V Dubí, kde před dvěma lety rovněž dostali pokutu za dvojí ceny, zatím problém se vstupným řešit nemusejí. Tamní bazén, který spravuje firma Marius Pedersen, je totiž kvůli plánované rekonstrukci dlouhodobě uzavřený. (9. srpna 2018)

V Dubí, kde před dvěma lety rovněž dostali pokutu za dvojí ceny, zatím problém se vstupným řešit nemusejí. Tamní bazén, který spravuje firma Marius Pedersen, je totiž kvůli plánované rekonstrukci dlouhodobě uzavřený. (9. srpna 2018) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

V Oseku mají místní na koupališti opět slevu, nyní už inspekce souhlasí

  • 10
Před dvěma roky dostal provozovatel plovárny v Oseku na Teplicku pokutu za jiné ceny pro lidi z obce a přespolní. Nyní nová pravidla zvýhodňují místní obyvatele znovu. A už to tak patrně zůstane, protože Česká obchodní inspekce řekla, že tentokrát je změna v souladu s právem.

Letošní permanentní vstupenky umožňující opakovaný vstup na koupaliště, 3D bludiště a minigolf v Oseku jsou skoro třikrát dražší než loni. Zatímco loni dospělí platili za celoroční permanentku 399 korun, letos je vyjde na 1 100 korun. Děti, studenti a senioři platí pětistovku.

Občané Oseka si ale mohou zažádat o finanční příspěvek města, díky němuž získají slevu 800 a 400 korun.

„Příspěvek je určen na částečnou úhradu permanentní vstupenky na otevřenou vodní plochu Oseckého rybníka, 3D bludiště a minigolf,“ píše se v zásadách pro jeho poskytování, podle nichž na něj ale dosáhne pouze občan města, který vůči radnici nemá žádný dluh. Obyvatelé jiných měst a obcí mají smůlu.

Podle ředitele příspěvkové organizace FrýTajm, která koupaliště spravuje, letošní zdražení v žádném případě není snahou o to, aby na koupaliště nejezdili přespolní, či dokonce tzv. nepřizpůsobiví lidé z okolí, jak se v minulosti spekulovalo.

„Do našich provozoven mohou všichni občané bez rozdílu. Vítáme každého návštěvníka, který dodržuje naše provozní řády,“ říká ředitel Jiří Hlinka.

Před dvěma lety pokus zvýhodnit místní ztroskotal

FrýTajm se o něco podobného pokoušel už před dvěma roky. V minulosti si totiž řada místních stěžovala, že se kvůli množství přespolních na koupaliště nedostanou, nebo že jsou s nimi i problémy.

Vstupné se proto změnilo tak, že stouplo z 50 na 80 korun, přičemž místní si mohli za padesátikorunu koupit náramek a měli pak už volný vstup po celý rok.

Tehdy za to Česká obchodní inspekce (ČOI) vyměřila pokutu 15 tisíc korun za dvojí ceny. Podle inspekce se FrýTajm dopustil diskriminačního jednání, když umožnil levnější vstupné jen svým občanům.

Za dvojí ceny ČOI před dvěma lety pokutovala hned pětici provozovatelů koupališť v Ústeckém kraji. Kromě oseckého platili sankce 10 až 15 tisíc korun i správci plováren v Bílině, Duchcově, Dubí a Štětí.

Aby se situace neopakovala, hledali pak někteří jiný, legální způsob, jak slevy pro své občany zavést. Většina z nich od toho ale nakonec upustila a vrátila se k jednotným cenám.

„My už žádné zvýhodněné ceny pro naše občany nemáme. Bohužel jsme s našimi právníky nenašli žádnou legální cestu, jak by to mohlo jít,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Všichni tak na bílinské plovárně platí jednorázově 100 korun, děti, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP polovinu.

Postup v předstihu konzultovali s právníky i ČOI

Stejné jednorázové ceny platí už od loňska i v Oseku, a také pro všechny.  V Oseku se však rozhodli nadále hledat cestu pro permanentky, jež dávají místním šanci na slevu. Jak přitom ředitel FrýTajmu zdůraznil, postup tentokrát v předstihu konzultovali s právníky a odborníky ČOI.

„Řešili jsme to se všemi zainteresovanými institucemi a letošní systém už je v souladu s legislativou,“ řekl Hlinka s tím, že se částečně inspirovali v Třeboni, kde podobný systém funguje už několik let.

Ceny jsou podle něj stále výhodné a v souladu s cenami na okolních koupalištích. „Částečný vliv na navýšení vstupného má snaha o částečnou ekonomickou návratnost vynaložených investic do koupaliště v minulých letech a vysoké provozní náklady,“ zdůvodňuje dále Hlinka, proč došlo ke zdražení.

I podle mluvčího ČOI Jiří Frölicha už není systém, jenž v Oseku funguje, nijak protiprávní.

„Příspěvek města se vztahuje na kulturní vyžití občanů a platí zároveň i na koupaliště. Pokud je to v té rovině, že ho obyvatelé mohou využít na vícero věcí, je to v pořádku,“ sdělil.

10. srpna 2018