Zavedení dvojích cen na koupalištích na severu Čech řeší inspekce

  11:01aktualizováno  11:01
Až třímilionová pokuta hrozí pětici provozovatelů koupališť v severních Čechách. Česká obchodní inspekce s nimi zahájila správní řízení. Nasadili totiž vyšší vstupné přespolním občanům, čímž podle inspektorů diskriminovali některé skupiny lidí.

Dvojí ceny na koupališti v Dubí - pro místní a pro cizí | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Dvojím vstupným v létě koupaliště údajně bojovala proti návalu návštěvníků. Podle některých spekulací ale bylo zdražení namířeno proti Romům, kteří dělali na koupalištích nepořádek. 

Výrazně se vstupné zvýšilo například v Dubí na Teplicku, a to po útoku na mladíka, který se při sporu žen v dětském brouzdališti zastal jedné z matek, na niž zaútočily romské ženy, které sem přijely zřejmě z Teplic. 

Muž tehdy skončil s vážným zraněním v nemocnici. Přespolní pak museli platit za vstup 120 korun za dospělého a 40 korun za dítě, zatímco místní měli nadále vstupné jen za 35 a deset korun.

Koupaliště v Dubí provozuje společnost Marius Pedersen, která se ale zatím k případu nechce vyjadřovat. „Nezlobte se, ale čekáme na vyjádření inspekce,“ řekl zástupce společnosti Pavel Mrva.

Zvýhodněné vstupné pro domácí návštěvníky platilo v létě i v Duchcově nebo v Oseku na Teplicku. 

„Zatím nám žádné oficiální stanovisko od České obchodní inspekce (ČOI) nepřišlo. Určitě to ale budeme řešit s vedením města,“ sdělil Petr Šíla, ředitel organizace FrýTajm Osek, která ve městě spravuje sportoviště a koupaliště.

Na dotaz, zda město ponechá snížené vstupné i v příští sezoně, odpověděl,  že „k tomu budou hledat vhodné řešení“. „Musíme to vymyslet tak, aby to bylo legislativně v pořádku,“ předeslal Šíla. 

Inspektoři ČOI v létě provedli pět kontrol. Všichni prověřovaní se podle ředitelky ústecké ČOI Renaty Linhartové dopustili diskriminačního jednání vůči určité skupině spotřebitelů. 

Prostřednictvím svých ceníků deklarovali slevu ze vstupného – nejčastěji 50 až 70 procent – obyvatelům obce, kde se koupaliště nachází. V jednom případě byly také zvýhodněny místní školy. 

Výhody po předložení různých dokladů

Poskytování výhod bylo vázáno na předložení různých dokladů, například občanského průkazu, náramku na slevu 50 procent či průkazu vydaného městským úřadem. 

„Vydání takového průkazu bylo dokonce podmíněno bezdlužností v oblasti poplatků za odvoz komunálního odpadu,“ uvedla Linhartová. 

Město Bílina chtělo tímto krokem přimět dlužníky, aby uhradili své dluhy. Radnice totiž jen za komunální odpad eviduje dluh v celkové výši téměř 19 milionů korun. 

„Přijde mi naprosto v pořádku zvýhodnit občany města, kteří poctivě platí za odpad, a nestavět je na úroveň osob, které dluží. Stát a státní správa by měly své občany motivovat a tady se to daří,“ pochvaloval si v létě v jedné z internetových diskusí občan města Ondřej Baumgartner. 

Přesto i Bílině nyní hrozí tučná pokuta.

„Zatím čekáme na oficiální rozhodnutí inspekce. Poté se poradíme s technickými službami, které naše koupaliště spravují, a právními zástupci, zda se proti němu odvoláme, či jestli sankci přijmeme,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová. Město podle ní bude dál hledat možnosti, jak dát slevy občanům. 

ČOI nyní zahájila s provozovateli koupališť správní řízení, v rámci kterého se rozhodne o výši pokuty.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Výbuch před 30 lety rozbil v Ústí tisíc oken, nejspíš za ním stála StB

V atriu ústeckého krajského národního výboru vybuchly 8. února 1989 dvě nálože....

Mnohacentimetrová vrstva skla na zemi, vysypaná okna a kráter v záhonu. Přesně před 30 lety, 8. února 1989, vybuchly v...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

Další z rubriky

Jít na průmku je cool, láká Děčín studenty na techniku

Studenti děčínské průmyslovky předvádí auto na vodíkový pohon

Děčínským firmám chybí stovky technických pracovníků a musí odmítat zakázky. Vedení města proto se sedmi velkými...

Skoro polovina vězňů užívá drogy, policie chce přísnější kontroly

Ilustrační snímek

Do věznic na území Ústeckého kraje se podle vedení policie dostává až příliš velké množství drog. Vznikla proto...

Ústecký soud řeší vyhazov úřednice známé z kauzy ROP Severozápad

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Kauza machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad se opět dostala před soud. Netransparentní rozdělování peněz je...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAMOSTATNÁ MZDOVÁ ÚČETNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz