housle a kytaru

Máte hotové programové prohlášení, ale jsou to jen body bez vysvětlení, jak toho dosáhnout. Můžete říci hlavní body na nejbližší období?
Například uděláme centrum pro lidi s Alzheimerovou nemocí v Křešicích. Chceme pokračovat v revitalizaci sídliště Bynov. Tato lokalita je problémová zejména z hlediska parkování a dopravní obslužnosti. Dále je tu rehabilitace školních areálů. Po škole v Březinách a Bynově chceme přejít na další školu, kde je rozsáhlý areál historických a pavilonových budov u sídliště. Je tu celá řada problémů zejména energetických. Samozřejmě chceme pokračovat v revitalizaci Podmokel. Musíme pokračovat na Teplickou ulici, celou část od Klostermannovy ulice až po ovčí můstek. Rádi bychom tuto část během tří let opravili včetně autobusových zastávek. Provedeme reorganizaci parkování v návaznosti na vysázení zeleně. Budeme také pokračovat v opravách na zámku. Poté, co opravíme další záležitosti v Růžové zahradě, je tu Sala terrena a pak i ohradní zeď. Poté se přejde na Dlouhou jízdu. To je velký oříšek, kdy budeme potřebovat nejdříve geologický průzkum, protože zčásti je Dlouhá jízda vysekaná do skály, ta je ve špatném stavu. Po průzkumu budeme moci stanovit návrh řešení v řádech mnoha desítek milionů korun.

Od ledna jste zdražili vstup do zoo. Co jízdné v MHD? Krajský dopravní podnik od ledna zvýší ceny za jízdenky. Zvažujete zvýšení jízdného ve městě?
Uděláme to až na základě detailní analýzy dopravy. My jsme dnes v situaci, kdy potřebujeme, aby do autobusů nastupovalo co nejvíce cestujících a ubyla individuální automobilová doprava, to znamená ty „mamataxíky“, které každé ráno dovážejí děti do škol. Vytvářejí se nám tak zácpy u spádových škol. Ukvapeným zdražením jízdného bychom dosáhli opaku. Od 1. ledna se tak nic měnit nebude.

Již dříve jste řekl, že město zvažuje další úvěr. Na jaké investice by měl být?
Umím si představit, že abychom urychlili výstavbu nebo úsporná energetická opatření, že si půjčíme nějakou částku a budeme ten úvěr splácet z úspor, které tím město docílí. To znamená, že nový úvěr by neměl mít dopad na rozpočet města. Umím si představit, že úvěr by byl kolem 200 až 300 milionů korun a byl by například na úsporné veřejné osvětlení, zateplení budov města, solární panely... Na rozdíl od minulého vedení chceme spolupracovat s firmou Termo Děčín, ve které máme jako město svoji majetkovou spoluúčast, byť symbolickou. Dnes má firma nového vlastníka a ten má eminentní zájem působit tu dál jako dodavatel tepla. Chceme se s firmou radit, jak propojit některé soustavy.

Je adventní čas klidu, setkávání v rodinách a blíží se Vánoce. Co byste si přál?
Aby Vánoce proběhly v klidu, abychom na chvíli zapomněli na nejrůznější rozdělování společnosti třeba s volbou prezidenta a politikou obecně. Přál bych si, abychom se na chvilku zase starali o své bližní, abychom se mohli setkávat a vzpomněli na ty, kteří nemohou být s námi. Přál bych si, abychom možná trošku omezili honbu za co nejdražšími dárky a spíš si vše opravdu užili.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

 • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie je na stopě viníka, který způsobil požár v Českém Švýcarsku

Policie má vytipovaný okruh lidí, kteří se pohybovali v oblasti Malinového dolu v národním parku České Švýcarsko, kde...

Staví karavany, fotbal hrají na vesnici: Vyděláme víc jak čtvrtka ligy

Fotbal na vesnici plus práce někdy vynáší i víc než ligové angažmá. Fotbalista Marek Krátký, před devíti lety host ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petice zabrala. Hřiště v Lounech, na které si stěžovali lidé z okolí, zmizí

Oplocené hřiště na míčové hry v ulici U Stadionu v Lounech zmizí. Radnice vyhoví obyvatelům z okolních panelových domů....

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Ústí má první kameny zmizelých, připomínají tragický osud osmi Židů

Kameny zmizelých připomínají v Ústí nad Labem osud osmi Židů, kteří ve městě žili a které zavraždili nacisté. Jde o...

Prstem ovládané autíčko i vláček z Děčína dobývají svět

Jaroslav Voldřich podniká v nenápadném děčínském vnitrobloku, ale jeho unikátní dřevěné hračky se značkou Trihorse...

Řidič autobusu nedal přednost a zavinil smrt mladíka, soud mu dal podmínku

S podmínkou a zákazem řízení odešel od lounského okresního soudu Chorvat Zoran Mileševič. Jako řidič autobusu nedal při...

Petice zabrala. Hřiště v Lounech, na které si stěžovali lidé z okolí, zmizí

Oplocené hřiště na míčové hry v ulici U Stadionu v Lounech zmizí. Radnice vyhoví obyvatelům z okolních panelových domů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...